Plyšoví miláčci na zájezdu s cestovní kanceláří

26.3.2009 01:00   |   Sex a vztahy
Ve filmu Trosečník novodobý Robinson (Tom Hanks) je přinucen žít sám na pustém ostrově. Společnost mu dělá míč, který vyplaví moře ze ztroskotaného letadla. Nakreslí na něj obličej a rázem se stane proměna. Míč se promění se v něco víc. V nejbližšího přítele.

Plyšoví miláčci na zájezdu s cestovní kanceláří

Novodobý Robinson postaví vor a pluje vstříc své záchraně. Míč s ním. Dostanou se do bouře. V jedné chvíli spadne míč-přítel do moře. Muž se pro něj vrhne do vln, i když riskuje, že mu plavidlo, které pracně vyrobil navždy zmizí. Co si promítáme do neživých kamarádů?

Plyšáci na cestách

U našich sousedů v Německu, v Berlíně existuje cestovní kancelář, která se specializuje na zájezdy plyšových hraček. Klienti této cestovní kanceláře mohou zakoupit poukaz pro svého plyšového kamaráda. Ten pak jede s ostatními plyšovými účastníky zájezdu někam do světa.

Tam bydlí v hotelu, jezdí s průvodci v dětském kočárku po pamětihodnostech. Účastní se společenských a kulturních akcí. Vše je řádně zaznamenáváno na videozáznam, aby klienti měli přehled o tom, jak se jejich miláčci měli.

Originální recese

Pokud člověk uvažuje o velmi neobvyklém dárku pro někoho blízkého, je zájezd pro plyšového kamaráda jednou z možných variant.

Nebo jako dobrý vtip na večírek s přáteli, kde fotky z takového zájezdu určitě všechny zaujmou. Každopádně, pokud člověku není líto peněz, je tu možnost!
Jde ale jen o to?

Je důležité mít hračku

„Ve všech civilizacích existovaly hračky – ať už byly dřevěné, vyřezávané z kosti nebo tepané z kovů. Vlastnili je nejen děti, ale i mnozí dospělí,“ vysvětluje psycholožka Mgr. Miroslava Tesařová a dodává:

„Dítě s hračkou uzavírá bezpečný vztah. Přátelství, které reflektuje všechno, s čím si ještě neví rady. Chvíli se na hračku zlobí, chvíli o ni pečuje. Usíná s ní. Vychovává jí. Nezřídka je možné slyšet z úst holčiček příkazy pro panenku, ze kterých lze s velkou pravděpodobností usoudit, jak holčičku vychovává matka.“

Jde o vztah...

V pubertálním věku je časté, že hračky, v naší kultuře to bývají většinou hračky plyšové, nahrazují talisman. Je proto důležité, od koho dospívající takový dárek dostal. Jde o první lásky, o to být přes plyšáka v kontaktu s tím, kdo jej daroval.

Vztah k neživé hračce je vztahem projektivním. Vyjadřuje naši hlubokou potřebu se k někomu vztahovat. U malých dětí je to zcela zřejmé. Vztahy k lidem si teprve budují a vkládají do vztahu k hračce všechno, co se dosud naučily. Pokud zlobily, ukazují rodičům na náhradní objekt v hračce, to ne já to ona.

... který nutně potřebujeme

Je proto důležité, aby si děti hrály nejen s hračkami, ale také s vrstevníky. Aby si zvykly si na to, že okolí nefunguje pouze podle jejich fantazie. Že mohou narazit. Tím se učit řešit první životní konflikty.

Obecně by se dalo říci, že vztah k neživému objektu, třeba v hračce odráží to, co v životě potřebujeme a co jinak nemůžeme získat.

A tak nápad jedné německé cestovní kanceláře oslovuje něco opravdu důležitého v nás. Proto je úspěšný.

owl

Přečtěte si také

Diskuse: Plyšoví miláčci na zájezdu s cestovní kanceláří

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci