Co je karpální tunel a koho ohrožuje nejvíc

22.2.2019 00:00   |   Zdraví a krása
Slyšeli jste už o ucpaných kanálcích na ruce, nebo nemoci od myši? Doprovázejí je bolesti v zápěstí, brnění prstů, noční bolesti. S největší pravděpodobností šlo o takzvaný syndrom karpálního tunelu.

karpální tunel

Syndromem karpálního tunelu jsou ohroženi především lidé, kteří často pracují s počítačovou myší, nebo ti, kteří v zaměstnání vykonávají stereotypní práci spojenou s držením předmětů, jejich úchopem a s vibracemi. Vzniká při skřípnutí nebo stlačení tzv. středního nervu, nacházejícího se mezi dlaní a předloktím.

Jak problémům předcházet

„Předcházet tomuto onemocnění můžete tak, že nebudete přetěžovat zápěstí a svaly v oblasti ruky stereotypními pohyby nebo je nechávat dlouho v jedné poloze,“ radí primářka Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

U počítačů trávíme třetinu života, kazíme si zrak
Oční jóga brání syndromu kancelářského oka
Jak pomoci unaveným očím u počítače?

Když už zatěžující činnost vykonáváte, je dobré dělat si pravidelné přestávky na uvolnění, protažení ruky, včetně protřepání prstů a celé horní končetiny. Pro úlevu od bolesti se doporučuje v pravidelných intervalech přikládat na zápěstí led. Ten tlumí bolest a urychluje hojení zánětu.

Někdy ale bolest a brnění pochází od krční páteře, což může posoudit jen odborník.

„Měli byste dodržovat pravidla správného sezení a práce na PC včetně uspořádání pracovní plochy. Při správně nastavené výšce židle i stolu byste měli mít v loktech ideálně pravý úhel, ramena a paže by měly být uvolněné a počítačová myš ve velikosti lidské dlaně, nejlépe ergonomicky tvarovaná.,“ upozorňuje primářka.

Ohrožuje více ženy

S tímto onemocnění se setkávají více ženy.

„U nich může být za vznikem tohoto onemocnění také hormonální změna v organismu, jako je užívání antikoncepce, těhotenství či menopauza. Ženy také pravděpodobně provádějí častěji činnosti, při kterých více přetíží svoje drobnější ruce,“ říká MUDr. Tomanová.

Ruku procvičujte

Postižené ruce pomohou lehké, ale účinné protahovací a relaxační cviky, včetně cviků na stabilizaci zapěstí. Při rehabilitaci ruky se zaměřujeme na speciální cviky ruky, ať už jde o prsty, zápěstí či předloktí.

„Například doporučuji polohu a cvik, kdy si můžete celou paži včetně zápěstí a prstů buď ve visu, nebo na stole, dát do opačného postavení než při práci s myší,“ upozorňuje primářka Tomanová.

„Paži vytočíme zevně a s mírným odporem protáhneme včetně ruky, jejíž hřbet protáhneme směrem k hřbetu předloktí. Tak si můžeme lehce uvolnit celou paži, zápěstí a ruku,“ dodává MUDr. Tomanová.

Tak jako u dalších zdravotních problémů poznamenejme, že trvající obtíže lze vyléčit pouze odborným zásahem lékaře. Pokud se nezačnou řešit včas, může dojít k nezvratným změnám na postiženém nervu a k trvalým následkům.

ztp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Co je karpální tunel a koho ohrožuje nejvíc

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci