Pocity těžkých nohou mohou hlásit žilní nedostatečnost

26.10.2021 00:00   |   Zdraví a krása
Chronická žilní nedostatečnost postihuje až dvě třetiny žen a třetinu mužů nad 60 let, často se však týká i mladších osob. Jde o chorobu nevyléčitelnou, ale úpravou životního stylu a léčbou ji můžeme podstatně zmírnit.

žilní nedostatečnost

Začínáte mít pocity těžkých nohou, večerní otoky a nabíhající křečové žíly? Nepodceňujte zatím přechodné obtíže a kosmetické změny, při žilní nedostatečnosti mohou při zanedbání léčby postupně přejít v trvalé otoky, změny v pigmentaci kůže a bércové vředy.

Žilní nedostatečnost je proto potřeba účinně řešit již v počátečních stadiích. Základem léčby by měla být vždy režimová opatření – protahování, cvičení, chlazení – a kompresní terapie pomocí kompresních punčoch.

Omezte dlouhé stání

K nejdůležitějším okamžitým opatřením patří omezení dlouhého stání či sezení. Pravidelně přešlapujte na špičky a paty, protahujte nohy i celé tělo, začněte cvičit. A také si vyberte vhodnou obuv s ortopedickými vložkami. V prodejnách zdravotnických potřeb vám s tím rádi pomohou.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Metličky mohou signalizovat i vážnější problém
Nepropásněte první příznaky křečových žil!
Křečové žíly, nejsou jen estetické trable

Snažte se přimět ke sprchování studenou vodou nebo alespoň ke střídání teplé a studené vody při sprchování. To vše výrazně napomáhá ke správné cirkulaci krve, ale také k posílení svalstva, vazů a šlach a v důsledku ke zmírnění projevů žilní nedostatečnosti.

Nepodceňujte kompresní punčochy

Kompresní stehenní nebo lýtkové punčochy či punčochové kalhoty jsou zdravotnické prostředky, které působením tlaku pomáhají žilám dostat krev vzhůru z nohou zpět k srdci. Spolu s režimovými opatřeními jsou základem léčby žilní nedostatečnosti.

Pomocí stahující punčochy se na nohu vytváří tlak. Nejvyšší je u kotníku a směrem vzhůru klesá. Tímto jednoduchým způsobem pomáhá punčocha cévám navrátit krev z nohou zpět k srdci.

Zlepšuje se nejen průtok žilami, ale také mikrocirkulace, což vede ke snížení množství látek způsobujících zánět. Nošení kompresních punčoch brání rozvoji otoku, přináší úlevu od bolesti i křečí, zlepšuje hojení a je prevencí před vznikem bércového vředu.

Venofarmaka a další léčiva

Detralex a další léčiva přírodního původu působí proti otokům, zánětu, posilují cévní stěnu a zlepšují její pružnost. Používají se při žilní nedostatečnosti, ale také při otocích různých částí těla, sportovních úrazech, lymfatických potížích nebo při hemoroidech.

Žilní nedostatečnost se často vyskytuje spolu s dalšími nemocemi. Součástí léčby bývá proto většinou pravidelné užívání léků na snížení vysokého krevního tlaku, léků na odvodnění nebo léků ovlivňujících srážlivost krve.

Bezpečně jen u lékaře

Podmínkou úspěšné a bezpečné léčby žilní nedostatečnosti a prevence komplikací, které s nemocí mohou souviset, jsou pravidelné kontroly u lékaře. Lékaře je potřeba navštívit také při zhoršení stavu nebo při výskytu nových potíží.

Zhoršující se funkce žilních chlopní i přilehlých svalů vede ke zvýšení tlaku krve v žilách a dochází k jejímu městnání v žilním systému. V první fázi prosvítají kůží rozšířené namodralé žíly, které mohou mít vzhled metliček – odtud pojem metličkové žilky.

Postupně vystupují na povrch a vytváří uzly, které známe jako křečové žíly. Otoky v oblasti kotníků i lýtek se objevují po delším stání, odpoledne a navečer. Po čase se může pocit těžkých nohou změnit v bolest a křeče. V některých případech dochází ke svědění kůže.

Nedostatečná léčba následně vede k trvalým otokům, změnám v pigmentaci kůže a ke vzniku bércových vředů.

ozu, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Pocity těžkých nohou mohou hlásit žilní nedostatečnost

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci