Čistý zub nemá žádný důvod se kazit

20.4.2016 00:00   |   Zdraví a krása
Dětské mléčné zuby mají svou funkci. Jsou důležité pro vývoj čelisti a kousání, navíc připravují v ústech místo pro zuby stálé. Proto je třeba o ně patřičně dbát.

zuby čištění

Podle statistických údajů je kazivost dětského chrupu v České republice v porovnání s dalšími západoevropskými zeměmi velmi vysoká.

„Rodiče by měli dbát na správné čištění zoubků svých dětí a už od mala jim vštěpovat správné hygienické návyky při čištění zubů,“ říká MDDr. Hana Velebilová, stomatoložka z pražské kliniky Schill Dental Clinic.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Džusy a limonády ničí zuby!
Zuby si čistí nesprávně osm lidí z deseti
Jen lékař poradí, jak na bílé zuby

„Dokud dítě nezíská správné hygienické návyky dutiny ústní, leží všechna práce na rodičích,“ dodává stomatoložka s tím, že zubní kaz není dědičným onemocněním a vzniká pouze z důvodu nesprávné dentální péče.

Kazy můžeme snížit

Je v našich rukou riziko zubního kazu snížit. Mléčné zoubky i trvalé se do dutiny ústní prořezávají nevyzrálé a trvá přibližně dva roky, než zubní sklovina dozraje a vytvrdí se minerály ze slin.

Čistý zub nemá žádný důvod se kazit. Jestliže budou rodiče s dětmi dodržovat následujících 8 základní pravidel o péči o dutinu ústní, nemusí se žádného kazu obávat, doporučuje MDDr. Hana Velebilová.


Jak si správně čistit zuby

Dítě zubní kaz nepozná, když...

  • na něj rodiče nepřenesou bakterie zubního kazu a parodontitidy olizováním lžičky, dudlíku, pusinkováním na ústa (dítě se rodí bez uvedených bakterií, získá je jedině od někoho, kdo je již má).
  • se co nejdříve navštíví zubní lékař (ideální je první návštěva do konce prvního roku věku dítěte).
  • bude pravidelně chodit na preventivní prohlídky, aby si dokázalo zvyknout a vytvořilo vztah a důvěru v lékaře. A to v intervale jaký mu určí ošetřující lékař dle kazivosti zubů či jiných faktorů.
  • mu budou rodiče až do 12ti let dočišťovat zuby!
  • 2 x denně bude mít pořádně vyčištěné zuby, nejdůležitější je večerní čištění před spaním. Po něm už dítě nejí a pije pouze čistou vodu nebo neslazený čaj. V noci se prudce snižuje tvorba slin a cokoliv zůstane na zubech, tak je výrazně destruuje.
  • si nebude chtít čistit zuby, budou to rodiče dělat za něj i navzdory jeho nesouhlasu a odporu. Kritický věk je od 1 do 3 let.
  • sladkosti bude konzumovat pouze po jídle. Nejhorší jsou lízátka a jiné sladkosti.
  • ho rodiče nebudou strašit vrtáním zubů a návštěvou zubaře. Naopak si s ním povídají o tom, jak návštěva probíhá. Pokud mu neřeknou, že se má bát, bát se nebude.

Investice do dospělosti

Je třeba si uvědomit, že dítě vnímá některé zážitky daleko citlivěji a mohou ho na dlouho dobu ovlivnit. Proto by si s ošetřujícím lékařem mělo dítě vytvořit pevný vztah.

Není přehnaným nárokem, aby si lékař na prohlídku vašeho dítěte vyčlenil dostatek času, aby mezi dítětem a lékařem mohl vzniknout vztah založený na důvěře.

Pokud budou rodiče dodržovat uvedených 8 základních rad, mají jejich děti velkou šanci se v dospělosti vyhnout nepříjemným problémům se zubním kazem, záněty dásní a parodontóze.

Dentální hygienistka Lucie Psotová z Schill Dental Clinic ještě dodává, že rodiče by měli investovat finance a čas do péče o chrup jejich dítěte již od útlého věku.

„Byť se jedná o mléčné zuby, jde o hodnotu, která se mnohonásobně vrátí a kterou jejich děti v budoucnu velmi ocení,“ připomíná.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Čistý zub nemá žádný důvod se kazit

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci