Vezměte pejska běhat do vody

27.5.2009 00:00   |   Zvířata
Trápení s klouby svého pejska zažívá mnoho páníčků. Víte, jak mazlíčkům ulevit od potíží? Řešením se aquaterapie.

Vezměte pejska běhat do vody

Vlivem domestikace psů se veterináři často setkávají s vrozenými a vývojovými onemocněními pohybového aparátu. Kromě často zmiňované dysplazie kyčelních kloubů je to také dysplazie kloubů loketních, spondylóza (výrůstky a srůsty) bederní a hrudní páteře atd.

A nemusí jít jen o pejsky v pokročilém věku , ve veterinárních ordinacích se objevují i ti docela mladí už s rozvinutou artrózou. Přišli k ní kvůli vývojovým vadám, ale také úrazům, jako jsou zlomeniny, poškození kolenních vazů či menisků.

Jak mazlíčkovi pomoci?

„Pro zvířecí pacienty trpící artrózou je aquaterapie jedním z nejlepších způsobů rehabilitace a ve spojení s vhodnou léčbou a správným pohybovým režimem výrazně zlepšuje kvalitu života nemocných zvířat,“ říká MVDr. Lukáš Duchek z Vetcentra Stodůlky Praha.

Aquaterapie je ale podle něj velice vhodná také pro rekonvalescenci po chirurgických zákrocích na pohybovém aparátu a pacientů trpících neurologickými potížemi, tj. především po operacích páteře atd.

Prosklená vana, běhací pás

Jde o speciální zařízení, je to vlastně prosklená vana s výklopnou přední stěnou vybavená regulovatelným podvodním běhacím pásem s možností náklonu, adaptérem na zapojení protiproudu, aplikaci podvodních masáží nebo perličkových koupelí.

Výhodou aquaterapie je snížení zátěže kloubů nadlehčováním vodou, intenzivnější procvičování zvýšeným odporem vody při pohybu, pomalejší a plynulejší pohyb u zvířat s poruchou koordinace a prohřívání kloubů pobytem v teplé vodě u artrózních pacientů.

Celá procedura probíhá tak, že se přední stěna vany vyklopí a pejsek tak vejde pohodlně do vany jako po rampě, tedy majitel ho tam zavede. Vana se vodotěsně uzavře a začne napouštění předehřáté vody, která je upravena filtrací a sterilizací UV paprskem, tedy bez jakýchkoliv chemikálií. Stěny jsou průhledné, takže psi zpravidla nepanikaří.

A když přece jenom ano, tak jsou k dispozici voňavé granulky, kterými je ustrašený pacient chlácholen. Během asi dvou minut se vana napustí tak vysoko, aby byla voda psu přibližně „po prsa“ a obsluha spustí pás na nejnižší možnou rychlost. „Nezažil jsem psa, který by nepochopil, že musí začít dělat kroky. V opačném případě se začne vzdalovat od páníčka, který má v ruce pamlsky,“ ujišťuje MVDr. Duchek.

Teplota přesně na míru

Teplota vody ve vaně se reguluje od 20 ºC do 35 ºC podle toho, jaký pejsek přišel na proceduru. Pokud rehabilituje po operaci, má vodu teplou kolem 25 °C. Pokud cvičí pes s artrózou, má vodu pochopitelně teplejší, protože v jeho případě je potřeba klouby nejen rozhýbat, ale rovněž prohřát.

MVDr. Duchek doporučuje deset návštěv s postupným zvyšováním zátěže. U pooperačních stavů je prokázáno, že vodoléčba jednoznačně urychluje rekonvalescenci. U degenerativních změn kloubů pak dochází k výraznému zlepšení kondice psa, k rozhýbání kloubů, nárůstu svalové hmoty a tím k většímu pohodlí pacientů při pohybu na suchu. Naopak při nedostatku pohybu pejskům s artrózou ochabují svaly, tuhnou klouby, jejichž bolestivost se zvyšuje a začarovaný kruh se uzavírá.

mw

Přečtěte si také


Diskuse: Vezměte pejska běhat do vody

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci