Kapku rosy do oka a za tři hodiny čtete bez brýlí

9.8.2019 00:00   |   Zdraví a krása
I Češi už jsou mezi pacienty, kterým byla do oka voperována biologická mikročočka. Implantace nové mikročočky umožňující čtení bez brýlí se zhostil uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka.

mikročočky

Už po čtyřicítce potřebuje téměř každý člověk brýle na čtení. Když nechtěl brýle, lékaři problém řešili implantací umělé čočky do jednoho oka. Použití mikročočky z kolagenu je novinkou. A proti umělé nitrooční čočce s sebou nese řadu výhod.

„Jakýkoliv chirurgický zákrok uvnitř oka u pacienta, který vidí dobře do dálky, ale nechce používat brýle na čtení, je dle mého názoru příliš invazivní. Naopak implantace mikročočky do rohovky je šetrná metoda, která má nepoměrně méně rizik než operace uvnitř oka,“ míní  Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Pokud tohle (ne)vidíte, zbystřete!
Jak na šeroslepost? Pomůže laser i bylinky
Levné oční operace mohou poškodit zrak

„Dřívější mikročočky se v praxi příliš neosvědčily, protože syntetiku, ze které byly vyráběny, se v rohovce dlouhodobě špatně snášel. Nová mikročočka americké firmy Allotex je první z nové generace vyráběné z biologického materiálu,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Rohovkový implantát je přesně vytvarovaný pomocí laseru, nový je i způsob vkládání implantátu do oka. Mikročočka se vloží pod tenkou vrstvu rohovky vytvořenou laserem.

Za 10 minut hotovo

„Allotex vyrábí mikročočky z biologického kolagenu získaného z rohovky z oční banky novým patentovaným způsobem s vysokou přesností, který navíc umožňuje sterilní skladování implantátů při pokojové teplotě. Je vysoce biokompatibilní a přesně vytvarovaná,“ doplnil oftalmolog.

Mikroskopická čočka do oka, tzv. kapka rosy má průměr 2 mm a tloušťku 30 mikrometrů. Implantuje zpravidla pouze do jednoho oka. Femtosekundovým laserem se v rohovce vytvoří kapsa, do které oční chirurg mikročočku vloží. Ambulantní zákrok trvá obvykle okolo 10 minut.

Mikročočku je možno lehce odstranit a nahradit, například u pacientů, jejichž zrak zhoršil a potřebují jinou hodnotu dioptrické korekce. Podle současného ceníku Gemini stojí operace 19 500 korun, pojišťovny ji nehradí.

Oči jako zamlada

Mezi pacienty, kterým byla do oka voperována biologická mikročočka, byli i Češi. Už tři hodiny po operaci byli všichni pacienti schopni číst bez brýlí.

„Hned ráno po operaci jsem si bez brýlí přečetla informace na očních kapkách, složení mého ranního jogurtu, včetně všech E i doby trvanlivosti. Bez brýlí! Tuhle zprávu píši na mobilu také bez brýlí. Autem jezdím také bez problémů,“ napsala hned druhý den po operaci jedna z pacientek.

Operace rohovkové mikročočky pro čtení bez brýlí se provádí laserem, je minimálně invazivní, bezbolestná a netrvá déle než 15 minut. Operace je vhodná pro pacienty, kteří používají brýle na čtení, ale do dálky vidí dobře.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Kapku rosy do oka a za tři hodiny čtete bez brýlí

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci