Je kouření společenská událost?

1.5.2009 00:00   |   Sex a vztahy
Kouření je většinou společnosti odmítáno, leč tolerováno. A co nejvíce ovlivňuje to, zda člověk začne kouřit?

Je kouření společenská událost?

Jistě znáte situaci, kdy skončilo nějaké pracovní jednání a skupinka kuřáků se zvedne k odchodu někam ven, k jakémusi kuřáckému rituálu. Zůstali jste ve své kanceláři a marně se domýšlíte, co se tam děje za zajímavé věci. Jaké to kuřáci venku vedou důležité rozhovory...

Kouření je zlozvyk

Nekuřákům to, že nekouří, přináší řadu pozitiv. Nejsou vyháněni do kuřáckých zón v restauracích, volně si stojí na zastávkách hromadné dopravy. Neutrácejí své peníze za cigarety a hlavně si tak chrání své zdraví.

Na druhou stranu kuřáci mají nějaké zvláštní fluidum. Jakoby spolu s kouřem kolem sebe šířili jakési pospolité tajemno. Tvoří dnes už většinovou společenství nepřijatelnéchování, což je automaticky staví do role společenských rebelů.

Závislost na nikotinu je stále jen závislostí

Je to volba každého, zda nám tato závislost vadí, či nevadí. Nikotinová závislost je stále jen závislostí. Jako s takovou s ní musíme bojovat, rozhodneme-li se přestat kouřit. Znamená to změnu návyků a kolikrát i změnu osobnostní.


• Přečtěte si také: JEŽÍŠI, ON/ONA KOUŘÍ!


Ale jak se zachováme, pokud dospívající dítě začne s kouřením koketovat? Naše argumenty najednou vyznívají naprázdno. Většinou nás potomek vyslechne, ale stejně si dělá dál, co chce. Rodiče se tak stávají bezmocnými. Co udělat proto, aby k tomu, že začne kouřit, vůbec nedošlo?

Zásadní je postoj vrstevníků

Americký výzkum nedávno publikovaný v časopise The Journal of Genetic Psychology prokázal, že největší vliv u adolescentů na to, zda začnou či nezačnou kouřit, má co dělat se společností, se kterou se ten který adolescent stýká. Vědci vyloučili vlivy genetické i socioekonomické tím, že skupina respondentů byla výhradně složena z identických dvojčat.

Pokud jedno dvojče patřilo do společnosti, kde součástí skupinové zábavy a norem bylo kouření, s největší pravděpodobností byl tento faktor nejsilnější v tom, zda kouřit začne. Stejně – podle party - se zachoval i jeho sourozenec, který byl součástí společnosti, kde nekouřil nikdo. Byl nekuřák.

Prevence? Na podněty bohatý život

Pokud součástí života jsou aktivity, kdy člověk má pocit, že žije plnohodnotně, tak nezbývá mnoho prostoru pro čas, kdy se kouří. A party sdružují témata. Pokud jsou témata sportovní, zájmová i jiná, vyžadující aktivní činnost, tak zbývá méně prostoru si na to sednout a kouřit.

Platí, že to, co do svých dětí rodiče vloží, tedy i zájem o sebe pečovat a naplňovat svůj volný čas v podobně laděné společnosti, to tam najdou v okamžiku, kdy mají sáhnout po první cigaretě.

owl

Přečtěte si také

Diskuse: Je kouření společenská událost?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci