Nedostatek jódu v těhotenství ohrožuje vývoj mozku dítěte

10.5.2013 00:00   |   Zdraví a krása - TĚHOTENSTVÍ A POROD
Stává se, že těhotné ženy opomíjejí dvojnásobný příjem jódu. Tím ovšem ohrožují růst a vývoj mozku svého dítěte.

jód a těhotenství

„Během těhotenství matka zásobuje jódem i plod v děloze, takže je nutné jeho příjem zdvojnásobit. Při nedostatku jódu v těhotenství hrozí poruchy růstu z důsledku narušeného vývoje mozku a následné snížení inteligence až mentální retardace,“ říká výživová specialistka Zuzana Hlinecká z PKR Slovakia.

Jedno z pěti v ohrožení

Případy kretenismu, ještě před šedesáti lety vcelku hojného mentálního postižení, už sice nepatří po obohacování soli jódem mezi výrazně časté, ovšem stále se odhaduje, že sníženým příjmem jódu ohrožuje své dítě minimálně jedna z pěti těhotných a kojících žen.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Mořské ryby doplní zásoby potřebného jódu
Moře – největší lékárna světa
Solné jeskyně a alergie? Umí pomoci!

„Nejdůležitější jsou první tři měsíce těhotenství, kdy dítě ještě nemá vyvinutou svou vlastní štítnou žlázu. Navíc dostatečný příjem jódu dodá matce energii a zabrání vyčerpání, což také velmi napomůže zdravému vývoji miminka,“ dodává výživová specialistka Zuzana Hlinecká.

V těhotenství má organismus nejenom dvojnásobné nároky na denní příjem jódu, které činí 250 mikrogramů, ale také se zvyšuje vylučování jódu ledvinami do moči, tedy jeho ztrátovost. Proto vévodí těhotné a kojící ženy společně s malými dětmi žebříčku skupin ohrožených jodovým deficitem.

Riziko pro dvě generace

Odborníci z České pediatrické a České endokrinologické společnosti proto doporučují podávat jód pravidelně všem třem zmíněným kategoriím. „Obzvlášť nebezpečný je nedostatek jódu v graviditě, neboť postihuje zároveň dvě generace,“ potvrzuje endokrinoložka MUDr. Sylvie Špitálníková.

„Také malé děti patří mezi rizikové skupiny obyvatelstva ohrožené nedostatkem jódu s ohledem na složení jejich jídelníčku a omezený přísun jódu v soli. Doporučuje se, aby k ojící ženy a případně i malé děti, které jsou kojeny, užívaly suplementaci jódem,“ radí endokrinoložka.

Nicméně nejlepším způsobem dodávání jódu je strava. „Do jídelníčku by měly být zařazeny alespoň dvakrát týdně mořské produkty. Ovšem ani ty podle místa výlovu a po tepelném zpracování nemusí mít jódu dostatek. Jelikož by měl zvýšený příjem jódu trvat po celou dobu těhotenství a kojení, je doporučována jeho saturace například Jodis koncentrátem, vhodným také k vaření,“ upozorňuje výživová specialistka Zuzana Hlinecká.

Odnese to i štítná žláza

Nedostatek jódu během těhotenství znamená pro ještě nenarozené dítě vážné ohrožení vývoje jeho mozku a centrálního nervového systému, což v dalším období života už není možné napravit. Některé zdravotní problémy způsobené jodovým deficitem matky v prenatálním stadiu se pak mohou projevit až o mnoho let později.

„I mírný nedostatek jódu v dětství, který unikne pozornosti, se skutečně může projevit až v dospělosti jako uzlová přestavba štítné žlázy a její komplikace,“ upozorňuje MUDr. Sylvie Špitálníková.

S poruchou štítné žlázy je v České republice léčeno přes pět procent populace, ale mnohem větší procento o své diagnóze ani neví. Mezi mnoho následků jodového deficitu a špatné funkce štítné žlázy se řadí také poruchy plodnosti.

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Nedostatek jódu v těhotenství ohrožuje vývoj mozku dítěte

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci