Jak zařídit malý byt, aby byl hezký a útulný, radí designérka

6.9.2019 00:00   |   Bydlení
Při cenách nových bytů není divu, že nejžádanější jsou ty menší. Než se do něho nastěhujete, je nutné vše do detailů promyslet.

malý byt

Na co se zaměřit a čeho se vyvarovat při zařizování těchto interiérů radí Lenka Hlaváčková Schubertová, designérka finského developera YIT.

Ačkoli je v menších bytech nutné dbát doslova na každý centimetr, lze i ten nejmenší z nich navrhnout líbivě. A pomocí chytrých vychytávek ho můžeme vybavit zároveň prakticky tak, aby se naše představy o hezkém bydlení sloučily s omezenými dispozicemi prostoru.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jaký nábytek do koupelny? Dřevěný!
Dobře se vyspat – to je přece něco
Oáza květin? Víme, jak ji vykouzlit

Tlumené a světlé barvy prostor opticky zvětší

Na začátku každé přestavby je nutné si ujasnit, v jakém duchu bude interiér zařízený. Prvním klíčem k úspěchu je správná volba odstínů. Na divoké a syté barvy stěn a tmavý nábytek raději zapomeňte.

Tlumené a světlé tóny prostor opticky zvětší a navíc jej můžete podle nálady obměňovat nápadnějšími doplňky. Červené polštářky můžete snadno nahradit, zatímco přemalovat celou stěnu je složitější.

Místnost vám také bude připadat mnohem větší, pokud zvolíte jiný odstín pro stěny a strop.

Nábytek z masivu? Rozhodně ne!

Opatrní bychom měli být i při výběru materiálů nábytku. Do malých prostor se nábytek z masivu nehodí. Do obývacího pokoje je proto lepší si pořídit nízké otevřené skříňky či poličky ve světlých odstínech, jež vytvoří vzdušnější a odlehčenější dojem.

Ty lze případně vyplnit, proutěnými košíky nebo truhličkami i barevnými krabicemi, v nichž se schovají drobnosti a nepořádek, který by jinak ukryla klasická obývací stěna.

Místnosti projasní centrální osvětlení doplněné lampami
s různou intenzitou světla

Je důležité, aby byt působil vzdušně a nevyvolával pocit stísněnosti. Pokoje tak lze velmi snadno projasnit a opticky zvětšit například správným umístěním kvalitních svítidel.

Centrální zdroj osvětlení je dobré doplnit těmi menšími, lokálními v podobě bodových světel a lamp s různou intenzitou a dosahem.

Také barevné sjednocení podlah v celém bytě či instalace zrcadel pomohou. Pokud vám tedy nevadí zrcadlo v ložnici, rozhodně ho umístěte i sem. Doslova vám vykouzlí aspoň naoko větší místnost.

Dostatek úložných prostor i vestavěná skříň v ložnici

Aby místnosti působily prostorně a čistě, musíme mít dostatek úložných prostor. Nebojte se vestavěných skříní v ložnici. Využijte prostor od podlahy beze zbytku až po strop Dobré je pamatovat i na místo přímo pod postelí.

Na stěny dále můžeme připevnit otevřené či uzavřené poličky nebo si vytvořit rovnou celou poličkovou sérii, kam se vejdou všechny oblíbené knihy nebo fotografie.

 

I v koupelně bojujeme s nedostatkem místa a většinou umístíme jen úložnou skříňku pod umyvadlo. Přitom lze využít i místo nad přizdívkou, kam se ideálně hodí zrcadlové skříňky – prostor opticky zvětší a navíc se do nich dají ukládat drobnosti.

Vše je vidět – udržujte pořádek, zejména v menších místnostech

Zvlášť v menších místnostech bychom měli dbát na pořádek, zejména v předsíni nepořádek uhodí do očí.

Ideální je proto volit uzavřené skříně včetně botníku a vyvarovat se situace, kdy kvůli otevřeným policím může nevelká předsíň vypadat během chvilky jako nesourodé skladiště.

Vhodný nábytek pro pohodlí v obývacím pokoji

Základem obývacího pokoje je správně vybraná pohovka. S velikostí si sice nemůžeme moc vyskakovat, ale i menší otoman splní velmi dobře svůj účel – ideálně pokud je rozkládací.

Neměli bychom se vzdávat kousků nábytku, bez nichž bychom přišli o veškeré pohodlí. K těm patří například i konferenční stolek, který lze alternativně nahradit stolečkem na kolečkách a případně jej odstavit do rohu.

Posuvné dveře a kuchyň s chytrými vychytávkami

Obytný prostor by měl být také co nejpraktičtější. V kuchyni proto můžeme využít řady vychytávek usnadňujících práci a pohyb v ní. Skládací židle a sklopný jídelní stůl jsou často vyhledávaným řešením.

Aby bylo vaření co nejkomfortnější, je dobré pečlivě vybírat kuchyňskou linku s pracovní plochou a úložnými prostory. Ale většinou postačí dvouplotýnkový vařič.

Je také lepší volit multifunkční kuchyňské roboty, protože mnoho samostatných jen zabere místo navíc. Pokud nemáte s výběrem zkušenosti, dejte na srovnání a recenze nejlepších kuchyňských robotů, abyste se vyhnuli problémům s následným provozem nekvalitních výrobků.

Dobrou vychytávkou jsou rovněž posuvné dveře, díky nim možné získat i dva metry čtvereční místa k dobru.

„Ať už se rozhodneme byt zařídit v jakémkoli duchu, je především klíčové, abychom se v něm cítili dobře a zároveň nám nabízel praktická řešení, která nám usnadní život,“ uzavírá Lenka Hlaváčková Schubertová.

Sedm praktických rad pro zařizování malého bytu, aby byl hezký a útulný
1. Vyvarujte se sytých výrazných barev na velkých plochách
2. Volte světlý nábytek a vyhněte se masivu
3. Světla, zrcadla a sjednocené podlahy opticky zvětší prostor
4. Využijte každý centimetr úložných prostor
5. Dbejte na pořádek, zejména v menších místnostech
6. Volte optimální nábytek, pro zachování pohodlí
7. Chytré vychytávky pro kuchyň a posuvné dveře, které ušetří místo

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Jak zařídit malý byt, aby byl hezký a útulný, radí designérka

Doporučení

17.1.2020   |   12:02   |   od: Tereza
Dalším skvělý tipem na zútulnění prostoru je krb a protože do bytu nelze dát ten klasicky, tak jsou super ty elektrické, například i od Ht-design.cz, ty vypadají jako skutečně.

Doporučení

17.1.2020   |   12:02   |   od: Tereza
Dalším skvělý tipem na zútulnění prostoru je krb a protože do bytu nelze dát ten klasicky, tak jsou super ty elektrické, například i od Ht-design.cz, ty vypadají jako skutečně.

kde jsem jej koupila

31.10.2019   |   16:22   |   od: Michaela Janečková
Dala jsem na doporučení redaktorů odtud https://www.testado.cz/nejlepsi-parni-hrnce/

hrnec jsem koupila přímo na stránce eta

parní hrnec

31.10.2019   |   16:20   |   od: Michaela Janečková
Kromě robotů doporučuji z vlastní zkušenosti také parní hrnec ETA Calderon Vital 1134. Máme jej doma a je bezvadný.

Byt

18.9.2019   |   13:31   |   od: Olívie
Malý byt se zařizuje hodně těžko. My jsme bydleli až do nedávna v malém bytě a chtěla jsem v něm mít tolik věcí, ale nemohla jsem je tam vůbec všechny porovnat, tak jsme se rozhodli pro větší byt. Cena za pronájem bytu, který je trochu větší nebyla zas tak rozdílná, takže jsem ráda, že jsme ten byt našli.
Zobrazeno posledních 5 příspěvků, celkový počet 5 příspěvků.
poslední příspěvek: 17. 1. 2020 12:02
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci