K dobré náladě potřebujeme slunce, a to nám nejvíc chybí

11.8.2017 00:00   |   Bydlení
Dostatek přirozeného světla v každé místnosti je nejlepším receptem na dobrou náladu. Základem jsou správně orientovaná velká okna.

slunce chybí

Prosvětlit byt nemusí vždy znamenat radikální přestavby. S bílou barvou se vyplatí nešetřit. Světlo vám přidají i vhodně zvolené materiály a vybavení jednotlivých místností.

Nejdůležitější je místnosti v rámci bytu dobře rozvrhnout. Správnou orientaci místností lidé podceňují.

Postaru už žít nelze

Byty ve starších domech byly budovány spíše s ohledem na prostor. Jejich dispoziční řešení bylo v mnoha ohledech jiné než dnes. Kuchyň byla oddělena od obývacího pokoje, často na obývací pokoj dokonce ani nenavazovala.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jaký nábytek do koupelny? Dřevěný
Dobře se vyspat. To je přece něco!
Oáza květin? Víme, jak ji vykouzlit

Místnosti v bytě byly obvykle vzájemně průchozí. Přestavba takového bytu bývá velmi nákladná a málokdy je možné místnosti rozložit ideálním a současně moderním způsobem.

„U novostaveb se s tímto problémem nesetkáte. Byty navrhují zkušení architekti s ohledem na moderní trendy i maximální využití jednotlivých místností,“ uvedl Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group.

Jih a západ nejžádanější, ale...

Největší zájem je o byty orientované na jih a západ. Ty jsou v projektech rozprodány mezi prvními. Lidé si však neuvědomují, že v letních měsících, kdy teploty dosahují nad 30 stupňů, jsou tyto byty doslova přehřáté a usínat večer v rozpálené ložnici není zrovna příjemné.

Každou místnost využíváme jiným způsobem, to je důležité vzít v úvahu. Nejvíce času lidé tráví v obývacím pokoji, ten by měl být orientovaný ideálně na jih nebo jihozápad.

„V takové místnosti bude příjemné světlo po část dne, kdy je rodina doma pospolu, což jsou v týdnu především odpolední a večerní hodiny. Naopak u ložnice se doporučuje umístění na sever nebo východ,“ vysvětlil developer.

Zeleň nesmí chybět

Nedílnou součástí moderních bytů je zeleň, ať již v podobě venkovní zeleně v okolí projektu, parku či přilehlého lesa, předzahrádky nebo pokojových květin.

 

Péče o zeleň není nijak složitá a její vliv na člověka je doslova blahodárný. Zlepšuje ovzduší, ale především pohled do zeleně přináší zklidnění a úlevu od každodenního stresu.

I proto je bydlení v novostavbách stále oblíbenější. Je to dostupnější varianta než dům se zahradou, a přesto máte přírodu na dosah.

Vše po ruce

„Nové bytové komplexy jsou budovány tak, aby obyvatelé měli po ruce veškerou občanskou vybavenost a přitom jejich okolí bylo vzdušné, slunné a plné zeleně.“

„Nedostatek přírody je to, co ve starých bytových zástavbách v centrech měst lidem často zásadně chybí,“ uzavřel ředitel Grozner.

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: K dobré náladě potřebujeme slunce, a to nám nejvíc chybí

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci