Když se po porodu nedaří další početí

3.10.2017 00:00   |   Zdraví a krása
Neplodností je na celém světě postiženo minimálně 10 párů ze sta, přičemž dalších 10 - 25 párů je postiženo tzv. neplodností sekundární, není schopen počít druhé a další dítě.

neplodnost

Může za to často zhoršený zdravotní stav jednoho či obou partnerů, hormonální změny ovlivňující plodnost1 a v neposlední řadě i věk, který hraje v plodnosti ženy zásadní roli.

Na rozdíl od neplodnosti primární, kdy je absence početí absolutní i přes pravidelný nechráněný pohlavní styk po dobu delší než jeden rok, sekundární neplodnost se projevuje i přes to, že v minulosti již k početí završenému úspěšným porodem došlo.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Maminkám: Jak si vybrat porodnici
Nedostatek jódu v těhotenství ohrožuje dítě
Chcete zdravé miminko? Myslete jídelníček!

Sekundární neplodnost často u žen souvisí s věkem. Než se žena rozhodne pro druhé dítě, může uplynout několik let a nastanou problémy.  Se stárnutím vajíček ve vaječnících se totiž zhoršuje jejich kvalita, což znamená, že ve 35 letech jsou u ženy šance na otěhotnění výrazně nižší než v mladším věku.5

„V praxi se také stává, že k sekundární neplodnosti dojde následkem prvního těhotenství,“ připomíná MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., IVF specialista z kliniky asistované reprodukce Reprofit Brno.

„Po porodu může dojít k jizvení kolem vejcovodů, což posléze zapříčiňuje jejich neprůchodnost. Ke srůstům mohou vést i případné nitrobřišní a pánevní operace. A v neposlední řadě může sekundární neplodnost nastat vlivem endometriózy, děložních polypů nebo poruch ovulace,“ vyjmenovává MUDr. Machač.

Pomoc existuje

Léčba sekundární neplodnosti se odvíjí od její příčiny. V případě, že se jedná o hormonální nerovnováhu, léčí se podáváním hormonálních preparátů. Při mechanickém uzávěru vejcovodů nebo problému v imunitě je možné přistoupit k umělému oplodnění.

Žena je nejdříve klinicky a gynekologicky vyšetřena, muž se podrobí vyšetření spermiogramu.

„Tato metoda spočívá v odebrání pohlavních buněk. V laboratoři je provedeno spojení vajíčka a spermií a oplodněné vajíčko je navráceno do těla ženy. Těhotenství pak probíhá úplně stejně, jako u ženy, která počala přirozenou cestou,“ doplňuje MUDr. Štěpán Machač.

V současné době bez pomoci lékaře neotěhotní 15–20 % všech párů, které se o dítě snaží déle než rok. Ročně se u nás provede přes 15 000 cyklů umělého oplodnění, přičemž celkový počet narozených dětí po technikách asistované reprodukce je 2-3 % ze všech narozených.

Příčiny neplodnosti

Neplodnost má různé fyzické příčiny – u některých párů je jedna, u jiných se problémy kombinují.

„Muž je zodpovědný za 40 % případů problémů s početím, žena ze 40 -  50 %. U  pětiny případů se jedná o kombinaci faktorů u obou partnerů. Jen zhruba u 10 % párů se i přes využití moderních diagnostických metod nepodaří jednoznačně určit příčinu neplodnosti,“ upřesňuje MUDr. Machač.

Co konkrétně ovlivňuje plodnost?

  • U žen jsou to hormonální problémy, endometrióza, příliš hustý děložní hlen, imunologická rejekce (odmítnutí) spermatu, problémy s uhnízděním oplodněného vajíčka, poškození nebo neprůchodnost vejcovodů, chromozomální/genetické příčiny a předčasná menopauza.
  • U mužů je to především pokles kvality spermatu, také chromozomální/genetické příčiny, autoimunita k vlastním spermiím, poškozená DNA spermií, epididymální blokáda chámovodů (ucpání seminálního kanálku nadvarlete způsobené infekcí, blokáda výtoku spermatu způsobená infekcí), koitální problémy (impotence, ejakulační selhání), vasektomie. Kvalitu spermií pak mohou ovlinit rovněž některé léky.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Když se po porodu nedaří další početí

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci