Domů děti donesou chřipku nejčastěji z dětských kolektivů

9.11.2021 00:00   |   Děti
Chřipkový virus se nejčastěji přenáší v dětských kolektivech. Škola či školka byla uvedena jako pravděpodobný zdroj nákazy v sedmi z deseti případů!

děti chřipka

Průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že děti dokážou šířit nemoc celkem intenzivně dál i mezi příbuzné. Šest z 10 rodičů dětí, které marodily s chřipkou, totiž potvrdilo, že se od nemocného dítěte doma nakazil i další člen rodiny, většinou to byl rodič či sourozenec.

Nemocné dítě v mnoha případech ovlivní chod celé domácnosti. Plných 85 rodičů ze sta uvedlo, že byli nuceni zůstat s malým marodem doma, což jim mohlo způsobit nepříjemnosti kvůli absenci v práci.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

I u nás už je očkování proti chřipce bez injekce
Lektvary proti nachlazení, kašli a rýmě
Rýmička, nebo vážná nemoc?

 I děti se po dobu nemoci musely smířit s jiným režimem, než jsou zvyklí. Nejvíce je ovlivnilo, že nemohly chodit ven s kamarády (39 %), na kroužky (22 %), do školy (16 %) a musely ležet v posteli (13 %).

Jak dlouho se marodí

Nejčastěji si podle průzkumu krátily čas sledováním televize (81 %), hraním s hračkami (60 %), kreativními aktivitami jako je kreslení (39 %) nebo v případě starších dětí surfováním na internetu a sociálních sítích (32 %), ale i učením (31 %).

Polovina dotazovaných rodičů si zvládla s chřipkou poradit během pěti dnů, druhá polovina strávila léčbou šest a více dnů. Navštívit lékaře se s nemocným dítětem rozhodlo 7 z 10 rodičů, za nutné to nepovažovali většinou mladí rodiče do 29 let.

Co na ni platí

Chřipky u svých potomků se nejčastěji snaží rodiče zbavit volně prodejnými léky v kombinaci s teplým čajem, klidem na lůžku a podáváním vitamínů. Překvapující je, že několik respondentů v průzkumu uvedlo léčbu dětské chřipky pomocí antibiotik, která zabírají pouze na bakteriální infekce, mezi něž chřipka nepatří.

V boji s chřipkou mnoho rodičů využívá také známé babské rady. Mezi ty „nejoblíbenější“ patří dostatečný odpočinek (95 %), zvýšení pitného režimu (92 %), teplý bylinkový čaj (70 %), konzumace kuřecího vývaru (59 %) a zábaly proti horečce (57 %).

Šestnáct matek a otců ze stovky se pak domnívá, že za uzdravení jejich potomka může například čaj se zázvorem a citrónem, cibule s medem, klid na lůžku nebo poctivé pocení. Téměř polovina rodičů (46 %) je však podle svých zkušeností přesvědčena, že žádný spolehlivý lék na dětskou chřipku neexistuje.

Kdyby byla bez injekce...

Na základě doporučení odborníků je jedinou spolehlivou prevencí proti dětské chřipce očkování. I když má podle výsledků průzkumu více než polovina dotázaných rodičů (55 %) k očkování kladný postoj, proti chřipce nechala své dítě očkovat nebo to plánuje pouze necelá pětina.

Nejčastějším důvodem, proč se rodiče pro očkování rozhodli, byla prevence (44 %), díky které mohou zabránit komplikovanému průběhu chřipky u svých dětí. Více než dvě třetiny rodičů by s očkováním dětí proti chřipce souhlasily, pokud by se vakcína aplikovala jinak než injekčně.

Je tedy potěšitelné, že lety prověřenou a fungující vakcínu FluenzTetra od společnosti AstraZeneca mohou využít i české děti – je jediná svého druhu na trhu, která se aplikuje střikem do nosních dírek, podobně jako běžné kapky do nosu, a ne injekcí.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Domů děti donesou chřipku nejčastěji z dětských kolektivů

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci