Proč neusínat u zapnuté televize a s mobilem v ruce

27.11.2018 00:00   |   Zdraví a krása
Televize naproti posteli, mobilní telefon, tablet nebo notebook na nočním stolku – to je běžný obrázek mnohých českých ložnic. Velká chyba!

poruchy očí

Elektronika používaná bezprostředně před usnutím totiž zdravému spánku škodí, navíc není prospěšná ani pro zrak.

Oči se nepřestávají pohybovat ani během spánku. Kvalitní spánek je ale pro zdraví oka velmi důležitý. Ložnice by měla být dobře zatemněná, televizi nebo počítač je lepší vypnout alespoň hodinu před usnutím, stejně tak je dobré odložit hodinu před usnutím mobilní telefon.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Oči a akupunktura? Nebojte, do očí se nepíchá
Nejčastější příčina slepoty hrozí zejména ženám
Pokud tohle (ne)vidíte, zbystřete!

„Modré světlo, které vyzařuje většina elektroniky i některé LED žárovky, významně negativně ovlivňuje kvalitu spánku, potlačuje tvorbu hormonu melatoninu, který se tvoří jen za tmy a který reguluje usínání a jednotlivé fáze spánku,“ upozorňuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Oči si neodpočinou

Během spánku tělo, a tedy i oči regenerují, proto nekvalitní nebo nedostatečný spánek může způsobit například únavu očí, suchost očí, otoky víček a jiné potíže.

„Většina chytrých mobilních telefonů už sice má funkci žlutého světla, která displej se stmíváním automaticky přepne, i tak by lidé měli od koukání do mobilu nechat oči před spaním odpočinout,“ doporučuje oftalmolog.

Spát se dá i s otevřenýma očima, jedná se o vzácnou, ale závažnou poruchu, která může být pro zrak nebezpečná.

Poruchy nepodceňujte

Pokud je oko ve spánku otevřené, rohovka není dostatečně chráněná a dochází k jejímu vysychání a později pak k zánětům, poškození rohovky a následným poruchám vidění. Spánek s otevřenýma očima způsobují poruchy přímo v oku nebo víčku.

V případě oka může jít o vývojovou poruchu, takzvané velké oko nebo oko, které příliš vystupuje z očnice - to se objevuje u lidí s onemocněním štítné žlázy, u nádorových onemocnění, zánětů nebo například po úraze.

„V případě víček se často jedná o obrnu lícního nervu nebo o poúrazový stav či stav po zánětech, kdy může být oční víčko příliš volné, takže nedostatečně kryje ve spánku oko. Vždy je tuto poruchu důležité včas konzultovat s očním lékařem, který doporučí vhodnou léčbu,“ popsal Pavel Stodůlka.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Proč neusínat u zapnuté televize a s mobilem v ruce

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci