Po porodu do formy nepospíchejte, volte klid a rozvahu

25.9.2019 00:00   |   Zdraví a krása - TĚHOTENSTVÍ A POROD
Mnohé ženy po porodu trápí přebytečná kila a povislá kůže. Do vytoužené postavy po porodu je důležité se dostávat pomalu, zdravě a hlavně bezpečně.

po porodu do formy

Především oblast břicha, které je pochopitelně během těhotenství zatěžováno díky rostoucí děloze, trápí maminky nejvíce. Děloha se po porodu pomalu stahuje až osm týdnů. V tuto dobu své tělo respektujte a dejte mu čas na zahojení. Rozhodně by se v tomto období (minimum je šestinedělí) ženy neměly příliš fyzicky namáhat.

Navíc velká zátěž je špatná nejen pro tělo, ale má za následek i zvýšení tvorby kyseliny mléčné v krvi, která se pak přenáší i do mateřského mléka.  Doporučené jsou nenáročné aktivity, jako vycházky, dechová cvičení, posilování pánevního dna.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Chcete zdravé miminko? Myslete na jídelníček!
Když odkládáte těhotenství, více si hlídejte zdraví
Čekat na miminko do třiceti může být riziko

Důležité je se samozřejmě poradit s lékařem, který individuálně může poradit, co je pro maminku nejlepší.

Po šestinedělí začínejte zlehka

Pokud se chystáte shodit v břišních partiích, tak se cviky na břicho opatrně. Ženy po císařském řezu by měly cvičit až po osmi týdnech.

Po klasickém porodu lze začít nenáročně cvičit téměř okamžitě tak, že se břicho vždy na pár vteřin stáhne a pak se vydechne, hezky se tak protáhne svalstvo.

Po šestinedělí je dobré začít sportovat zlehka. Dobré jsou cviky na posílení pánevního dna. Ideální je jóga, plavání, nebo pilates.

Drastické diety NE

Drastické diety se rozhodně nedoporučují, především pokud ženy kojí, protože energetický výdej se zvyšuje až o 2500 KJ.  Dítě potřebuje živiny, které by mu při drastické dietě maminky chyběly.

Stačí se omezit v jídle s obsahem jednoduchých cukrů a škodlivých tuků. Důležité je jíst pravidelně vyváženou stravu s obsahem vitamínů B a C. Menší porce a ve větších intervalech.

Kdy je čas na chirurgii

Těhotenství a porod sebou nesou velké tělesné změny, které jdou u mnoha maminek těžko srovnat dietou nebo cvičením v posilovně.

„Především uvolněná kůže na břiše a rozestup břišních svalů nelze „vycvičit“. To se děje hlavně u žen po více porodech či u starších rodiček. Vytažená, nahromaděná kůže bohužel nemá svalová vlákna a tak žádný fyzický dril nepomůže,“ upozorňuje říká plastický chirurg MUDr. Roman Kufa z Perfect Clinic.

Pokud se stavem těla maminka nesrovná, je jedinou možností svěřit se do rukou plastických chirurgů, kteří mohou opět obnovit ploché a rovné břicho, a to za pomoci abdominoplastiky (plastická operace břicha).  Taková operace přijde přibližně na 50 tisíc korun.

Vhodná doba je minimálně půl roku po ukončení kojení. A samozřejmě je dobré rozmyslet si, zda není v plánu další děťátko v dohlednu.

„Při tomto zákroku lékař dokáže upravit i rozestup břišních svalů, odstraní přebytky kůže a současně si s pomocí liposukce poradí i s nadbytkem tukové tkáně.  Nesmírnou výhodou operace je skutečně dlouhodobý výsledek,“ dodává Roman Kufa.

Jak na strie

Ženy často trápí i viditelné strie, kterévznikají díky intenzivnímu napínaní pokožky během těhotenství. Samotné odstranění strií je podle odborníků problematické. Existují však metody, které mohou vzhled významně zlepšit.

„Jednou z nejlepších je radiofrekvence nebo mikrojehličková radiofrekvence. Zarudlé a nafialovělé strie mohou zesvětlit i pomoci cévního nebo pulzního barvivového laseru. Na starší strie pomůže C02 frakční laser, “ dodává MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Cena za laserovou korekci jizev a strií pochopitelně závisí na počtu zákroků. Počítejte s tím, že za tato ošetření estetické kliniky účtují přibližně od dvou tisíc za jednu aplikaci laseru.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Po porodu do formy nepospíchejte, volte klid a rozvahu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci