Za 15 let už může být polovina narozených dětí ze zkumavky

5.10.2021 00:00   |   Zdraví a krása - TĚHOTENSTVÍ A POROD
Problémy s početím zažívá v Česku zhruba dvacet páru ze sta. Roste tak logicky i počet dětí, které se narodily tzv. ze zkumavky. Ročně to je už kolem 120 tisíc dětí. Pokud se trend nezmění, mohla by být za 15 let počata uměle až polovina všech dětí.

těhotenství, početí

Může za to především odkládání těhotenství do vyššího věku a zvyšující se neplodnost.

Jako „neplodný“ je pár definovaný po roce neúspěšných pokusů o početí dítěte. „Žena by si měla nechat vyšetřit hormonální profil a podstoupit ultrazvukové vyšetření. U mužů je potřeba udělat spermiogram a zjistit kvalitu a počet pohyblivých spermií,“ doporučuje MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny ISCARE.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Těhotná má jíst za dva? Ale kdeže!
Nedostatek jódu v těhotenství ohrožuje dítě
Chcete zdravé miminko? Myslete jídelníček!

Věk a antikoncepce

Problémy s přirozeným početím rostou s věkem, a průměrný věk rodiček stále roste. Od počátku století se zvýšil o čtyři roky na necelých 31 let. Největší podíl na tomto nárůstu mají ženy ve věku 35–39 let, kterých je na porodních sálech téměř čtyřikrát více.

A právě ženy blížící se hranici čtyřicítky jsou nejčastějšími pacientkami na odděleních center asistované reprodukce. S přibývajícím věkem ženy klesá kvalita vajíček, už kolem věku 40 let je procento vajíček schopných po oplození pokračovat ve vývoji minimální.

„U starších žen vznikají častěji defektní embrya, která mají nižší potenciál implantace (uhnízdění) do děložní sliznice,“ vysvětluje primář.

Problémy s početím může způsobit i dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce.„Ideální je v mládí včas s antikoncepcí začít, jako prevence před potratem, ale zároveň je důležité i ve vhodnou chvíli přestat, aby nedošlo k narušení plodnosti,“ doporučuje Daniel Struppl, primář pražského GynCentra.

Klesá kvalita spermií

U mužů za sníženou plodnost může nejčastěji nízká kvalita spermií. Zatímco před pěti lety byla spodní hranice plodnosti 20 milionů živých spermií v 1 ml ejakulátu, teď je hranice posunuta o čtvrtinu, tedy na 15 milionů spermií.

„O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice. Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií,“ vysvětlil MUDr. Lukáš Bittner z oddělení Andrologie ISCARE.

Na kvalitu spermií má vliv především životní styl, zejména stres, kouření, alkohol či nedostatek pohybu. Stejně jako u žen i u mužů hraje roli také věk, s ním se totiž snižuje objem ejakulátu i počet pohyblivých spermií.

Asi ve 20 % případů je problém s početím na obou stranách.

Preventivním řešením neplodnosti může být social frezing neboli zmrazování zdravých pohlavních buněk. Zmražení spermií a vajíček je ideální ve věku kolem dvaceti let. V současné době jsou lékaři schopni pomoci až 95 procentům neplodných párů.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Za 15 let už může být polovina narozených dětí ze zkumavky

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci