Cestujeme s domácími miláčky: Co předtím, co pak?

8.7.2009 00:00   |   Zvířata - MAZLÍČCI NA CESTÁCH
Cesta se psem a kočkou do zahraničí znamená starosti pro jeho páníčka. Očkování, potvrzení, razítka. Jak ale co nejlépe mazlíčka na cestu připravit, a co musíte udělat po návratu?

Cestujeme s domácími miláčky: Co předtím, co pak?

Cesta tam nejlépe ráno

Na cesty se zvířaty je dobré se vypravit ráno, kdy je ještě chlad, popřípadě navečer. Co nezbytně musíte vzít s sebou je voda, dobré je mít i oblíbenou psí hračku a deku. Pamatujete na to, že rozpálené auto nedělá žádnému psovi ani kočce moc dobře, tak mějte po ruce vždy mokrý hadr, kterým mu ochladíte hřbet či tlapky. Existují dokonce i speciální chladivé oblečky, které se dají koupit v pet shopech.


Další díly o zvířecím cestování:
• Mazlíčci na cestách: Co potřebují?
• Jedete autem? Dejte pozor na klimatizaci!
• Co číhá na domácího miláčka na cestách?
• Se čtyřnohým mazlíčkem letíme letadlem

Za jízdy autem by pes v žádném případě neměl vyhlížet z oken, protože mu hrozí mnoho nebezpečí, včetně zánětu spojivek. Cestu je vhodné - stejně jako při cestě s dětmi - přerušovat a nechat psa proběhnout, napít se a vyvenčit.

S kočkami je potíž

S kočkou se mnohahodinové cesty, pokud není zvyklá na vodítko, nedoporučují. Vozíme ji vždy v přepravce. Pro jakékoliv zvíře platí, že ho nesmíme nechat v uzavřeném autě, jakmile je jen trochu teplo. Teplota v autě totiž strmě letí vzhůru a zvířeti hrozí v lepším případě úžeh a v horším i smrt.

Pokud se vám zdá, že zvíře cestu a teplotu v autě špatně snáší, neváhejte vyhledat včas místního veterináře. Pokud se přidají komplikace chronického původu, je vhodné zavolat vašemu veterináři, protože jen on zná mazlíčka natolik, že bude umět zahraničnímu kolegovi poradit.

Při návratu myslete na červíky

Po návratu ze zahraničí je nezbytné psa a kočku odčervit. Zvířata v cizím prostředí lákají neznámé vůně a při olizování, hrabání nebo ochutnávání vonících předmětů se mohou lehce dostat do styku s vajíčky parazitů.

Vhodné je použít širokospektrální přípravky působící zároveň proti oblým i plochým červům. Seženete dokonce i tablety ochucené masovou příchutí, které budou pro vašeho pejska zároveň chutným pamlskem. Abyste nemuseli bojovat s vaší kočkou při podávání tablet, zeptejte se u veterináře na odčervovací prostředek pro kočky v podobě spot-onu (Profender).

Při výskytu jakéhokoliv onemocnění, které se projeví po návratu domů, vždy informujte veterináře o cestě do zahraničí. A to i v případě výskytu příznaků nemoci několik týdnů po skončení vaší dovolené. To vše může být pozdní důsledek cesty a veterináři to snáz a rychleji pomůže stanovit přesnou diagnózu.

mw

Přečtěte si také


Diskuse: Cestujeme s domácími miláčky: Co předtím, co pak?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci