Jak na podzim posílit imunitní systém

2.11.2018 00:00   |   Zdraví a krása
Jste na sychravé počasí a plískanice připraveni. Jak, na to odpoví imunitní systém, důležitý ukazatelem kvality fungování našeho těla.

homeo

Tak jako se příroda připravuje na zimní klid i my se musíme připravit na toto období. A jak na to, to nám poradí  MUDr. Magdaléna Záchová, praktická lékařka, která v rámci své praxe využívá homeopatie a přírodní léčebné metody.

Pozor na přetopené místnosti!

Přijde zima a my začínáme topit a málo větráme, aby teplo neutíkalo. Ale pozor na suchý vzduch v místnostech. Je velkou zátěží na sliznice a ty jsou pak náchylné k virům. Doporučuje se dodržovat správná vlhkost vzduchu, ať již zvlhčovači či mokrým ručníkem na topení.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Chřipku může dostat i váš pes či kočka
Proti chřipce nově: Injekce pod kůži
S očkováním proti chřipce neváhejte!

Správná vlhkost se pohybuje mezi 40 až 60 %. Je nutné i preventivně pečovat o naše sliznice. Ideálně je proplachovat mořskou solí, a to jak preventivně, tak i při prvních příznacích podráždění. Sůl je účinná dezinfekce.

Dále se doporučuje preventivní používání éterických olejů v  místnostech, kde spíme i kde pracujeme (např. Eucalyptus, levandule, máta). Velmi účin1ná je i prevence a léčba homeopatickými léky jako je Echinacea angustifolia či Ferrum phosphoricum.

Zvýšený příjem vitamínů

Když je nám zima, uchylujeme se spíše k teplým pokrmům, což je správně. Ale čerstvé ovoce a zelenina jsou stále potřebné, i když v jiném režimu než v létě. A nejen ovoce a zelenina, ale i vitamíny D a B či hořčík.

Doporučuje se jíst hodně ovoce a zeleniny, ale ne jakéhokoliv. Zaměřte se na sezónní ovoce např. jablka, hrušky, švestky či rakytník.

A pozor na citrusy, ty jsou dle čínské medicíny vhodné spíše pro letní období. V zimním období mohou tzv. „ochlazovat“ organismus, což může vést paradoxně k větší náchylnosti k infektům.

Dále je velmi potřebný pro imunitní systém vitamín D. Běžně jej čerpáme v letních měsících ze slunce, ale pro zimu je ho málo. Vitamín D je nejvíce zastoupený v rybím tuku, ale i vaječném žloutku či mléce.

Velmi důležitý pro toto zatěžkávající období je hořčík (magnesium), který umí bojovat s podzimní únavou a na zimní období je potřeba ho tělu dodat (například dobře vstřebatelné Magnesium 300+).

Pohyb venku

I když je zima a nám se ven moc nechce, je to právě přirozený pohyb venku na čerstvém vzduchu, který je potřeba dodržovat. Je nutné se venku pohybovat co nejvíce, jen tak se organismus může připravit na přicházející změny klimatu.

A to platí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Pro případné obavy z nachlazení při sportovních aktivitách venku je vhodné použít homeopatika jako je Rhus toxicodendron (při rychlém zpocení a následném vychladnutí) nebo Arnika montana (podporuje imunitu a svalovou regeneraci).

Podzimní nálady

I ve dnech, kdy je málo sluníčka a všichni závěrem roku kvaltujeme, bychom neměli zapomínat hlavně sami na sebe a najít si čas na odpočinek, samozřejmostí by měl být vyvážený jídelníček s dostatkem vitamínů...

I tady může pomoci homeopatie. Pokud převládá pocit, že toho máte hodně a nic nezvládáte, pomůže vám Argentum nitricum. Nebo naopak, stres vás tak paralyzuje, že nejste schopni práci dokončit? Pak zkuste lék Gelsemium sempervirens nebo Ferrum phosphoricum.

Homeopatie pro podporu imunity dospělých

Oscillococcinum – podporuje především protivirovou imunitu. V rámci prevence infekčních onemocnění je nejvhodnější užívat jednu tubu tohoto léku týdně po celé zimní období. Při nástupu nemocí, jako jsou chřipka, rýma, nachlazení, podáváme 1 tubu v intervalu 6–8 hodin po dobu 2–3 dní.

Echinacea angustifolia – ve fytoterapeutických dávkách vysušuje hlen na sliznicích dýchacích cest a stimuluje především protibakteriální imunitu. Podáme v ředění 9 C 1x denně 5 granulí.

Ferrum phosphoricum – kromě účinku obecně protizánětlivého má i výrazný imunostimulační efekt a také eliminuje volné radikály, tedy toxické molekuly poškozující tkáně. Podává se v ředění 5 C 3x denně 5 granulí.

Vitamíny a doplňky stravy pro podporu imunity

Tinktura z černého bezu – látky v ní obsažené brání replikaci chřipkového viru a tím pádem celkově podporují protivirovou imunitu.

Vitamín C – slouží jednak jako „zametač“ volných radikálů, má antioxidační působení, zlepšuje činnost imunitního systému, ale kromě výše uvedených pozitiv také podporuje činnost nadledvinek. To platí například při stresu z nového prostředí. Doporučuje se podávat 100–200 mg denně.

Vitamíny skupiny B – jsou důležité zejména pro správné fungování nervové soustavy. 

Vitamín D - kromě dalšího je jeho dlouhodobý nedostatek spojen s vyšší náchylností k tzv. akutním respiračním infekcím a chřipce

Magnesium – je důležité pro správnou funkci mnoha tělesných systémů a ve stresu jeho potřeba výrazně stoupá. Jeho nejvýraznějším účinkem je především celkové zklidnění a dobrý spánek.

Homeopatické doporučení v rámci prevence dětí v období podzimu a zimy:

Oscillococcinum - preventivní dávkování je 1x týdně 1 tuba. U dětí, které trpí častěji na nachlazení se osvědčilo preventivní dávkování zvýšit na 2x týdně (například v pondělí a ve čtvrtek).

Echinacea 5 C - užívat 5 granulí 1x denně po dobu 7 dnů, pak týden pauza, znovu 7 dnů a týden pauza. Takto pokračovat během celého zimního období. Tento lék je vhodný v kombinaci s Oscillem a Siliceou nebo konstitučním lékem dítěte.

Silicea 15 C - 10 granulí 1x týdně během zimního období, vhodný pro všechny děti, které začaly navštěvovat kolektiv.

Thymuline 9 C - tento lék je na lékařský předpis. 5 granulí 1x denně 1x za týden, celkem 4 týdny po sobě. Následně stačí 1 dávka á 2 týdny během celého zimního období. Lék má silný imunostimulační účinek jak v dětském, tak v dospělém věku.

Aviaire 15 C - tento lék je na lékařský předpis. Vhodný u dětí, které trpí na časté záněty středního ucha. 5 granulí 1x denně 1x za týden, celkem 4 týdny po sobě. Poté stačí 1 dávka á 2 týdny během celého zimního období.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Rýmička, nebo vážná nemoc?
Lektvary proti nachlazení, kašli a rýmě
Mami, bolí mě ouško!

Dulcamara 9 C - vhodné pro jedince, kteří mají tendenci onemocnět, jsou-li ve vlhkém prostředí (např. návštěvy bazénů). Dávkování: 5 granulí před návštěvou bazénu a dále 5 granulí večer po návštěvě bazénu.

Echinacea 5 C - vhodné pro děti předškolního a mladšího školního věku, které jsou náchylné k nemocem. Velmi účinný proti žlutým rýmám. Dávkování: 1x denně 5 granulí po dobu zvýšeného výskytu onemocnění horních cest dýchacích.

Rhus toxicodendron 5 C - vhodné pro sportovce nebo děti, které se rychle zpotí a mohou prudce vystydnout. Dávkování: 10 granulí rozpustit v 0,5 l vody a popíjet během sportovního výkonu. 

Arnika Montana 9 C - vhodné pro sportovce nebo děti provozující venkovní podzimní sporty (fotbal, atletika, etc.), podporuje imunitu a zlepšuje svalovou regeneraci.
Dávkování: 10 granulí do 0,5 l vody a popíjet během sportu (možné podávat během sportovního výkonu v kombinaci s lékem Rhus toxicodendron 9 C).

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jak na podzim posílit imunitní systém

Imunita

18.2.2019   |   11:32   |   od: Stáňa
Podzim zima zobeme doma goji. A z kraje roku potom piju zelený ječmen s chlorellou (a někdy spirulinu). A musím zaklepat, poslední roky nevím, co je chřipka.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 18. 2. 2019 11:32
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci