Možná máte nárok na sanitku a ani o tom nevíte…

23.8.2017 00:00   |   Zdraví a krása
Potřebujete k lékaři na kontrolu či speciální vyšetření, anebo naopak po lékařském zákroku se dostat z nemocnice domů. Víte, kdy máte nárok na přepravu sanitkou?

sanitka

Zdaleka ne všechny sanitky, které jezdí v ČR, jsou totožné. Obecně lze říci, že můžete potkat dva typy. Ten důvěrně známý typ sanitky je žluté vozidlo s houkačkou a majáčkem. Oficiálně se jmenují zdravotnická záchranná služba (ZZS) a jsou provozované krajskými úřady a hlavním městem Prahou.

Druhý typ se oficiálně nazývá dopravní zdravotní služba (DZS) nebo také doprava raněných, nemocných a rodiček (DRNR).

DZS provozují soukromé společnosti a majáček ani houkačku zpravidla nepoužívá, ve výjimečných případech ji však zapnout může. Nevozí akutní případy ani pacienty v ohrožení života. Zajišťuje bezpečnou přepravu v takových případech, kdy se ze zdravotních důvodů nezvládnete dopravit k lékaři či od něj po vlastní ose. 

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Čistý zub nemá žádný důvod se kazit
Preventivní vyšetření prsou se screeningem
Prohlídky ve 13 letech zabrání komplikacím

Kdy zvolit kterou sanitku?

Hlavní rozdíl mezi sanitkami spočívá v situaci, kdy kterou z nich využijete. Zdravotnickou záchrannou službu budete volat ve chvíli náhlého neštěstí či závažných akutních zdravotních potížích a kontaktujete ji na lince 155 nebo 112.

Dopravní zdravotní službu použijete při plánovaných cestách spojených s lékařskou péčí a termín přepravy si musíte předem domluvit a objednat. Telefonní kontakt naleznete na webové stránce dispečinku DZS, jež působí v místě vašeho bydliště.

Je také zapotřebí mít od lékaře předem vypsanou žádanku. Pokud se jedná o cestu z domova na vyšetření, musí vám poukaz na dopravu dát lékař už dopředu současně se žádankou na dané vyšetření.

Dopravu by měl nabídnout lékař

Nárok na transport sanitkou se řídí zákonem o veřejném zdravotním pojištění.

„Transport se zdravotnickým dohledem by vám měl zajistit váš ošetřující lékař v situaci, kdy není ze zdravotních důvodů vhodné využití jiných druhů přepravy,“ vysvětluje Ivo Krpelan, ředitel společnosti Falck pro střední a východní Evropu, která tyto sanitky provozuje.

Takovým důvodem můýe být například snížená pohyblivost, malátnost, infekčnost onemocnění, při pooperačních stavech nebo psychiatrických onemocněních.

„Lékař vystaví Příkaz ke zdravotnímu transportu, na jehož základě je dopravní zdravotní služba proplacena vaší zdravotní pojišťovnou. Tento dokument vyplňuje vždy odesílající ošetřující lékař, který poskytnutí zdravotní péče (například odborné vyšetření) požaduje,“ upřesňuje Krpelan.

Vždy platí, že použije sanitku toho zařízení, které je pro danou oblast smluvním partnerem zdravotní pojišťovny. Pacient pak žádanku předá řidiči sanitky, a o nic dalšího se starat nemusí.

„Úhradu nákladů za dopravu si vyúčtuje sama zdravotní pojišťovna,“ ujišťuje ředitel.

Trvejte si na svých právech

Když se pacient cítí tak, že přepravu sám nezvládnete, můžete o to lékaře požádat. Vy jako pacient se sice nemusíte starat o formality, ty za vás vyřizuje lékař, ale mšli byste si pohlídat, že dostanete vše, na co máte nárok.

Další možností je pak zavolat zdravotní pojišťovně a ověřit si u revizního lékaře, zda vaše diagnóza opravdu odpovídá stavu vhodnému pro převoz sanitkou.

Vozidla DZS si může pacient i sám zaplatit. „Vzhledem k efektivnímu plánování transportů více pacientů najednou jsou smluvní ceny nastaveny tak, že je převoz sanitkou DZS například přibližně o polovinu levnější než taxi,“ radí Ivo Krpelan ze společnosti Falck.

Cena DZS se odvíjí od různých parametrů a přesnou částku se dozvíte na dispečinku jednotlivých společností.

tzo, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Možná máte nárok na sanitku a ani o tom nevíte…

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci