Umí nás hypnóza zbavit problémů?

7.1.2022 00:00   |   Zdraví a krása
Může nám léčba hypnózou pomoci dosáhnout požadovaného výsledku? Umí člověka zbavit třeba špatného soustředění, fobie, úzkostných i depresivních stavů, poruch spánku, alergie, intimních problémů…? Stručně řečeno – může.

hypnoza

A také ji v poslední době vyhledává stále víc pacientů v Česku, respektive pacientek, protože ze dvou třetin se jedná o ženy.

Zatímco klasická psychoterapie pracuje s vědomím člověka, hypnoterapie se zabývá podvědomím „V hypnóze jde o stav zvýšené vnímavosti k vnitřním prožitkům. Děje a prožitky se v transu zintenzivňují, a je proto mnohem snazší využít podvědomí k vyřešení situace, která člověka trápí,“ vysvětluje hypnoterapeut Libor Činka.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Kouření zabíjí, ale chrání před Parkinsonem
I geny určují, jestli odoláme síle závislosti
Pomůže vám partner přestat kouřit?

„Pro úspěšnou hypnoterapii obvykle stačí pár sezení. Při psychoterapii, která nejde tak do hloubky, je potřeba mnohem delší čas na vyřešení konkrétního problému,“ dodává Činka.

Terapeut jako IT specialista

Hypnoterapie využívá stavu transu k řešení potíží, které nejsou v bdělém stavu řešitelné. Terapeut společně s klientem nachází zdroje pro řešení problémů. Zároveň je různými technikami může odstranit nebo ubrat na jejich důležitosti.

„Zkušeného hypnoterapeuta lze přirovnat k IT specialistovi. Ovládá něco jako klávesové zkratky a příkazy, které zlepší fungování klíčových částí systému. Jakmile najde myšlenkové viry, dokáže je ‚uspat‘, přemostit, obejít.  Pomáhá vytvořit v mysli cesty, které se vyhnou nebezpečným úsekům,“ přiblížuje Libor Činka.

Hypnoterapie dokáže pomoci i se zdánlivě neřešitelnými problémy – třeba zbavit se strachu, závislosti na cigaretách, harmonizovat vztahy v rodině a obnovit ztracené sebevědomí. Neděje se to však hned. K úspěšné hypnoterapii je zapotřebí spolupráce klienta a jeho ochota převzít za celý proces zodpovědnost.

Výsledky přijdou rychle

Výsledky jsou oproti jiným terapiím patrné velmi rychle. Je mnoho lidí, pro které bylo již prvních devadesát minut terapie zlomovým okamžikem.  Pokud člověk přichází s chutí spolupracovat na řešení problému, a nikoli se záměrem ‚vyřešte to za mne', pak jsou výsledky tím překvapivější a rychlejší.

„I u velmi komplikovaných případů dochází k řešení zpravidla mezi šesti až 10 sezeními, což je nejméně o polovinu rychlejší než při použití klasické psychoterapie,“ řekl Libor Činka.

Ačkoli je zatím pro mnoho lidí hypnoterapie až poslední možností, důvěra lidí v tuto formu pomoci stále stoupá.

„Lidé za mnou přicházejí a často zmíní, že jsem jejich poslední záchrana, že už vyzkoušeli, co se dalo. Moji klientelu tvoří ze dvou třetin ženy. Zbytek jsou muži, leckdy se jedná o vysokoškolsky a středoškolsky vzdělané lidi, často to jsou lidé, kteří pracují i na vyšších manažerských pozicích,“ odhaluje terapeut.

Osobní problémy vedou

„Nejvíce klientů chce prostřednictvím hypnoterapie vyřešit problémy v osobním životě – od závislosti na cigaretách přes komplikované vztahy v rodině až po problémy s početím,“ popsal Libor Činka.

K úspěšnému řešení problémů je zásadní správný výběr terapeuta. Hypnoterapeutický výcvik může absolvovat prakticky kdokoliv, málokdo však hypnoterapii může skutečně provozovat. Vysokoškolské vzdělání nejmodernější psycho- a hypnoterapeutické nástroje nenabízí, ale je potřeba si je osvojit v dlouhodobých výcvicích.

„Za minimální dobu potřebnou pro zkušenost umožňující pracovat s klienty považuji dvouletý výcvik pod dozorem zkušených praktiků, kteří mají nejméně desetiletou terapeutickou praxi,“ říká hypnoterapeut.

„Po takovém vedení může hypnoterapii provozovat každý, kdo prakticky ovládl široké spektrum metod a zároveň a zejména má vysokou etiku a myšlení překračující medicínské standardy,“ uzavřel Libor Činka.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Umí nás hypnóza zbavit problémů?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci