Šedivění vlasů urychluje kouření i nedostatek vitamínů

26.8.2020 00:00   |   Zdraví a krása
Stárnutí se projevuje mnoha faktory. Nejčastější vizuální příznaky jsou vrásky a šedivé vlasy. Jedná se o přirozený proces, který někoho potká třeba již před třicátými narozeninami, a jiného například až v padesáti.

šediny

Důležitá je genetika i životní styl. Šedivé vlasy vznikají v důsledku ubývání pigmentu, tzn. barviva vlasů, které se tvoří v melanocytech vlasových kořínků.

Nejčastěji díky procesu stárnutí dojde ke zpomalení, omezení nebo až zastavení produkce melaninu. Dochází k němu z části kolem 30. roku života, u někoho i dříve. Ve 40 letech už většina lidi pozoruje nějaké šedivé vlasy.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Umíte ochránit své vlasy před vysušením?
K zářivým vlasům pomůže správný jídelníček
Umýt si vlasy, jak prosté! Ale děláte to dobře?

„Věk začátku šedivění podmiňuje především predispozice. Stejně jako vypadávání vlasů. Pokud maminka nebo tatínek objevili první šediny ve třiceti, tak bohužel se brzké šediny nevyhnou ani vám,“ říká dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology

Na vzniku šedin se může podílet i každodenní UV záření. Ukazatelem je i etnicita. U bělošské populace se první šediny zpravidla objevují okolo 35 let života. Asijské národy či černoši pak mají první šediny okolo 45 let.

Cigarety pomáhají šedinám

Kromě genetiky může rychlejší šedivění způsobit i nehezký zlozvyk kouření. Nikotin totiž snižuje produkci melaninu.

Další faktory mohou být anemie nebo nedostatek vitamínu B6 a B12 či vitamínu D a E. Rizikovým faktorem může být i porucha štítné žlázy, některá vrozená, vzácná genetická onemocnění.

„Šedivění nelze zastavit, k mírnému zpomalení může přispět zdravá výživa s dostatkem vitamínů, minerálů, nebo i některé vlasové produkty s kofeinem a niacinamidem,“ dodává Lucia Mansfeldová.

Já z tebe jednou zešedivím

Toto nám často říkaly naše maminky a babičky s tím, že šediny byly důkazem velkého stresu. Stále ale nejsou jasné důkazy, zda se jedná o mýtus či nikoli.

Mnoho legend například tvrdí, že Marie Antoinettě prý noc před popravou zešedly všechny vlasy. Kapitánu Moodymu se povedlo velmi přistát poté, co letadlo, které pilotoval, vletělo do sopečného oblaku. Následkem stresu ale v krátkém čase zešedivěl.

„Některé studie zvažují účinek hormonu norepinefrinu, který se v těle vylučuje vlivem intenzivního stresu. Tento hormon poškozuje kmenové buňky hrající klíčovou roli v obnově pigmentu ve vlasových folikulech,“ říká dermatoložka.

„Objevuje se i varianta, ze účinkem stresu vypadnou pigmentované vlasy a zůstanou bílé, což se projeví rychlým zešedivěním. Není jistě, zda k tomu muže dojít během hodin, ale v průběhu několika dní a týdnů nejspíš ano,“ vysvětluje doktorka Mansfeldová.

Samozřejmě stres může u jedinců, kteří, mají genetické dispozice k šedivění, celý proces urychlit. Tomu nahrává i další fakt, že vlasy se nestávají šedivé, ale šedivé rostou. Pokud si šedivý vlas vytrhneme, tak na jeho místě vyroste opět šedivý vlas.

Šediny nejsou šedivé

Mnoho lidí má pocit, že šedivění je znak toho, že jsou již tělesně staří. Především pak pokud mají šedivé vlasy již kolem třicátého roku. Jedná se ale spíše o vizuální stárnutí.

Nemoci, které se často projevují ve starším věku jako je špatné srdce, vysoký cholesterol, nemají se šedivěním nic společného.

A jeden zajímavý fakt: šedivé vlasy ve skutečnosti nejsou šedivé, ale bílé. Jen na první pohled vypadají šedivé, protože jsou často „promíchané“ s vlasy tmavými.

loz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

 


Diskuse: Šedivění vlasů urychluje kouření i nedostatek vitamínů

Šediny

9.12.2020   |   23:21   |   od: Dana
První balení přípravku gr7 .cz se aplikuje 2 x denně, potom už jen 1 x týdně. Po týdnu se mi vrátila moje přírodní barva vlasů, jsem z toho opravdu nadšená, protože nevypadám díky tomu tak staře.

Šediny

7.12.2020   |   20:01   |   od: Klára
To si nějak speciálně aplikujete nějaký přípravek do vlasů? nebo jak přesně by tohle mělo fungovat?

Šediny

6.12.2020   |   20:45   |   od: Dana
U někoho se to může objevovat klidně i takhle brzo. Je pravda že to není vůbec příjemné. Já jsem to naštěstí začala řešit pomocí přípravku do vlasů, který při pravidelném používání vrací vlasům jejich barvu. Nemusím si tak vlasy pravidelně barvit.

Šediny

2.12.2020   |   21:43   |   od: Klára
Je normální, že mám už opravdu hodně šedivých vlasů ve 40 letech? není to ještě brzo?
Zobrazeny poslední 4 příspěvky, celkový počet 4 příspěvky.
poslední příspěvek: 9. 12. 2020 23:21
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci