Jak na šeroslepost? Může ji vyřešit laserová operace i bylinky

6.12.2017 00:00   |   Zdraví a krása
Šeroslepost je onemocnění oka, které se projevuje zhoršeným nebo zaniklým viděním v noci a za šera. Tato nejznámější oční choroba může právě nyní, v sychravém podzimním počasí, udeřit i u vás.

Gemini

S příchodem zimních měsíců lidská obranyschopnost často selhává. Sychravé počasí a kolísavé teploty oslabují organismus, a tak jsou předvánoční měsíce často ve znamení boje s rýmou a chřipkovými epidemiemi.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Levné oční operace mohou poškodit zrak
Oči a akupunktura? Nebojte, do očí se nepíchá
Když má dítě problém, nejsou za tím oči?

Při posilování imunity by lidé měli myslet i na zdraví svých očí. Podzimní počasí a nedostatek přirozeného světla oči nadměrně vyčerpává a i ty jsou pak náchylnější k  onemocněním najmě šerosleposti.

Špatné vidění za šera

„Šeroslepost je zhoršené nebo zaniklé vidění za šera a v noci. Pacient se obtížně orientuje v tmavých prostorech, naráží do předmětů, zakopává, má potíže s řízením auta v noci nebo za šera, někdy dokonce ztrácí periferní vidění,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Na podzim bývají oči sušší, podrážděné, uslzené, dříve unavené, mnoho lidí si často stěžuje na zhoršené vidění. Za to všechno může především zamračené a sychravé počasí, nedostatek přirozeného světla, vlhko, zima i větrné dny.

Takto namáhané oči mohou být daleko náchylnější k onemocněním, jako je například šeroslepost. Častěji jde o onemocnění způsobené právě oslabením očí a vzácně nedostatkem vitaminu A.

Léčbu neodkládat!

„Této formě šerosleposti lze poměrně snadno předejít, případně ji i léčit. Zhoršenému vidění je však vždy potřeba věnovat pozornost včas,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Na suché a unavené oči na klinice doporučují Gemioptal Herbal, který je vyrobený na bylinné bázi. Nejedná se o kapky, ale tobolky, které se jí a pomáhají tělu produkovat kvalitnější slzy a snižují unavenost očí.

„Nejnebezpečnější je šeroslepost za volantem. Vrozená šeroslepost je obvykle doprovodným příznakem nějaké komplexnější oční vady a s takovou diagnózou žadatel o řidičský průkaz neuspěje,“ podotýká oftalmolog.

Zákeřná pro řidiče

„Ale šeroslepost způsobenou nedostatkem vitamínů  můžete získat kdykoliv během života. A právě v podzimních a zimních měsících, kdy je viditelnost celkově horší, může neléčená šeroslepost napáchat spoustu škod,“ upozornil přednosta.

Obzvlášť řidiči by tak měli pravidelnému doplňování vitamínů věnovat zvýšenou pozornost. Šeroslepost totiž nezpůsobuje jen potíže s řízením auta za šera. Problémem je i mlha nebo hustý déšť.

V takových podmínkách se projeví i malá oční vada, která není brýlemi dobře korigovaná a která je za dobrého světla nevýznamná. Mnoho řidičů tak trpí šeroslepostí, aniž by o tom věděli, a velmi snadno se stávají hrozbou sobě i ostatním účastníkům silničního provozu.

Obvykle stačí vitamíny

Každý člověk vidí ve ztížené viditelnosti hůře. Pokud ale máte pocit, že se vám vidění za šera či mlhy zhoršuje, rozhodně neotálejte s oční prohlídkou. O řidičský průkaz se bát nemusíte. Obvykle stačí doplnit potřebné vitamíny.

„Oční lékař vám může doporučit také polarizační brýle s vhodně zabarvenými skly, nebo laserovou operaci, která vadu odstraní trvale,“ poradil Pavel Stodůlka.

Zatímco v případě vrozených forem šerosleposti je léčba složitá, pokud je příčinou nedostatek vitamínu A, stačí ho organismu dodat. Nejbohatším zdrojem vitamínu A však není jen mrkev.

Mrkev ano, ale i čokoládu

„Důležité je konzumovat pestrou stravu. Nemusí jít vždy jen o ovoce a zeleninu. Velké množství vitamínu A najdete například v rybím tuku, mléku, sýrech, játrech, ale třeba i v kvalitní čokoládě,“ radí přednosta sítě očních klinik Gemini.

Zvýšený příjem vitamínu A je navíc vhodné doplnit o omega 3 mastné kyseliny, lutein a zeaxantin, které jsou ve vyváženém množství obsaženy v kvalitních doplňcích stravy, například Gemioptalu TOPQ.

„Na zdraví oka může příznivě působit i výtažek z borůvek,“ doplnil na závěr Pavel Stodůlka.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jak na šeroslepost? Může ji vyřešit laserová operace i bylinky

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci