Přídavný pás chrání v autě ještě nenarozené dítě i matku

11.8.2020 00:00   |   Zdraví a krása - TĚHOTENSTVÍ A POROD
Proč hazardovat, když krok k větší bezpečnosti je tak blízko? Novorozence už nikdo neveze autem z porodnice v náručí, ale těhotné ženy se ještě i cestou tam v autě poutají standardními bezpečnostními pásy…

pásy

Jakoby se neuvědomovaly, že pás vedený přes těhotenské bříško není v případě nehody pro plod ideální. Hned řekněme, že existuje přídavný pás, který tradiční bezpečnostní popruhy vede nízko přes pánev a jednoduše je přidrží na správném místě i při prudším zabrzdění. 

Být správně ve vozidle připoután nám ukládá zákon, ale tělo nastávající maminky je jiné, pro ni určený způsob poutání může být život ohrožující. Proto před více než dvěma desítkami let renomovaný norský výrobce dětských zádržných systémů vymyslel BeSafe Pregnant pás.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

K otěhotnění pomůže cvičení i doplňky stravy
Erika: S mateřstvím chce ještě počkat
Čekat na miminko do třiceti může být riziko

Ten bezpečně ochrání nastávající maminku i její nenarozené miminko díky správnému vedení standardních tříbodových pásů vozidla pod těhotenským bříškem, tedy nejníže mimo měkkou tkáň břicha a plod.

Pás se dá koupit asi za tisícovku (instalace pomocí popruhu), o něco dražší je možnost upevnění přes systém ISOFIX, který má většina u nás prodávaných vozů.

Dvě třetiny problémů z aut

Některé příběhy píše život sám, ráno svítí slunce, snídaně s rodinou se vydaří, vy jste na cestě k lékaři, protože do porodu zbývá už jen pár týdnů. Nasednete do auta a vyjedete, ale nehody se stávají… jsou nečekané, nežádané… a my na ně musíme být připraveni.

Přibližně dvě třetiny těžkých úrazů během těhotenství vzniká při dopravních nehodách, protože i zdánlivě malý náraz může způsobit odloučení placenty, při kterém plod odumře a ženě hrozí vykrvácení.

Přitom právě správné připoutání výrazně redukuje riziko zranění matky i plodu. Velmi důležité je řádné vedení tříbodového bezpečnostního pásu nízko přes pánev (nikoliv přes vrchol dělohy), které pomůcka norského výrobce dětských zádržných systémů BeSafe Pregnant umožňuje.

Bezpečnější i pohodlnější

Ať už žena řídí, nebo sedí na zadním sedadle, systém slouží k uchycení spodního dílu tříbodového pásu co nejníže mimo měkkou tkáň břicha a plod, což ženě zajišťuje bezpečné a pohodlnější cestování bez pocitu tlaku na břicho zejména ve vyšším stádiu těhotenství.

Zároveň pomůcka jednoduchým způsobem předchází komplikacím, ke kterým by mohlo dojít při autonehodě či prudkém brzdění.

Vybírat lze mezi dvěma modely, původní se poutá pomocí popruhu kolem opěradla sedačky, druhá varianta je uzpůsobena na ISOFIXové úchyty, lze ji však také připevnit i pomocí popruhů, například v případě, že si pás bereme do vozidla, které nemá systém ISOFIX.

V obou případech se pomůcka položí na sedadlo a přichytí jedním z popsaných způsobů. Pak se žena posadí, připoutá se pásy a spodní díl automobilového pásu zapne do úchytu na pomůcce BeSafe Pregnant.

tz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Přídavný pás chrání v autě ještě nenarozené dítě i matku

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci