Cestujeme pohodlně i s malými dětmi

11.7.2012 00:00   |   Děti
V létě všichni rádi cestujeme. Neměli by nás o dovolené omezovat ani ty nejmenší děti. Ale ani my nesmíme omezovat je. Stačí, když budeme dodržovat určitá pravidla.

cestování děti

Nejdůležitější je si uvědomit, že novorozencům a mladším kojencům je zpravidla vlastně jedno, v jakém prostředí se nacházejí, podstatné pro ně je, že mají svůj potřebný kontakt s rodiči a potřebný komfort.

Potřebují klid

Dítě určitě nesmí vycítit žádnou nejistotu. Je totiž velice vnímavé na změny nálady, nebo stres, které se vyskytnou už při plánování cesty. Proto buďme v pohodě, když cestujeme.

Důležité je, abychom dítěti zajistili veškeré pohodlí. Především pro dobrý spánek. Proto mu na cesty vezmeme cestovní skládací postýlku.

Čím cestovat?

Nejlepší a nejrychlejší je letadlo. Dítě ale může negativně reagovat na změny tlaku. Kromě letadla je asi nejběžnější a nejvhodnější auto. Slouží jen jedné rodině a tak si na cestě můžeme dobře přizpůsobit potřebám dítěte.

Velmi důležité je nespěchat a dělat časté zastávky. Mnohem častěji, než kdybychom jeli bez dítěte. Jakmile je potomek neklidný, je to signál k zastavení, je ho třeba vyndat ze sedačky, promasírovat mu zádíčka, pochovat.

šestnáctkaMůže vás zajímat

Rodičovská lékárnička pro cestování s dětmi
Dovolená, děti a letadlo? Žádný problém
Buď ticho a neotravuj? To nezabírá!

Další pravidla pro cestování

  • Při cestě je vhodné dodržovat optimální teplotu, mírná klimatizace nevadí, ale některé dětí ji špatně snášejí.
  • Nikdy v autě nevětráme pomocí průvanu.
  • Měli bychom taképrůběžně zvlhčovat vzduch v autě obyčejným rozprašovačem, ve kterém je čistá minerálka.
  • Kojenci velmi špatně regulují tělesnou teplotu, proto paradoxně bývají z cestování v teple nachlazeni díky klimatizaci, nebo špatnému větrání.
  • Dítě v sedačce nemá šanci se hýbat, tudíž se potí a mohlo by se prochladit. Je potřeba mít náhradní oblečení a dítě převlékat. Vhodné je podložit mu pod zádíčka savou textilii. Nedáváme mu žádné oblečení z umělých vláken.
  • Je také nezbytné zajistit lehkou pokrývku hlavy, tenké ponožky.
  • V autě se hodí i clona proti slunci. A pozor! Nikdy nenechávejme ani na okamžik dítě samotné bez dozoru v uzavřeném autě. V horkých dnech tam teplota může stoupnout až na 50 °C a více. Mohlo by dojít k přehřátí organizmu, či dokonce k ohrožení života dítěte.

Bez vody to nejde

Malé dítě potřebuje i během cesty pravidelnou stravu a hlavně dostatečný přísun tekutin. My vydržíme delší dobu na cestách bez jídla a pití, ale dítě by to mohlo velmi oslabit. Přitom tekutiny upřednostňujeme před tuhou stravou.

Vhodné jsou například bylinné čaje, ředěné ovocné šťávy s minimálním množstvím cukru. Dostatečné množství vhodného pití bychom měli mít v autě vždy po ruce.

Lada Mašková

Přečtěte si také


Diskuse: Cestujeme pohodlně i s malými dětmi

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci