Co číhá na mazlíčka na cestách?

11.6.2009 00:00   |   Zvířata - MAZLÍČCI NA CESTÁCH
S milovaným pejskem nebo kočičkou je dnes docela snadné cestovat na dovolenou. O to větší pozor by ale měli jejich páníčci dát. Číhají na ně totiž různá nebezpečí.

Co číhá na mazlíčka na cestách?

Důležité je se na cestu do ciziny s mazlíčkem dobře připravit. Co všechno je třeba udělat?


Další díly o zvířecím cestování:
• Mazlíčci na cestách: Co potřebují?
• Jedete autem? Dejte pozor na klimatizaci!
• Cestujeme s domácími miláčky
• Se čtyřnohým mazlíčkem letíme letadlem

Navštivte veterináře

Do zahraničí by měla cestovat jen zvířata v dobrém zdravotním stavu, váš veterinář mazlíčka vyšetří, předepíše mu případně dostatek léků, které pravidelně užívá, a může vám poradit i s pravidly pro cestování do té které země

Mějte na paměti rizika

Kromě předem daných pravidel pro cestování se zvířaty je vhodné znát zdravotní rizika konkrétní země. V některých zemích se vyskytují u nás neznámé nemoci.

Většina „exotických“ nemocí, které se u nás nevyskytují, je parazitárního a bakteriálního původu. Velká část těchto nemocí je přenášena klíšťaty, komáry nebo muchničkami.

  • Klíšťata přenášejí původce boreliózy, babeziózy, ehrlichiózy a ricketsiózy.
  • Komáři přenášejí původce srdeční červivosti.
  • Muchničky jsou zodpovědné za přenos leischmaniózy.

Tato onemocnění se vyskytují zejména jižně od naší země., nevíc v zemích okolo Středozemního moře (Chorvatsko, Černá Hora, Itálie, Řecko, Francie, Španělsko, Severní Afrika).

Repelent to jistí

Při cestě do výše zmíněných zemí je proto nezbytné pravidelné používání antiparazitárních přípravků. Repelence je nejlepší cestou, jak ochránit zvíře před kontaktem s parazitem a přenosem onemocnění. Právě proto by ektoparazitika měla mít registrovaný repelentní účinek odpuzující parazity.

Pokud jde o srdeční červivost, tu přenášejí komáři, proti nimž není účinek ektoparazitik stoprocentní. proto je vhodné při cestě zvířete do zemí okolo Středozemního moře ošetřit speciálním přípravkem, který chrání zvíře před srdečními červy.

Všechny tyto preparáty působí po dobu 1 měsíce. Vhodné je jejich použití týden před cestou a opakované ošetření po návratu.

Krmivo raději s sebou

Další důležitou věcí, kterou je třeba před cestou zvážit, je nákup krmiva. Váš mazlíček má rád to své a může být problém právě takové krmivo v zahraničí sehnat. Navíc může být dražší než u nás.

mw

Přečtěte si také


Diskuse: Co číhá na mazlíčka na cestách?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci