Jaká škola bude pro dítě nejvhodnější?

4.3.2010 00:00   |   Děti
Jsou děti, které mají více či méně reálné představy o tom, čím by jednou v životě chtěly být. Ale většina 15tiletých to ještě neví a není třeba jim to zazlívat. Vždyť i málokterý rodič by dokázal rovnou říct, na co se jeho syn či dcera hodí. Je proto dobré si s budoucími středoškoláky sednout a odpovědět si zcela pravdivě na některé otázky.

Jaká škola bude pro dítě nejvhodnější?

Podle psycholožky Jany Sedlákové se velice osvědčilo všechny konkrétní odpovědi si v bodech zapsat a přidat pro i proti. Nejprve začněte tím, jaké jsou schopnosti a znalosti dítěte.

Nezáleží jen na známkách

Samozřejmě, že vysvědčení při přijetí na školu hraje velkou roli. Ale to, že dítě mělo dvojku z češtiny nebo dějepisu ještě nemusí znamenat, že ho humanitní předměty nebaví.

Seriál Násilí a děti:

Agresivita je jako mor
Zaplať, nebo…
Když rupnou nervy
Právo silnějšího
Láska a pár facek

Jde o vyučení s nižšími nároky v oblasti všeobecného a obecně odborného vzdělání.

A naopak, má-li dvojku z matematiky, může klidně uspět na technicky zaměřené škole. Jde tedy o hlubší posouzení jeho schopností a zájmu o dané předměty.

Volný čas a koníčky

O budoucím studijním zaměření mnohé vypovídá i to, jak tráví dítě volný čas a jaké má koníčky. Samozřejmě, že je třeba posuzovat jeho skutečné koníčky.

Nikoliv tedy zájmové kroužky, na které chodí kvůli vám, aby vám udělalo radost. Možná, že na ty housle hraje z donucení a mnohem raději by si stavěl nějaké modely. Na to je třeba dát si pozor a dítě přimět k upřímnosti.

Jaké bude mít uplatnění

Pokud jste se s dítětem shodli na typu školy, je třeba vzít v úvahu také jeho budoucí šance na uplatnění v oboru, který bude studovat. Ekonomka, obchodní akademie jsou školy, které ročně vychrlí daleko víc absolventů, než technické průmyslovky.

A jestliže váš syn či dcera nemá studijní předpoklady pro studium na vysoké škole, bude dobré zvážit, zda nepodat přihlášku na pro dítě přijatelný a na trhu práce žádaný obor. Popřípadě najděte školu, která spolupracuje s firmami z oboru.

Zvýšíte tím šanci, že se vaše dítě naučí hlavně to, co bude v praxi skutečně potřebovat. Při výběru jsou také velmi podstatné mimoškolní aktivity školy, kterou bude dítě čtyři roky navštěvovat – kroužky, sport, úroveň výuky cizích jazyků, možnost zahraničních exkurzí či stáží.

Zbytečně nepřeceňujte

I když máte doma velmi nadané dítě a na vybranou školu by se moc hodilo, nikde není záruka, že bude přijato. Možná je nervák a psychický tlak při přijímacím řízení na prestižní školu by nemuselo zvládnout.

Na škole, na kterou je velký nával stačí malé zaváhání a dítě bude z neúspěchu zbytečně stresované. Je proto dobré velmi zodpovědně zvážit jeho šance na úspěch u přijímacích zkoušek a dát třeba raději přednost méně preferované škole.

Jaká je dostupnost školy

Máte-li jasno na kterou střední školu by se bude vaše dítě rádo přhlásilo, je tu ještě jedno kriterium – a tím je dostupnost dané školy. Vámi vybraná škola nemusí být v nejbližším okolí, někdy dokonce je tak daleko, že by dítě muselo bydlet přes týden na internátě.

Tady je třeba zvážit nejen ekonomické náklady spojené s dojížděním, ale i to, jestli je vaše dítě schopné vedle náročného přechodu na střední školu zvládat i první velké „osamostatnění se“ od rodiny.

Pokud si myslíte, že to zvládne, informujte se na možnost získání stipendií. Výše stipendia většinou závisí na prospěchu.

Pozor na vlastní ambice

Byl váš otec lékař, vy jste lékařka a od svého dítěte očekáváte pokračování v tradici? Co když ho ale baví něco úplně jiného a pohled na krev prostě nesnáší? Nenuťte ho do ničeho, co nechce. Jde přece o jeho život a ne o vaše ambice.

Děti také dost často vybírají školu podle svého kamaráda, se kterým by rády dál chodily do školy. Je třeba s ním o věci citlivě promluvit a vysvětlit mu, že kamarádství bude trvat dál... Ale studovat by člověk měl to, co opravdu chce nebo, co mu skutečně jde.

Jste-li úplně v koncích

Jste-li stále zcela bezradní, zkuste ještě rychle vyhledat pomoc v pedagogicko-psychologické poradně.

Lada Mašková

Přečtěte si také


Diskuse: Jaká škola bude pro dítě nejvhodnější?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci