Nízkoenergetická dieta vede k vymizení cukrovky

15.3.2019 00:00   |   Zdraví a krása
Nová studie britských vědců prokazuje, že lidem trpícím obezitou a zároveň diabetem druhého typu, pomohla krátkodobá nízkoenergetická dieta nejen k výraznému úbytku váhy, ale také k odstranění projevů cukrovky.

cukrovka

Více než třetina pacientů zapojených do výzkumu, která dodržovala denní energetický příjem nepřesahující 850 kilokalorií ve formě nutričně vyvážených produktů po dobu tří až pěti měsíců a pak navázala konzumací normálních porcí jídla, se zbavila cukrovky druhého typu již v prvním roce a pozitivní výsledek přetrval i následující rok po ukončení programu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Antioxidanty mohou vyvolat cukrovku
Pero – pomocník při léčbě diabetu
Vážná nemoc se může přihlásit zvýšenou únavou

První fáze výzkumu prokázala, že skoro polovina (46 procent) pacientů dosáhlo vymizení diabetu po jednom roce od počátku komplexní změny životního stylu.

Poslední výsledky ale ukázaly, že tři čtvrtiny z celkového počtu zkoumaných bylo bez příznaků cukrovky ještě následující rok.

Diabetes není nevratné onemocnění

„Končí éra diabetu druhého typu jako nevratného a progresivního onemocnění,” říká Roy Taylor, profesor z univerzity v Newcastlu a jeden z vedoucích studie. „A je potřeba mít na paměti, že cukrovka se může vrátit se znovunabytím hmotnosti.”

Studie se účastnilo téměř 300 lidí. Polovina z nich dodržovala „tekutou dietu” na bázi denní konzumace polévek a koktejlů, jejichž energetická hodnota se pohybovala mezi 825 a 853 kilokaloriemi na den, dle zvolené příchuti.

Pro srovnání – tito lidé byli dříve zvyklí sníst až 3000 kcal za den (doporučený denní energetický příjem pro zdravou dospělou ženu je 2000 kcal a muže 2500 kcal). Právě výrazné snížení kalorického příjmu spolu s úbytkem váhy je podle vědců hlavní příčinou převratných výsledků studie.

Ideální úbytek neexistuje

Zhruba u poloviny lidí na tekuté stravě byla prokázána remise cukrovky druhého typu v prvním roce, další rok nato 53 lidí ze 68 zkoumaných mělo hladinu krevního cukru stále nižší než 6,5, která je považována za hraniční.

Lidé ve skupině, která již nevykazovala cukrovku, snížili svou váhu u každého v průměru o 10,4 kg. Lidé se “znovuvzplanutím” cukrovky naopak ztratili na váze pouhých 3,7 kg. Vědci ale zároveň upozorňují, že neexistuje žádný ideální úbytek váhy, který by měl za následek zaručenou vymizení cukrovky.

Upozorňují, že jde o individuální množství uloženého útrobního tuku, který ovlivňuje tvorbu inzulinu, klíčového hormonu regulujícího hladinu cukru v krvi. Některým účastníkům studie například stačilo shodit 5 kg, aby cukrovka zmizela. A pokud je nabrali zpátky, vrátila se.

Prášků už nebylo třeba

Studie doložila, že redukce tělesné hmotnosti vedla k takovému zlepšení, že vedle dietních opatření nebyla již nutná další perorální antidiabetika. Současně se stabilizovaly i další metabolické parametry a také vysoký tlak.

„Zásadním přínosem bylo, že tento efekt přetrvával dlouhodobě i po již ukončené úvodní intenzivní dietní intervenci. Klíčové však také bylo dlouhodobé udržení dosažené snížené tělesné hmotnosti,” reaguje na výsledky studie prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc. z  Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

„Můžeme doufat, že tyto jednoznačné výsledky budou i cestou pro český zdravotní systém a jeho pacienty,” dodává ostravský obezitolog a nefrolog.

Zastavíme lavinu?

V současné době v České republice trpí cukrovkou okolo 850 tisíc lidí, přičemž se odhaduje, že dalších až 200 tisíc o této nemoci neví. Hlavní příčinou nárůstu počtu nemocných je způsob života, který vedeme, především nevhodná strava při nedostatku pohybové aktivity.

Pokud by podle České diabetické asociace počet diabetiků přibýval podobným tempem jako nyní (zhruba 10 tisíc za rok), bude v roce 2035 postižen tímto onemocněním každý desátý občan České republiky bez ohledu na věk.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Nízkoenergetická dieta vede k vymizení cukrovky

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci