Nespí se vám dobře? Možná máte špatnou přikrývku

2.2.2021 00:00   |   Bydlení
Najít správnou přikrývku, která vás bude hřát celou zimu, není moc těžká a nebudete si pod ní připadat jako ve skleníku, už není v dnešní době takový problém. A to ani pro alergiky. Hodí se ovšem vědět, na jaké vlastnosti se při výběru zaměřit.

přikryvky

Když se řekne zimní přikrývka, většina lidí si představí silnou a hutnou peřinu, do které se můžeme pořádně zachumlat a zahřát se i v těch nejchladnějších dnech. Není ale pravidlem, že čím tlustší deka, tím je teplejší.

V posledních letech trend směřuje k lehkým a vzdušným přikrývkám, které zahřejí úplně stejně jako duchna po babičce. To důležité totiž mají společné.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jaký nábytek do koupelny? Dřevěný!
Dobře se vyspat – to je přece něco
Oáza květin? Víme, jak ji vykouzlit

„To, čím nás ve skutečnosti přikrývka zahřívá, je vzduch. Čím více vzduchu, tím lépe. Tento vzduch sami ohříváme svým tělesným teplem a úkolem přikrývky je držet ho celou noc u nás,“ vysvětluje Josef Handrejch, zakladatel písecké firmy Kvalitex, která vyrábí ložní povlečení a další bytový textil.

Jak vybrat lehkou přikrývku?

Nejdůležitějším kritériem výběru je kvalita výplňového materiálu. V současnosti můžete na trhu vybírat z přírodních materiálů (např. ovčí vlna, peří apod.) nebo syntetických vláken, která jsou vhodná pro alergiky a jejich údržba je daleko snadnější a pohodlnější.

„Výrobou přikrývek se zabýváme již 20 let a našim zákazníkům doporučujeme prošité přikrývky z dutých vláken,“ radí Josef Handrejch.

Vlastnosti dutého vlákna

Pojem „duté vlákno“ naznačuje, že uvnitř vláken je právě tolik žádaný vzduch. Z hlediska tepelného komfortu je proto rouno dutého vlákna pro výrobu zimních přikrývek optimální.

Pro výrobu prošívaných přikrývek je nejvhodnější tzv. termicky pojené duté vlákno ze 100% polyesteru, které má až dvojnásobnou životnost oproti těm z nepojených vláken.

Rouno se vyrábí v různých tloušťkách a gramážích. Pro zimní období je vhodné vybrat přikrývku s vyšší gramáží, nejteplejší přikrývky mají minimálně 400 g vláken na m² a více.

Vnější materiál přikrývky

Rouno dutého vlákna se do přikrývky vkládá pod povrchovou tkaninu. Její kvalita je neméně důležitá pro dlouhou životnost přikrývky.

„V současnosti je nejpoužívanějším povrchovým materiálem mikrovlákno složené ze 100% polyesteru. Tento materiál díky velké hustotě dostavy velmi jemných přízí nepropouští duté vlákno vně přikrývky,“ vysvětluje Josef Handrejch.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Úklid je boj na mnoha frontách. Znáte je všechny?
Tipy, jak vyzrát na nepořádek v kuchyni
Nejčastější prohřešky proti domácí hygieně

Správné prošití přikrývek

Tvar prošití je velmi důležitým faktorem pro stabilitu a udržení rouna dutých vláken v přikrývce.

„Nedoporučuji přikrývky, které mají pouze vodorovné nebo pouze příčné prošití v rovném, vlnkovitém, nebo cikcak tvaru. Rouno není dostatečně upevněno k povrchové tkanině a k okraji přikrývky. Prošití by mělo být po obvodě celé přikrývky, co nejblíže k jejímu okraji,“ radí odborník.

„V případě obvodového prošití už tolik nezáleží na tom, jak je prošitý vnitřek obdélníku. Nám se osvědčilo prošití do osem, které brání nežádoucímu pohybu rouna v přikrývce, zároveň ale není příliš husté, aby snížilo hřejivost přikrývek,“ vysvětluje výrobce.

Termo provedení

Hřejivost přikrývky ještě zvyšuje tzv. termo provedení. Přikrývky thermo jsou vyrobené speciálním způsobem, kdy jsou k sobě dvě celoroční přikrývky pevně spojeny lemovacím strojem. Díky této výrobě vzniká uvnitř přikrývky vzduchová kapsa, která izoluje teplo pod přikrývkou.

„Správný výběr přikrývky je důležitý pro kvalitní spánek a zajistí, že vám přikrývka déle vydrží. Při správné péči je minimální doba použití pět let,“ dodává odborník.

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Nespí se vám dobře? Možná máte špatnou přikrývku

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci