Dbejte o úsměv, ale zubní kámen si sami neodstraňujte

28.8.2019 00:00   |   Zdraví a krása
Nehezký zubní kámen dokáže pokazit úsměv, ale navíc podporuje i vznik paradentózy, zánětů, či připívá ke vzniku zubního kazu.

zubní kámen

Pokud jej budeme dlouho ignorovat, tak může v závažnějších případech vést i ke ztrátě zubu. Již viditelný kámen si ale neodstraníte sami kartáčkem, je důležité zajít k odborníkovi. Rozhodně to nezkoušejte „zaručenými“  technikami a recepty.

Zubní kamen je jednoduše řečeno ztvrdlý zubní plak. Vzniká usazením iontů kalcia ze sliny do měkkého zubního plaku. A protože plak vzniká působením bakterií, které metabolizují cukry z potravy – je jasné, že správné a důkladné čištění našeho chrupu by měl být základ veškeré dentální péče.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Pět nejčastějších chyb při čištění zubů
Zuby moudrosti se často trhají zbytečně
Džusy a limonády mohou zničit zuby

Správné čištění je základ

Důležité je také nezapomínat na doplňky v podobě mezizubních kartáčků či zubní nitě, tyto pomůcky dokáži vyčistit, i ty nejzapadlejší místa v ústech. Pravidelně také vyměňujte kartáček. Ideální doba je jednou za měsíc.

Pokud si budete každý den zuby dobře čistit, tak kámen nemá šanci, protože pravidelná zubní hygiena (2x denně) zabraní v tvorbě zubního plaku a následné tvorbě kamene.

Cukry kámen podporují

Milujete sladké? Tak to bohužel kazí nejen naší linii, ale také škodí našemu zdraví včetně zubů, protože cukry jsou hlavní potravou bakterií, které podporují tvorbu zubního kazu či kamene. 

Dobré je tedy omezit konzumaci potravin bohatých na cukry, a to nejen sladkostí, ale i sladkých nápojů, které velmi podporují vznik kazů.

Babské rady odmítněte

Mnoho lidí si od zubního kamene pomáhá zaručenými radami, jako je například rozpouštění kamene kyselinou citronovou či přikládáním plátků citrusových plodů apod.

„Taková praxe může být být škodlivá a zdraví nebezpečná. Zuby nejsou rychlovarná konvice, abychom je čistili kyselinou citronovou nebo octovou, protože si poleptáme sklovinu a následně tím pak nevratně poničíme chrup,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.

Příliš bezpečné není také doma používat speciální zubní škrabky.  Jsou velmi ostré a při nevhodné manipulaci si můžeme ve sklovině vytvořit vrypy, do kterých se  bude zubní kámen usazovat mnohem snadněji...

Na dentální hygienu 2x do roka

Zubní kámen nejlépe odstraní specialista na pravidelné zubní hygieně, která by měla být minimálně jednou za rok. U lidí, kteří trpí na častý zubní kámen je vhodné chodit i 2x do roka.

„Odborníci nejčastěji k odstranění kamene používají mechanické prostředky jako ruční škrabku scaler, kyretu, nebo ultrazvukový přístroj. Na dočištění pak speciální leštící pasty či airpolishing, který zuby vyhladí a preventivně působí proti usazování kamene nového,“ dodává MDDr. Ondřej Šrámek.

Platí se, nebo neplatí?

Často se vyskytuje názor, že odstranění zubního kamene se nehradí z veřejného pojištění. Podle stanoviska VZP tomu tak není: Odstranění zubního kamene je v rámci běžné stomatologické léčby jedním ze základních úkonů v prevenci vzniku onemocnění parodontu.

V souladu s přílohou č. 1 zákona č. 48/1997 Sb. může být hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění jedenkrát ročně, pokud byl zákrok proveden smluvním lékařem stomatologem.

A pokud je u pacienta diagnostikováno onemocnění parodontu, je odstranění zubního kamene hrazeno i mimo prevenci jako součást výkonu ošetřujícího stomatologa.

Naopak ale odstranění zubního kamene dentálním hygienistou není ze zdravotního pojištění hrazené a v plné výši si ho platí pacient.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Dbejte o úsměv, ale zubní kámen si sami neodstraňujte

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci