Hurá na prázdniny k babičce!

24.6.2015 01:00   |   Děti
Kdo je zažil, nezapomene. Dny strávené bez věčného dozoru rodičů u milující a rozmazlující babičky a dědy … Ale i tyto báječné prázdniny ale mají svá důležitá pravidla.

u babičky

Vztah dětí a prarodičů je pro dobrý vývoj dítěte velmi důležitý. Nestačí však jen běžný krátkodobý kontakt během roku. Ideální je strávit s babičkou a dědou alespoň dva týdny vcelku.

Radost, ne z nouze ctnost

„Dětem se tak otevře nově zprostředkovaný pohled na svět a život od někoho, kdo je ještě o generaci starší, než jejich rodiče,“ říká psycholožka Jana Sedláková. „Učí je to větší toleranci. Navíc vzniká silné pouto mezi dítětem a babičkou či dědou.

Prarodiče se pak často stávají důvěrníky dětí ve věcech, se kterými by se ani za nic nesvěřily rodičům. U babičky ale radu a pomoc v takovém případě najdou, což je nesmírně důležité.“

penízeMŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Děti musejí znát cenu peněz
Když jsou rodiče z dětí zoufalí
S ním se kamarádit nebudeš!

Prázdniny u babičky by ale měly být vždy plnohodnotným zážitkem. Dítě by nikdy nemělo mít pocit, že ho sem rodiče odložili jen proto, že sami nemají dost dovolené a nevědí, kam s ním. Aby se ale děti na prázdniny u babičky těšily podobně jako na tábor nebo cestu k moři, je potřeba vše důkladně naplánovat.

Plánujte předem

Je dobré, když rodiče předem s babičkou a dědou proberou možnosti, jak dítě na dva týdny zabavit. Nemusí mít samozřejmě přesný program od rána do večera, ale na druhé straně by dítě nemělo trávit čas jen lelkováním.

Může přeci dělat úplně jiné činnosti, než je zvyklé během roku – pomáhat na zahrádce, chodit s dědou do lesa, nebo na ryby, poznávat přírodu, vařit s babičkou oběd, hrát si se sousedovic dětmi.

Pokud je v rodině víc dětí podobného věku a prarodiče jsou schopni je zvládnout, je ideální, když tráví bratranci a sestřenice tento prázdninový čas společně.

Jasná domluva

Aby prázdniny u babičky proběhly k všeobecné spokojenosti, je také třeba dodržovat jasná pravidla a dohody. Prarodiče by měli vzít na vědomí, že budou v základech respektovat výchovná pravidla, která pro jejich vnoučata zavedli jejich rodiče.

Troška rozmazlování je na místě a každý to pochopí. Ale babička s dědou by nikdy neměli jít přímo proti výchovným zásadám rodičů nebo je dokonce před vnoučaty kritizovat.

Měli by také detailně znát zdravotní stav vnoučat, mít po ruce všechny potřebné léky. Ještě před jejich příjezdem by bylo vhodné projít byt, popřípadě zahradu a vše zabezpečit proti možnému úrazu dětí.

Dodržujte termíny

Ještě jedna věc je velmi důležitá pro zdárný chod prázdnin s babičkou. Obě strany by měly vždy zachovávat domluvené termíny. Je sice hezké, že se rodičům zalíbili volné dny bez dětí a rádi by si je ještě o týden prodloužili. Ale babička s dědou jsou také jenom lidé se svými plány a týden s vnoučaty na víc je může nemile zaskočit.

Naopak ani prarodiče, kteří si děti vzali na dva týdny, by neměli volat rodiče po deseti dnech, aby si pro ně přijeli, že už je nezvládají. Nenálada, která z takovýchto situací vznikne se může velmi silně odrazit na citlivé dětské duši a narušit jejich vazbu jak s prarodiči, tak s rodiči.

Lada Mašková

Přečtěte si také

 


Diskuse: Hurá na prázdniny k babičce!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci