Vysvědčení není věc veřejná, upozorňuje odborník

29.6.2018 00:00   |   Děti
Vysvědčení je tu! Už víte, jak budete reagovat na hodnocení celoroční práce vašeho potomka a vaší výchovy?

vysvědčení

Tyto řádky čtete na internetu, začněme tedy světem dnes tolik populárních sociálních sítí. Nepochybně se na tisícovkách profilů otců či matek objeví, jak si jejich děti vedly.

Jenomže pokušení pochlubit se nebo svěřit se on-line se známkami svých ratolestí  má svá úskalí. „Rodiče by si měli uvědomit, že zveřejněné vysvědčení se stává součástí digitální stopy jejich dítěte,“ upozorňuje odborník na digitální bezpečnost Karol Suchánek.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Odměna za vysvědčení nehledě na známky?
Matematika největším strašákem
Proč potomek přinesl špatné vysvědčení

Informace na doživotí

Jeho doporučení pro zveřejnění vysvědčení jsou následující: Přemýšlejte pokaždé, když něco zveřejňujete o svých dětech. Tyto informace je budou provázet celý život.

  • Pokud možno zveřejňujte jen fotografii samotných známek, bez dalších informací.
  • Když se rozhodnete vyfotit vysvědčení celé, zakryjte citlivé údaje, tedy rodné číslo a datum narození, případně adresu školy.
  • To úplně nejhorší, co můžete udělat, je zveřejnit fotografii dítěte s jeho vysvědčením, na kterém budou čitelné osobní citlivé údaje.

Na výčitky je pozdě

Ať budou výsledky jakékoliv, ve chvíli, kdy držíte v ruce vysvědčení, je pozdě na výčitky a křik. To jen dítě stresuje, bere sebevědomí a chuť k jakékoliv aktivitě. Tlak na učení měl být v průběhu školního roku...

Protože známky na vysvědčení jsou také indikátorem výchovy rodičů, měli by se snažit dítě pochopit a v případě neúspěchů v klidu probrat příčiny a motivovat je ke zlepšení v následujícím období.

V každém případě by měli najít pozitivní stránky v hodnocení dítěte a ty vyzdvihnout. Dítě pochválit, odměnit malým dárkem, a tak ho motivovat do dalšího školního roku.

Hry jsou vhodným dárkem

Ideální odměnou by měl být dárek odpovídající věku i dynamice osobnosti dítěte, a zároveň takový, aby kromě zábavy dítě obohatil a rozvíjel. V souvislosti s letními prázdninami jsou vhodné například různé hry.

Ty nabízejí nejen spoustu legrace, ale vyžadují i trochu přemýšlení a zdokonalí v postřehu, zručnosti i pohybu. Například český výrobce her a hraček Dino Toys dodává na trh Rébusy, Zápalky, Uzly či Gummy Twist, hry z edice Dinovky.

Maličkost pro aktivní zábavu

Dárek nemusí zruinovat rodinný rozpočet, a přesto může děti opravdu nadchnout. Pro letní prázdniny se nabízí řada her a hlavolamů, které děti zabaví bez ohledu na počasí. 

Děti by si měly prázdniny užít. Je to čas, kdy by měly změnit pravidelný režim daný školním rokem a prožít skutečná dobrodružství a aktivní zábavu, co nejvíce bez telefonů a tabletů, které je drží v neživém virtuálním světě.

soz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Vysvědčení není věc veřejná, upozorňuje odborník

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci