Oči a akupunktura? Nebojte, do očí se jehličky nepíchají

17.2.2017 00:00   |   Zdraví a krása
Až 80 procent informací získává člověk prostřednictvím zraku, proto je nutné nejen si oči chránit, ale také jim dopřát potřebné živiny a cviky. Co očím pomáhá, jaké potraviny zařadit do jídelníčku a kterým se naopak vyhnout?

oční jóga

Řadu problémů se zrakem může vyřešit čínská medicína. Ta v Česku zažívá v posledních letech boom. Proplácení některých metod alternativní medicíny pojišťovnami si dokonce přeje 85 procent Čechů. Málokdo ale ví, že má blahodárné účinky i na zrak.

V Ambulanci celostní medicíny tradiční čínské medicíny poskytuje pacientům komplexní, individualizovanou léčbu s pomocí akupunktury, fytoterapie a homeopatie oční klinika Gemini.

Jehličky bez obav

Mezi nejznámější techniky čínské medicíny patří akupunktura. Bolesti hlavy, zad nebo neplodnost – to jsou nejčastější důvody, proč lidé akupunkturu zkoušejí. V ordinacích ale přibývají lidé, kteří se touto metodou rozhodnou pomoci svému zraku.

„Akupunkturou lze ovlivňovat a léčit některé oční nemoci a vady. Lidé se přitom nemusí bát, že by jim lékař píchal jehly do oka,“ uklidňuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

„Aplikují se nejen do akupunkturních bodů blízko oka, ale také na různá jiná místa po celém těle. Na klinice vyvíjíme metodiku, jak akupunkturu co nejefektivněji využívat pro léčbu očních nemocí a očních vad,“ vysvětlil oftalmolog.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Oční jóga zabrání tzv. kancelářskému oku
Oprava víček není jen pro krásu
Když má dítě problém, nejsou za tím oči?

Až 80 procent informací získává člověk prostřednictvím zraku, proto je nutné nejen si oči chránit, ale také jim dopřát potřebné živiny a cviky. Co očím pomáhá, jaké potraviny zařadit do jídelníčku a kterým se naopak vyhnout?

Oční jóga

Dalším možným způsobem, jak si dopomoci k lepšímu vidění, je oční jóga. Jde o kombinaci masáže a cviků, kterými lidé pracující každodenně na počítači, mohou aplikovat v krátkých přestávkách.

„Například je dobré oči každou hodinu trochu promasírovat a procvičit po dobu dvou minut. Oku prospívají krouživé pohyby, pohledy různými směry, nahoru, dolů a do různých stran. Tak se oko vlastními očními svaly promasíruje a tím se zlepší metabolismus, látková výměna v oku a jeho okolí, což má pozitivní účinky na zrak,“ popisuje Pavel Stodůlka.

Pomáhá zdravé stravování

Vedle cvičení očím pomáhá i zdravé stravování. Asi nejznámější potravinou, která prospívá zraku, je mrkev, která má pozitivních účinků na zrak skutečně mnoho.

„Málo známá je kurkuma,“ nabízí další variantu oční lékař. „Ta je velmi populární například v Indii a je prokázáno, že kromě velmi pozitivního vlivu na zrak má také protinádorový efekt. My svým pacientům doporučujeme přípravek Gemioptal Herbal, který vedle kurkumy obsahuje směs bylin založených na staré čínské receptuře.“

Také je dobré jíst často ovoce a zeleninu, ve kterých je řada látek, které mají ochranný vliv na sítnici oka. Vhodné je též upřednostnit například olivový olej před živočišnými tuky.

„Naopak zraku neprospívá časté pojídání tučného masa. Škodlivé látky se usazují v cévách, a to v celém organismu, tedy také v cévách oka, zejména v oční sítnici, což může vést k jejímu závažnému poškození,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Bylinky, vajíčka i mléko

Alternativní metody pro zlepšení zraku doporučují někteří specialisté doplnit homeopatií. Jídelníček je zase přínosné obohatit bylinkami – nabízí se kozlík lékařský nebo květ chryzantémy. V pokročilejším věku jsou vhodné i potravinové doplňky – pozor ale na správné dávkování!

Pro dobrý zrak je podstatný také lutein. Ten je obsažen například v obilí, ovoci a zelenině nebo ve vaječném žloutku.

Na správné fungování enzymů v oku má velký vliv zinek (potraviny, z nichž ho získáme nejvíce, vidíte na obrázku). Proto je důležité konzumovat potraviny bohaté na tento minerál. Mezi ty patří například vajíčka, mléko, dýňová semínka, ústřice nebo pštrosí maso.

„S přibývajícím věkem ale slábne schopnost tyto látky z běžné stravy vstřebávat, proto je vhodné zařadit do jídelníčku potravinové doplňky, které tyto látky obsahují. Navíc příliš velký přísun zinku může očím škodit. Potravinové doplňky obsahují takové množství látek, které odpovídá doporučené denní dávce,“ uzavírá Pavel Stodůlka.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Oči a akupunktura? Nebojte, do očí se jehličky nepíchají

Pomoc pro syna po úrazu hlavy

11.8.2017   |   18:09   |   od: Hana
Hledám specialistu na oční akupunkturu pro syna po úrazu hlavy. Máte tady někdo zkušenosti s oční akupunkturou? Zatím jsem našla, že v Dánsku působí John Boel, který položil základy oční akupunktury. Ví někdo o tomto tématu něco? Jedná se mi o pomoc pro syna, který je po těžkém úrazu hlavy a násl. má poškozený zrak. Budu všem vděčná za jakýkoliv názor i zkušenost. Děkuji.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 11. 8. 2017 18:09
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci