Nastávajícím maminkám: Jak si vybrat porodnici

18.4.2017 00:00   |   Zdraví a krása - TĚHOTENSTVÍ A POROD
Porod vnímá většina rodiček jako neopakovatelný zážitek, na nějž bude vzpomínat celý život. A jak bude probíhat, závisí velkou měrou na tom, kdo bude o nastávající maminku pečovat a jaké jsou zvyklosti v dané porodnici.

porodnice

Při volbě porodnice je potřeba řídit se vlastními představami a přáními. Kvalita, způsob péče a vstřícnost personálu se v jednotlivých zařízeních může lišit.

„Pro příchod je nutné vybrat takové místo, které bude rodičce nejlépe vyhovovat a kde se bude cítit bezpečně,“ říká Pavla Jelínková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického a neonatologického oddělení v Nemocnici Mělník, kterou provozuje společnost VAMED Mediterra.

Ta nejlepší péče pro oba

Internetové stránky daného zdravotnického zařízení, informace a osobní zkušenosti kamarádek nebo známých, proč ne. Ale nic nenahradí osobní prohlídku prostředí. Většina porodnic nabízí návštěvy porodních boxů a oddělení šestinedělí.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Těhotná má jíst za dva? Ale kdeže!
Nedostatek jódu v těhotenství ohrožuje dítě
Chcete zdravé miminko? Myslete jídelníček!

Velmi příjemné bezesporu je, pokud lze prohlídku absolvovat po individuální domluvě, aby nastávající maminku mohl doprovodit i její manžel či partner. Prostředí porodnice má navozovat příjemné pocity s jistotou a zázemím lékařské péče.

Budoucí maminky by se měly zajímat, zda je součástí vybrané porodnice i jednotka intenzivní novorozenecké péče, jež poskytuje kvalifikovanou péči o děti narozené předčasně.

Velmi podstatnou informací je rovněž, jestli se porodnice řídí filozofií přirozeného porodu a jaké je procento porodů vedené císařským řezem.

Zohledněte vybavení i pomůcky

Dnes již ve většině zdravotnických zařízení bývají běžnou součástí i pomůcky k relaxaci při porodu, jako jsou například overbaly, žíněnky, polštáře, masážní válečky a mnohé další.

„Nastávající maminky nemusí využít všechny služby, které porodnice nabízejí. Je však dobré vědět, jak široké je spektrum jejich poskytované péče. Důležité je i zázemí každého porodního boxu, do něhož patří sprcha, toaleta a prostory pro doprovod ženy k porodu, ale také lékařské a přístrojové vybavení,“ upozorňuje vrchní sestra.

Při prohlídce by maminka měla nahlédnout také do pokoje na oddělení šestinedělí a zjistit, jaké možnosti porodnice nabízí pro standardní a nadstandardní pokoj, popřípadě se rovnou domluvit na preferované variantě.

Malá nebo velká porodnice?

Dát raději přednost malé útulné porodnici poblíž místa bydliště, nebo si vybrat některou z velkých porodnic v krajských městech?

Malé porodnice nabízí více individuální postoj a snahu poskytnout rodičce rodinné zázemí, věnují se pomoci u porodu a následně maximální podpoře kojení. S tím souvisí výhoda těch porodnic, které získaly za podporu kojení prestižní certifikát „Baby Friendly Hospital“.

„Právě malé nemocnice si velice zakládají na důkladné a individuální podpoře při kojení. Odborný personál takto certifikovaných zdravotnických zařízení klade důraz na výuku a pomoc při kojení nejen před porodem, během pobytu v porodnici, ale i v domácí péči po propuštění ženy z porodnice,“ říká Pavla Jelínková.

Při výběru porodnice by se měly budoucí maminky zaměřit i na nabídku nadstandardních služeb, které dané zdravotnické zařízení poskytuje. Dobrá porodnice nabízí možnost vlastního výběru porodní asistentky. Ta ženu provází od první návštěvy v porodnici, po celý porod až do konce šestinedělí.

V dnešní době je již běžné, že součástí nabídky porodnice jsou předporodní kurzy. U nich by těhotnou mělo zajímat, jak jsou obsáhlé, zda nabízí pouze příjemné povídání a prvotní přípravu maminek na porod, nebo i rozšířené programy se cvičením, fyzioterapeuty či relaxaci ve vířivce.

Tlumení bolesti ano, či ne?

Bolest při porodu je téma, které řeší snad každá těhotná žena. Při volbě porodnice tak hraje podstatnou roli také to, jaké prostředky mírnění bolesti dané zdravotnické zařízení využívá.

„Každá žena vnímá a prožívá bolest jinak, stejně tak účinnost jednotlivých metod může být individuální. Některé maminky o tlumení bolesti nestojí, ale rovněž se stává, že když se pak s ní setkají, mění názor.

„Podstatné je, aby rodičky měly veškeré potřebné informace o všech možnostech. S volbou nejvhodnějšího přístupu budoucím maminkám pomůže porodník daného zdravotnického zařízení,“ říká sestra z mělnické porodnice.

Další nabízenou možností, kterou dnes většina dobrých porodnic poskytuje, je také odběr pupečníkové krve s jejím následným uchováním v tkáňové bance pro potřebu děťátka nebo jeho sourozence.

Dbejte na poporodní péči

První chvilky po narození miminka jsou zcela nenahraditelné, mohou ovlivnit vztah maminky s dítětem na celý život. V posledních letech je důraz kladen na tzv. bonding, jedná se o nepřetržitý kontakt matky a dítěte v době těsně po porodu a v dalších hodinách i dnech.

Rodička by se měla informovat, jestli je bonding samozřejmostí jak u přirozeného porodu, tak i po císařském řezu. Zda porodnice umožňuje přítomnost tatínka i u porodu císařským řezem a jestli v tomto případě nabízí možnost bondingu s tatínkem, než je císařský řez dokončen.

„Chtějte vědět, je-li samozřejmostí, aby se po porodu novorozence vyčkávalo dotepání pupečníku a zda může tatínek následně pupečník přestřihnout,“ pokračuje vrchní sestra.

Dalším přístupem v péči po porodu je tzv. rooming-in, což je společný pobyt maminky s dítětem 24 hodin denně, který dnes bývá již běžnou záležitostí a nabízí ho většina porodnic. V případě, že zdravotní stav maminky nedovoluje se o děťátko postarat, nabízí dobrá porodnice zázemí pro tatínka nebo jiný doprovod, který péči o něj zajistí.

Rozum do hrsti!

V neposlední řadě by se těhotná měla informovat i o podmínkách registrace k porodu v různých zdravotnických zařízeních. Je-li možné ji realizovat online, ve kterém týdnu a jakou dokumentaci je nutné mít do registrační poradny připravenou.

V dnešní době je významným benefitem, že moderní komunikační prostředky umožňují maminkám nahlédnout do zázemí porodnic ještě dříve, než ke svému porodu dorazí. Existuje řada dalších možností, jak se osobně seznámit s nabídkou služeb a prostředím porodnice.

„Nebojte se jich využít. Místo, kde přivítáte vaše miminko, si totiž skutečně můžete vybrat,“ uzavírá Pavla Jelínková.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Nastávajícím maminkám: Jak si vybrat porodnici

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci