Kouření: I geny určují, jestli odoláme síle závislosti

6.1.2015 00:30   |   Wellness
Každoročně přijde v Česku přes milión lidí s tím, že přestanou kouřit, hodně jich to zkouší právě na přelomu roku. Jenže cíle dosáhne jen asi šest kuřáků ze stovky! Proč?

odvykání kouření

Podle odborníků je důvodů víc a patří mezi ně i genetické předpoklady. Síla závislost na tabáku se přirovnává k závislosti na heroinu. Mnoho kuřáků navíc volí jednorázové neúčinné metody. Naopak velkou motivací, proč cigarety odmítat, jsou finance - v průměru totiž ušetří bývalý kuřák za cigarety 2500 Kč měsíčně, ročně to tedy dělá téměř 30 tisíc korun.

Podle posledního průzkumu kouří v Česku téměř třetina obyvatel starších 15 let, celkem tedy asi tři milióny lidí. Osm z deseti má již vytvořenou závislost na nikotinu, jež je částečně daná i geneticky.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Je kouření společenská událost?
Pomůže vám partner přestat kouřit?
Ježíši, on/ona kouří!

„Náročnost odvykání tak není pro každého stejná. Část kuřáků může přestat kouřit bez abstinenčních příznaků ze dne na den, někteří naopak prožívají intenzivní abstinenční příznaky. Překonat závislost však může opravdu každý,“ říká odbornice na odvykání kouření Jarmila Greplová z centra odvykání Život bez cigaret.

Kromě genetiky je síla závislosti ovlivněna také věkem začátku kouření a počtem vykouřených cigaret.

Zvyky a rituály vítězí

Překonat fyzické příznaky je jen půlka výhry. Většina kuřáků totiž ztroskotá na tom, že se nedokáže vypořádat se svými zvyky a rituály. Snadno se pak nechají zlákat k cigaretě při posezení s přáteli nebo při první stresové zátěži.

Takové selhání zpravidla znamená konec odvykání, po jediné cigaretě se většina kuřáků ke kouření vrací v plné intenzitě. „Kuřák by se měl důkladně připravit na situace, ve kterých je zvyklý kouřit a připravit si náhradní plán,“ říká Jarmila Greplová.

Všechny metody, které nabízí rychlé a jednorázové řešení závislosti, jsou podle odborníků určeny k nezdaru.

Dlouhodobé úsilí a s pomocí

Většina kuřáků volí co možná nejjednodušší metody odvykání kouření. Ale ty, které slibují okamžité a jednorázové vyřešení závislosti, mívají nejnižší účinnost. Přestože odvykání je zcela individuální, odborníci se shodují v tom, že účinné jsou jen ty metody, kde na sobě kuřák pracuje dlouhodobě.

Zvýšit šance na odvyknutí je možné vyhledáním odborníka. Pokud kuřák odvyká sám bez jakékoliv pomoci, úspěšně překoná nástrahy návratu k cigaretě jen pět kuřáků ze sta. Vyhledání odborné pomoci a vhodná terapie zvyšuje šance na odvyknutí o více než 40 procent!

Nekuřákem nejdříve za rok

Zanechat kouření, to představuje dlouhodobou práci s fyzickou i psychickou závislostí. Tělo i mysl prodělávají v prvních dnech intenzivní procesy a tyto dny bývají nejnáročnější.

Pak přichází fáze, kdy se utlumují fyzické abstinenční příznaky, ale kuřák stále musí bojovat se svými návyky, které ho svádějí ke kouření. Teprve po roce je bývalý kuřák opět považován za nekuřáka.

Nejčastějším pomocníkem, který posiluje motivaci bojujících kuřáků, bývá snaha ušetřit výdaje za cigarety. Zkuste si sami spočítat, o kolik peněz kvůli cigaretám přicházíte, nebo přichází vaše rodina.

tzo, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Kouření: I geny určují, jestli odoláme síle závislosti

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci