Při platbách na e-shopech neztrácejte ostražitost!

6.3.2020 00:00   |   Peníze
Na internetu nakupuje alespoň jednou ročně 91 % české populace. A s počtem nákupů přes internet roste i počet podvodů. Zatímco v supermarketu, vám může zmizet jen peněženka, po internetu vám bez potřebné dávky ostražitosti vyluxují celý účet.

eshopy

Pomoci vám mohou bezpečnostní prvky, jako je podpora 3D Secure, zelený adresní řádek, nebo nastavení peněžních limitů na kartě.
 
„Pokud často nakupujete v e-shopech pomocí telefonu, neměli byste zapomenout na antivirový program. Antivir v mobilu je podceňované, i když zcela dostupné zabezpečení, které zabrání mnoha nepříjemným situacím,“ připomíná Linda Bilal, tisková mluvčí společnosti Home Credit.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Platit mrknutím oka nebo mávnutí ruky?
Za poškozené zboží musíte e-shopu zaplatit
Domácnosti neumějí dobře hospodařit

Pro bezpečné platby na internetu doporučujeme dodržovat tato pravidla:

1. Nikomu nesdělujte svá hesla a přístupové údaje

Podvodníci často posílají falešné emaily nebo vás zvou na falešné stránky, které jsou na první pohled nerozeznatelné od těch pravých a často žádají o to, abyste tam zadali své přihlašovací údaje, např. pod záminkou aktualizace apod.

2. Nakupujte jen v ověřených e-shopech

Když hradíte zboží přímo na stránce, kde objednáváte, zkontrolujte prohlížeč. Bezpečná stránka musí mít v adrese „https“ nebo v řádku ikonu, ve které je vidět jméno firmy provozující e-shop nebo provozující platební bránu.


 
Pokud zde vidíte jméno jakékoliv vám neznámé nebo podezřelé firmy, může se jednat o podvodníka a měli byste stránky opustit.

Triky podvodníků jsou čím dál tím sofistikovanější. Jsou známy i případy, kdy podvodníci založili firmu znějící téměř stejně jako jméno provozovatele e-shopu, název firmy se lišil jen nepatrně, například několika písmeny nebo znaky.
 
Proto je třeba dávat si pozor i na to, zda je v zeleném proužku vidět přesné a správné jméno firmy, kterou znáte.

3. Neukládejte údaje z platebních karet přímo do profilu konkrétního obchodu

Pozor dejte hlavně v případě zahraničních e-shopů. Je bezpečnější vždy zadávat platební údaje znovu. Může se stát, že vaše údaje nezneužije samotný obchod, ale údaje mohou být odcizeny kvůli nedostatečným zabezpečením stránky.
 
Pokud si chcete placení kartou usnadnit a kartu uložit v e-shopu, doporučujeme používat kartu, kterou máte určenou jen na platby na internetu a je na ní omezené množství prostředků.

4. Pomoci může servis SMS

Některé banky vás mohou informovat prostřednictvím telefonu, pokud došlo k platbě vaší kartou. Díky normě EU o PSD2, tzv. dvoufaktorovém ověření, je sice vaše přihlášení do e-shopu, banky či k jinému vašemu účtu bezpečnější, ale stále je potřeba být obezřetní.

5. Pojistěte si kartu

Pokud vaši kartu někdo neoprávněně použije, jste krytí na období, než to zjistíte.

6. Nastavte si limity na kartě

Díky limitu nikdo neutratí větší množství peněz, než určíte.

7. Čtěte podmínky

Pokud se například jedná pouze o zprostředkovatelský e-shop, nevztahují se na něj zákony ČR a často ani EU.


 
Typickým znakem bývají dlouhé doby doručení, nejasné překlady či netypické platební brány. Při vrácení zboží byste pak například museli platit poštovné až na dálný východ.

„E-shopů každý den přibývá a online už je možné koupit téměř cokoliv. Jednoduchost nákupu bez ověřování by nikdy neměla převážit jistotu, že nakupujete bezpečně,“ upozorňuje Alesandro Villa, vedoucí oddělení karet ze společnosti Home Credit.

tuz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Při platbách na e-shopech neztrácejte ostražitost!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci