Social freezing může být lékem na neplodnost
26.4.2017 00:00 | Sex a vztahy
Současná medicína jako jedno z preventivních řešení umožňuje i tzv. social freezing. Termín, který prozatím v češtině nemá svůj ekvivalent, znamená preventivní zmražení vlastních zdravých vajíček či spermií pro budoucí využití. Mezi českou populací je zatím využíván minimálně.
Social freezing dává řadě žen i mužů šanci počít i v pozdějším věku geneticky vlastního potomka. V minulých letech se tato metoda doporučovala především pacientům, kteří museli podstoupit například onkologickou léčbu, či lidem pracujícím v rizikovém prostředí (radiační záření, chemické látky apod.)
„Vlivem evolučního vývoje a životního stylu však přibývá lidí, kterých se asistovaná reprodukce týká,“ říká MUDr. Štěpán Machač, vedoucí lékař kliniky asistované reprodukce IVF Clinic v Olomouci.
|
„V populaci se obecně snižuje kvalita zárodečných buněk, a tím výrazně klesají šance na početí dítěte přirozenou cestou. Pokud tedy žena či muž musí nebo chce odložit rodičovství, social freezing je smysluplným a zodpovědným krokem a řešením pro budoucí roli rodiče,“ dodává gynekolog.
Trend starších matek
Životní styl současné generace se značně liší od životního stylu generací minulých. Většina mladých lidí staví na první místo v žebříčku svých priorit studium, budování kariéry, cestování a poznávání světa. Věk prvorodiček v ČR se tak dlouhodobě zvyšuje (nyní průměrně 30 let), proto přibývá problémů s přirozeným početím.
Statistiky ukazují, že plodnost žen po jejím 35. roce výrazně klesá a z tisícovky z nich se přirozenou cestou podaří otěhotnět pouze každé padesáté. Po 40. roce věku šance ženy na přirozené početí a porod zdravého dítěte klesají ještě víc.
Social freezing v tomto ohledu přináší především ženám značnou volnost. Nemusí se stresovat tikotem biologických hodin a podléhat tlaku okolí. V mladším věku, kdy je kvalita vajíček vyšší, si je mohou nechat zamrazit a uchovat pro budoucí využití.
Až si za několik let vybudují kariéru, případně vytvoří rodinné zázemí, mohou využít potenciál mladších vajíček. Výhodou bezesporu je i to, že se daný proces neváže na partnera, vajíčka se uchovávají neoplodněná.
Krok za krokem
Metoda social freezing se využívá u žen i mužů. Ale mražení spermií a jejich uchovávání do spermabanky se běžně a úspěšně používá více jak padesát let u mužů jakéhokoli věku. V případě žen jde o poměrně mladou metodu, kterou je nutné aplikovat ideálně do 35 let ženy.
Prvním krokem je gynekologické vyšetření ženy a odběr krve. Na základě výsledků se posléze stanoví hormonální stimulace umožňující dozrání většího počtu vajíček ve vaječnících. Probíhá formou podkožních injekcí a žena si je aplikuje sama po dobu jednoho týdne.
Lékař následně po ultrazvukové kontrole určí termín odběru vajíček. Ten se provádí tzv. punkční jehlou, kterou se vajíčka přes pochvu odeberou z obou vaječníků. Aby žena nevnímala bolest, uvede se do krátkodobé celkové anestezie (cca 10 minut). Zhruba dvě hodiny po výkonu je propuštěna domů.
Odebraná vajíčka se většinou uskladňují v tekutém dusíku na tři roky, po uplynutí této doby si mohou ženy opakovaně žádat o další roční prodloužení. Nemusí se obávat ztráty kvality – je prokázáno, že doba zamrazení vajíček nemá na kvalitu vajíček vliv.
Ve chvíli, kdy se žena rozhodne pro dítě, vajíčka se rozmrazí, oplodní spermiemi a podobně jako při umělém oplodnění se umístí do dělohy ženy. Je prokázáno, že i ženám kolem čtyřicítky se pomocí social freezingu významně zvyšují šance otěhotnět a porodit zdravé děti.
Češky zatím rezervované
„Co se týče českých žen, povědomí o metodě social freezing je mezi nimi opravdu nízké. Největší problém spočívá v tom, že právě ženy ve věku do 30 let zatím obvykle rodičovství neřeší. Když se pak s metodou seznámí, může být už pozdě,“ doplňuje MUDr. Štěpán Machač.
Důvody, pro které by se Češky rozhodly jednoznačně pro social freezing, jsou podle průzkumu STEM/MARK primárně zdravotní. V jiných případech se k metodě staví spíš vlažně. Podle respondentek má tento typ prevence smysl pro ženy od třiceti let výše a informace by jim měl podat především jejich gynekolog.
I jako firemní benefit
Preventivní metoda social freezing se v budoucnu může stát v ČR běžnou praxí, jako je tomu v zahraničí. Například ve společnostech jako Apple či Facebook ji zahrnují do zaměstnaneckých benefitů a na zmrazení vajíček připívají až 20 000 dolary (v přepočtu zhruba 440 000 Kč).
Cílem je podpořit profesní růst žen a zároveň jim neodebírat možnost být jednou matkami. I v USA totiž řeší problém se stárnutím prvorodiček. Podíl žen, které měly první dítě mezi 40 a 44 lety, se v posledních 20 letech ve Spojených státech více než zdvojnásobil.
zot, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také |
---|