Cukrovka může přijít a překvapit kdykoliv

17.11.2020 00:00   |   Zdraví a krása
Desetina obyvatel České republiky trpí cukrovkou. Každý rok přibyde přes 60 000 nových diabetiků a 22 000 jich na tuto nemoc zemře. 93 diabetiků ze sta trpí cukrovkou druhého typu, která vzniká především z nezdravého životního stylu.

diabetes

Zákeřnou vlastností této nemoci je, že se může neohlášeně objevit kdykoliv a negativně ovlivnit kvalitu i délku života. U dětí může její příchod navíc urychlit například setkání s virem. Jak ji včas odhalit a vhodnou léčbou předejít vzniku dalších vážných zdravotních problémů, radí diabetolog MUDr. Ladislav Krajči z ambulance SYNLAB.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Antioxidanty mohou vyvolat cukrovku
Nízkoenergetická dieta vede k vymizení cukrovky
Vážná nemoc se může přihlásit zvýšenou únavou

Cukrovka prvního typu (dědičná) se rozvíjí především v období od narození zhruba do 15 let, a to zpravidla při nákaze některou virovou infekcí. Viry totiž napadají buňky slinivky břišní, které poškozují a ničí, což vede k absolutnímu nedostatku inzulinu v těle, a tím pádem i vzestupu krevního cukru.

O druhém typu cukrovky lze říci, že jím jsou ohroženy v podstatě všechny osoby trpící nadváhou nebo obezitou, a to včetně dětí. Jedná se totiž o diabetes získaný, a to většinou držením nezdravého životního stylu spočívajícího především v nadměrném příjmu tuků a cukrů ve stravě a nedostatku pohybu.

Jestliže tento stav trvá léta, v organismu se pozvolna rozvíjí metabolický syndrom, při kterém velké množství tuku v břiše zhoršuje citlivost buněk k inzulinu. To vede nejprve k takzvanému prediabetu neboli nadměrné produkci insulinu beta buňkami, kterou se lidské tělo vzniku cukrovky brání.

Po čase se ale beta buňky pozvolna vyčerpají nebo odumřou, koncentrace inzulinu klesá, množství glukózy v krvi naopak stoupá a objeví se typické projevy již přítomné cukrovky.

ENERGETICKÉ TABULKY POTRAVIN

Potřebujete vědět, jakou energetickou hodnotu
mají potraviny, které si zrovna chcete připravit?
Při dietě je důležité sledovat, kolik čeho si dát,
abyste dodrželi energetický limit.

Na rozdíl od diabetu prvního typu lze však tomu druhému jednoduše předcházet dodržováním zásad zdravého životního stylu.

Zhorší život a zkrátí o 5 let

Předpoklad příchodu diabetu prvního ani druhého typu nelze nijak vypočítat. Jedinou cestou, jak zjistit, že se v těle rozvíjí, nebo je již rozvinutý, je pravidelné sledování koncentrace glukózy v krvi.

Cukrovka navíc není pro organismus ohrožením jen sama o sobě. Jestliže totiž není odhalená a léčená včas, nebo je léčená špatně, výrazně zhoršuje kvalitu života, který v průměru zkracuje až o 5 let.

Způsobit může závažné poškození srdce, mozku, tepen, ledvin, nervů či zraku. Tyto pozdní orgánové komplikace pak často končí jejich selháváním, slepotou, amputacemi, infarkty a nezřídka i vznikem zhoubných nádorů.

Vyšetření provádí praktický lékař každé dva roky při preventivní prohlídce, nezapomeňte je proto dodržovat. Můžete si také nechat vyšetřit hladinu glykémie i sami . Test lze podstoupit například v odběrových pracovištích SYNLAB, a to bez objednání. Zaplatíte za něj 70 Kč.

Cukrovku může uspíšit virus

„Cukrovka virového původu neexistuje. Setkání s virem ale u jedinců s genetickými předpoklady k vzniku diabetu může být spouštěčem autoimunitního zánětu inzulinitidy a následného rozvoje cukrovky,“ popisuje MUDr. Ladislav Krajči.

„V podstatě jakákoliv virová, ale i bakteriální infekce, může přispět k rozvoji cukrovky, ale také zhoršit stav již rozvinutého diabetu,“ dodává diabetolog.

V zimním období je tedy i v této souvislosti třeba dbát na dostatečný příjem přírodních vitamínů z ovoce a zeleniny. Zvýšenou pozornost si také zaslouží příjem vitamínu D, který mimo jiné podporuje imunitu.

Nezanedbatelnou prevencí komplikací diabetu jsou také pravidelná očkování proti chřipce, pneumokokům a u dětí a dospívající populace i předepsaná povinná vakcinace uzpůsobená každému jedinci.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Cukrovka může přijít a překvapit kdykoliv

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci