Sušičku či kávovar mít nemusíme, bez lednice ale ani ránu

15.10.2019 00:00   |   Bydlení
Za nejužitečnější domácí spotřebič považují Češi lednici, na prvním místě ji zmiňuje více než polovina z nich. Následuje pračka, která je nejužitečnější ze všech spotřebičů pro třetinu lidí.

spotřebiče

Jako nejzbytečnější pomocník je naopak nejčastěji uváděn robotický vysavač, pětina lidí si svůj život umí dost dobře představit i bez sušičky a kávovaru. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis.

Nejlepší parťák

Domácí spotřebiče jsou nedílnou součástí snad všech českých domácností. Za ten nejdůležitější  je mezi Čechy považována lednice, však ji také mají podle statistického úřadu všechny domácnosti.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jaký nábytek do koupelny? Dřevěný!
Dobře se vyspat – to je přece něco
Oáza květin? Víme, jak ji vykouzlit

Snahou, jak uchovat potraviny co nejdéle v poživatelném stavu, se lidstvo zabývalo již od nepaměti, ale první lednice byla vynalezena až v roce 1911 společností General Electric. Hlučný kompresor se zpravidla dával do sklepa, chladicí box pak do kuchyně.

Byla ale velmi drahá, stála tehdy zhruba tolik jako dva automobily, takže se těchto lednic prodalo za devět let pouhých 200 kusů. Masověji se lednice rozšířily až v roce 1923. Ty už se podobaly dnešním lednicím a o necelých deset let později měla lednici už polovina amerických domácností.  

 

Nejužitečnější spotřebiče

Nejzbytečnější spotřebiče

1. lednice robot. vysavač
2. pračka kávovar
3. myčka sušička
4. trouba mikrovlnka
5. rychl. konvice myčka
6. mikrovlnka kuch. robot
7. sušička rychl. konvice
8. kávovar lednice
9. kuch. robot pračka
10. robot. vysavač trouba

Co nás čeká

V současné době se objevují na trhu stovky druhů a typů lednic od těch nejmenších až po obrovské inteligentní lednice s tvorbou ledu a různými vychytávkami jako jsou různé zóny chlazení, speciální zóny pro čerstvé potraviny či s akustickým alarmem při změně teploty a otevřených dvířkách.

Samozřejmostí je propojení s chytrým telefonem a připojení k internetu. V blízké budoucnosti budou lednice dokonce sledovat datum spotřeby jednotlivých potravin a případně objednávat docházející.

Menší kombinované lednice jsou dnes k sehnání již zhruba od 3000 korun, ty nejdražší stojí i čtvrt milionu korun.

Pračka spoří čas i námahu

Hned za lednicemi se jako nejužitečnější domácí spotřebič zařadily pračky. Za nejdůležitější je u sebe doma považuje celá třetina lidí a doma ji má téměř 95 % rodin v České republice.

Současná podoba praček sahá do 60. let minulého století, ačkoliv první elektrická pračka pochází z roku 1906. V obchodech jsou dnes v nabídce pračky už za něco málo přes 1000 korun, ty nejdražší stojí ale i 60 tisíc korun a více. 

Myčka či trouba neurazí

Ačkoliv i další spotřebiče bezesporu usnadňují či zpříjemňují život, zdaleka už nejsou pro většinu domácností tak podstatné. Pouhých 5 % Čechů uvedlo jako nejdůležitější domácí spotřebič myčku, 3 % troubu a 2 % rychlovarnou konvici.

Špioni a fajnšmekři

Jsou domácí spotřebiče, které Čechům připadají víceméně zbytečné. Na plné čáře v tomto směru vítězí robotický vysavač, který považuje za zbytečný nejvíc Čechů (37 %). Navíc se poslední roky robotické vysavače potýkají s kritikou zejména kvůli možnému špehování. Za sběr dat a pořizování snímků dokonce letos získal jeden z výrobců těchto vysavačů anticenu Big Brother Awards.

Na dalších místech v žebříčku nejzbytečnějších spotřebičů figurují téměř shodně kávovar a sušička s 22 %. Ne každý má rád kávu, navíc mnozí se spokojí s kávou instantní nebo si raději zajdou do kavárny. Kávovary si proto domů pořizují zejména milovníci kávy.

Pokud jde o sušičky, hojněji se u nás začaly používat spíše v posledních desetiletích, přitom první automatická sušička pronikla na americký trh již v roce 1938. Bariérou je pro mnohé náročnost na prostor i možnost využít sušení prádla na čerstvém vzduchu, takže se bez tohoto pomocníka domácnosti klidně obejdou.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Sušičku či kávovar mít nemusíme, bez lednice ale ani ránu

Překapávaná káva

27.7.2020   |   13:16   |   od: Teri
Já teda kávu musím mít každý den a překapávač Moccamaster je úplně nej a ani nestojí tolik peněz.

https://www.lazenskakava.cz/prekapavaci-kavovar-moccamaster-jak-na-nej/
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 27. 7. 2020 13:16
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci