Bezdětným párům pomůže unikátní metoda polarizační mikroskopie

6.2.2018 00:00   |   Zdraví a krása - TĚHOTENSTVÍ A POROD
Naději pro ženy, kterým se nedaří otěhotnět kvůli nedostatečně zralým vajíčkům, skýtá nová metoda polarizační mikroskopie. Ta pomůže párům, které se marně pokoušejí o potomka prostřednictvím umělého oplodnění.

určení zralosti vajíček

Technikou polarizační mikroskopie nyní lékaři vyšetří zralost vajíček před tím, než je uměle oplodní a zavedou do dělohy. Pokud ještě zralá nejsou, nechají je i několik hodin zrát.

Tato metoda kliniky Reprofit je v rámci České republiky unikátní a doslova „záchranářská“ pro ženy, u nichž se nedaří umělé oplodnění kvůli malému počtu zralých vajíček.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

K otěhotnění pomůže cvičení i doplňky stravy
Erika: S mateřstvím chce ještě počkat
Čekat na miminko do třiceti může být riziko

Většinou platí, že vajíčko dozraje do 36 hodin po injekci hormonu, který toto dozrání spouští. Lékaři pak vajíčko odeberou, oplodní odebranými spermiemi a vzniklá embrya vloží do ženiny dělohy.

„Některým pacientkám nestačí vajíčko úplně dozrát, což před odběrem nelze poznat. Pokud však dojde k umělému oplodnění nedozrálého vajíčka, je šance na úspěšné těhotenství mizivá,“ vysvětluje PharmDr. Zuzana Holubcová, Ph.D., vědecká poradkyně kliniky Reprofit.

Mikroskopií s využitím polarizovaného světla se reprodukční klinika umí podívat do odebraného vajíčka a s pomocí světelného filtru a počítačové kalkulace zhodnotit, zda je vajíčko zralé a připravené k oplodnění.

Dosavadní výsledky ukazují, že využitelnost embryí z plně zralých vajíček je více než dvojnásobná oproti těm, která jsou oplozena předčasně.

Bezmála dva roky tým PharmDr. Zuzany Holubcové, Ph.D. ověřoval potenciál metody polarizační mikroskopie, nejprve na dárcovských vajíčkách. Poté zahájil studii na vajíčkách pacientek, kterých se problém přímo týkal a které se zařazením do studie souhlasily.

„Dosud prošlo studií přes dvě stě pacientek, díky nové metodě se narodilo osm dětí a další těhotenství běží. Polarizační mikroskopie umožní optimálně načasovat oplození. Je to šance i pro ženy, které by jinak otěhotnět nemohly,“ dodává PharmDr. Zuzana Holubcová, Ph.D.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Chcete zdravé miminko? Myslete na jídelníček!
Když odkládáte těhotenství, více si hlídejte zdraví
100 nejčastějších křestních jmen s výkladem

Nová metoda pomohla například ženě, které odebrali sedmnáct vajíček a po bližším prozkoumání se ukázalo, že ani jedno nebylo dostatečně zralé a tudíž nebylo ani vhodné k oplození. Tím, že lékaři počkali několik hodin, dvanáct z nich dozrálo a žena má nyní zdravého chlapečka.

Důvody, proč u některých žen vajíčka v obvyklém termínu nedozrají, lékaři neznají.

„I na běžné léky reaguje každý člověk odlišně. Stejně je tomu s reakcemi žen na hormonální léčbu,“ vysvětluje vědecká poradkyně.

Mikroskopie s využitím polarizovaného světla není v reprodukční medicíně nová, dosud se ale používala k jiným účelům. Nové je její využití v kontextu poznatků o vývoji vajíčka.

„Technika polarizační mikroskopie je metodou pro obtížné případy. Klinika Reprofit ji jako součást individualizovaného přístupu k léčbě neplodnosti provádí zdarma pro indikované pacienty, kteří se tak zároveň zapojí do naší probíhající studie,“ uzavírá PharmDr. Zuzana Holubcová, Ph.D.

Páry, které se chtějí s metodou blíže seznámit a dozvědět se více, mohou kliniku Reprofit v Brně (po předchozí registraci) navštívit 17. února v době od 13:00 do 16:00 hodin. V rámci dne otevřených dveří je PharmDr. Zuzana Holubcová, Ph.D. se svými spolupracovníky seznámí s tím, jak vyšetření zralosti vajíčka probíhá.

zto, ŽenyproŽeny.cz
Foto: Reprofit.cz
Přečtěte si také


Diskuse: Bezdětným párům pomůže unikátní metoda polarizační mikroskopie

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci