Nejčastější příčina slepoty hrozí zejména ženám

18.11.2014 00:00   |   Zdraví a krása
Prostřednictvím zraku vnímáme až 80 procent všech informací, proto oko patří k nejdůležitějším smyslovým orgánům. A jeho onemocnění pak o to citelněji pociťujeme. Jedním z nejčastějších onemocnění sítnice je věkem podmíněná makulární degenerace (VMPD).

slepota, VPMD

Tato zákeřná choroba je v západním světě u lidí nad 50 let nejčastější příčinou slepoty. Další rizikové faktory jsou rodinná zátěž, pohlaví (ženy mají riziko vyšší), světlé oči, vysoký krevní tlak, vysoká hladina krevních tuků, kouření, opalování, špatná strava, obecně tedy nezdravý životní styl.

VPMD trpí 25 až 30 miliónů lidí na světě, což není zanedbatelné číslo. Navíc postižených strmě přibývá.

Postihuje centrum sítnice

Jedná se o oční onemocnění, které postihuje centrální část sítnice. To je ta část oka, která nám umožňuje sledovat detaily a je zodpovědná za „přímé“ vidění, které je pro nás nezbytné při rozpoznávání obličejů nebo vykonávání každodenních aktivit jakými jsou čtení, psaní, práce na počítači, řízení auta nebo dívání se na hodinky.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Oční jóga proti syndromu kancelářského oka
Oprava víček není jen pro krásu
Má-li dítě problém, nejsou za tím oči?

Nemoc se zpočátku projevuje nenápadnými symptomy jako špatné vidění za tmy nebo mírné zhoršení viditelnosti barev. Především lidé s brýlemi často tyto příznaky lehce přehlédnou.

Včasné identifikaci nemoci také brání fakt, že VPMD zpravidla postihne nejdřív jedno oko. Existují dva typy VPMD – tzv. vlhká a suchá forma.

„Suchá forma je jčastější, trpí jí přibližně 85 % pacientů. Vlhká forma VPMD není tak častá, ale o to je nebezpečnější, protože stojí za většinou případů trvalé ztráty zraku,“ říká MUDr. Miroslav Veith z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Nejohroženější ženy nad 50

Zatím nebylo ještě zcela odhaleno, co je příčinou VPMD. Je ale známo mnoho rizikových faktorů spojených s touto chorobou, z nichž nejvýznamnější je především věk. Pozor by se měli dát lidé nad padesát let, přičemž u žen je riziko vyšší, než u mužů.

Co se při onemocnění v oku vlastně děje? V názvu VPDM je použito slovo makula (Macula lutea), jinak řečeno žlutá skvrna.

„Jde o žlutavou oblast o průměru asi 5 mm v centru sítnice, přibližně naproti zornici. Ta obsahuje fotoreceptory, buňky citlivé na světlo. Dopadne-li na fotoreceptor světlo, vyšle signál s pomocí nervových buněk do mozku. Ten ze signálů sestaví obraz,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Veith.

„Pod makulou je vrstva pigmentových buněk, které jsou velmi důležité pro správou funkci fotoreceptorů. Mezi nimi a fotoreceptory vládne čilá výměna látek. Při VPMD je tato výměna značně zpomalená nebo se dokonce zastavuje úplně. Buňky pak hynou a ostrost vidění se nenávratně zhoršuje,“ dodává oftalolog.

Včas zajděte k očaři

Důležité jsou především preventivní prohlídky u očních lékařů. Včasným odhalením tohoto onemocnění lze díky moderním technologiím postup makulární degenerace mnohdy nejen zastavit, ale zrakovou ostrost dokonce i zlepšit.

„Pokud je vám více než 50 let, tak byste ke svému očnímu lékaři měli zajít vždy, když cítíte, že se i mírně zhoršil váš zrak,“ doporučuje MUDr. Miroslav Veith z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

ztp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Nejčastější příčina slepoty hrozí zejména ženám

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci