Co dcera možná neví o antikoncepci. Nejčastější mýty a obavy

20.9.2019 00:00   |   Zdraví a krása
Antikoncepce je v moderním světě jednoznačně nejspolehlivějším způsobem, jak mohou ženy zodpovědně ovlivňovat své sexuální a reprodukční zdraví.

antikoncepce

Nechtěná těhotenství totiž představují vysokou emocionální zátěž pro těhotné ženy a jejich rodiny a mohou se sebou nést i zdravotní komplikace. V největším riziku jsou zejména mladé dívky a ženy.

I když je vaší dceři třeba teprve 16 let, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že již začala sexuálně žít. Jak totiž zjistil průzkum vzdělávací platformy Fórum antikoncepce, 61 % českých dívek zahájilo sexuální život právě v těchto letech či dříve.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Kdy mluvit s dětmi o antikoncepci
Vztah v 15 = Předčasná dospělost?
Jak vyjít s puberťákem na zabití

Pokud je vaše dcera otevřená rozhovorům o zdraví a sexualitě, může být jedině prospěšné s ní prodiskutovat, co vše o antikoncepci ví, a jaký je její postoj. Tady je několik nejčastějších mýtů a jejich vysvětlení, abyste dokázali své dceři co nejlépe poradit.

Mýtus 1: Po hormonální antikoncepci se tloustne

„Již v roce 2011 bylo analyzováno 49 studií, které porovnávaly vliv různých metod antikoncepce na hmotnost uživatelek oproti placebu. Kombinovaná hormonální antikoncepce, obsahující estrogen i progestin, přibývání na váze nezpůsobovala.

Další analýza 22 studií, které se zabývaly vlivem čistě progestagenní antikoncepce (obsahuje pouze progestin) na tělesnou hmotnost. Závěr je, že míra důkazů o vlivu této antikoncepce váhu je velmi nízká,“ poznamenává MUDr. Petr Křepelka, Ph.D., z Ústavu pro péči o matku a dítě.

Mýtus 2: Tablety se musí užívat přesně ve stejnou dobu

Požadavek platil pouze pro starší typy čistě progestagenní antikoncepce, která už není na trhu. Kombinovaná hormonální antikoncepce je vysoce účinná i s tolerancí několika hodin, nicméně je třeba se poradit s lékařem. Ten přesně ví, jaký typ antikoncepce užíváte.

Mýtus 3: Dlouhodobé užívání snižuje plodnost

Žádná z metod kombinované a progestagenní hormonální antikoncepce neovlivňuje funkci rodidel, pokud je vysazena. Ovulace a plánované početí mohou nastat u zdravých a plodných žen během prvního menstruačního cyklu po vysazení antikoncepce.

Jedinou výjimku představuje injekční hormonální antikoncepce, kdy se v organismu ukládá depotní medroxyprogesteron-acetát a po vysazení může ještě zhruba 6–9 měsíců potlačovat ovulaci.

Může se ale stát, že měla žena sníženou plodnost již před nasazením hormonální antikoncepce, nebo poklesla v průběhu jejího užívání vlivem jiných faktorů.
Každá efektivní antikoncepční metoda reprodukční zdraví ženy chrání, protože vyloučí případy nechtěných těhotenství, která mohou mít i negativní zdravotní aspekty.

Mýtus 4: Nové přípravky jsou méně bezpečné

Moderní přípravky kombinované hormonální antikoncepce mají velmi nízký obsah hormonů.

Některé studie sice dokládají, že užívání moderních přípravků s obsahem určitých progestinů je spojeno s vyšším rizikem žilní trombózy. V praxi je však riziko mnohem nižší, než je tomu u žilní trombózy související s těhotenstvím, porodem a šestinedělím.

Mýtus 5: Nitroděložní antikoncepce není vhodná pro ženy, které nerodily

Tato metoda je vhodná pro všechny ženy. Moderní nitroděložní tělíska jsou totiž konstruována tak, aby je bylo snadné zavést i ženám, které dosud nerodily.
Navíc bylo prokázáno, že nitroděložní antikoncepce nezvyšuje riziko pánevního zánětu uživatelek.

Mýtus 6: Při absenci cyklického krvácení chybí tělu „očistná funkce menstruace"

Menstruace má význam jen pro reprodukci. Ženy, které užívají kombinovanou hormonální antikoncepci, mají jiný typ děložní sliznice, u které není cyklické krvácení potřeba.

Vynechání krvácení nikterak negativně neovlivňuje obecné či reprodukční zdraví ženy. Antikoncepční metoda by měla být podávána vždy, pokud si žena nepřeje otěhotnět. Její vysazení je racionální pouze tehdy, pokud už tento požadavek neplatí.

Mýtus 7: Hormonální antikoncepce způsobuje vrozené vady dětí a zhoubné nádory

Nezpůsobuje poruchy zdraví plodu, pokud žena otěhotní při užívání antikoncepce nebo ji začne užívat již v graviditě. Vůči řadě zhoubných nádorů naopak působí kombinovaná hormonální, progestagenní i nitroděložní antikoncepce, jako prevence.

Například kombinovaná hormonální antikoncepce výrazně snižuje riziko rakoviny vaječníků, ochranný účinek trvá nejméně 15 let po ukončení podávání antikoncepce.

U rakoviny děložního těla (děložní sliznice) snižuje riziko přibližně o polovinu, ochranný účinek trvá 15–20 let po vysazení. Injekční podávání depotního medroxyprogesteron-acetátu pak snižuje riziko rakoviny děložního těla o 80 %.

Mýtus 8: Každá metoda má pro mne nějaké nevýhody

Jednotlivé metody sice mají různé individuální nevýhody, dobrým vyhodnocením vlastních potřeb je však možné pro každou ženy vybrat vhodnou metodu.

Můžete vyzkoušet nový Manuál pro výběr antikoncepce sestavený lékaři a dostupný online na forumantikoncepce.cz. Manuál obsahuje několik okruhů dotazů pro ujasnění základních potřeb, očekávání a specifických požadavků ohledně antikoncepce.

ztz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

 


Diskuse: Co dcera možná neví o antikoncepci. Nejčastější mýty a obavy

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci