Čistý pelíšek, půl zdraví

26.5.2009 00:00   |   Zvířata
Proč divoká zvířata mění místa, kde přespí, je jasné – vede je k tomu pud sebezáchovy. Víte ale, že na naše mazlíčky v jejich pelíšcích číhá také nebezpečí, i když na životě je přímo neohrožuje?

Čistý pelíšek, půl zdraví

Volně žijící zvířata mají tu výhodu, že ztrácejí různé breberky tam, kde se uloží na noc. Domácí miláčci to dělají také, jenže se do takto zamořeného pelíšku stále vracejí. Právě teď, na jaře, je proto vhodné s jejich "budoáry" něco udělat. Jinak začnou být nebezpečné pro zvíře i pro jeho páníčka.

Pozor, neuškodit!

Je nejvyšší čas prohlédnout psí boudy, dezinsikovat a dezinfikovat je. Podobné je to nakonec i s králíkárnami a kurníky. A protože klíšťata a další přísavky letos vylezly dříve, musíme rovněž zvířata vybavit na setkání s nimi.

„Z psích ubikací je dobré odstranit zimní zateplení a boudu vymýt nějakým razantním dezinfekčním prostředkem,“ radí mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Podle něj je ale na místě také opatrnost. „Měli bychom se poradit ve specializované prodejně, popřípadě dotázat veterinárního lékaře. Ne každý prostředek je vhodný, aby pak v dobré snaze nedošlo k podráždění sliznic či spojivek zvířete,“ varuje Duben.

Obojek, nebo kapička?

Pokud jde o klíšťata a blechy, můžeme se rozhodnout mezi protiklíšťovým obojkem nebo prostředkem, který se aplikuje za krk, do oblasti kohoutku, aby jej zvíře nemohlo olíznout. Látka pak působí v kůži dlouhodobě. Odpuzovací účinek trvá až tři měsíce. Nejlépe vám poradí opět veterináři nebo lékárníci. A je třeba přihlédnout i k tomu, jak který prostředek bude zrovna váš mazlíček snášet.

Komu opravdu záleží na zdraví svých zvířecích miláčků, měl by celoročně věnovat pozornost čistotě prostor, kde přebývají. Cizopasníci totiž mohou přenášet řadu nebezpečných onemocnění, například borreliózu a encefalitidu.

mw

Přečtěte si také


Diskuse: Čistý pelíšek, půl zdraví

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci