Bydlet společně, nebo každý single?

25.7.2018 00:00   |   Peníze
Možná už spolu nějaký ten pátek chodíte a báječně si rozumíte. Navštěvujete kino, chodíte na večeře, jezdíte na kole a všechno je, jak má být. Napadlo vás, že byste spolu už konečně mohli začít bydlet?

jyk bydlet

Nedostanete najednou strach? Ano, být „single“ je dnes bezesporu „in“, svobodné a na jednu stranu pohodlné, ale společné žití má také spoustu výhod.

Pomineme tu romantickou část, kdy se se svojí drahou polovičkou budíte do prosluněného rána, plánujete tři děti a večer koukáte na zamilované filmy popíjejíc růžové víno, abyste poté ruku v ruce usnuli ve společné posteli.

Je tu totiž i nezanedbatelná praktická strana mince, ke které patří bezpochyby také zvážení finančních výhod a problémů spojených se společným soužitím.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jaký nábytek do koupelny? Dřevěný!
Dobře se vyspat – to je přece něco
Oáza květin? Víme, jak ji vykouzlit

Spolu, ale přece samostatní

Ne, neděste se, život v páru nemusí nutně znamenat zrušení samostatného účtu a převedení všech peněz na jeden „partnerský“. Variant, jak v partnerství hospodařit, existuje mnoho.

Můžete si například rozdělit výdaje nebo si založit jeden společný účet, na který budete ukládat finance na chod domácnosti či dovolenou a své dosavadní účty si nechat na své „kapesné“. Tak se podělíte o společné výdaje a zároveň nepřijdete o svoji finanční samostatnost.

Pokud navíc přijde menší pracovní krize, dlouhodobější nemoc nebo podobná nepříjemnost, kvůli které nebudete schopni nějakou dobu finančně dostát svým povinnostem, v partnerovi máte vždy pomyslnou „rezervu“.

Společně = levněji

Pokud bydlíte každý v nájemním bytě, určitě při sestěhování do jednoho bytu měsíčně uspoříte na výdajích za bydlení nemalé částky.

Ušetříte i v případě, když se rozhodnete pronajmout si větší byt, jestliže se tedy zrovna nechystáte z 1+kk na periferii do 5+2 v historickém jádru města.

A pokud chcete nový společný byt na hypotéku nebo starý rekonstruujete, máte určitě více možností, jak získat potřebné finance.

Jednak finanční instituce nabízejí pro páry speciální zvýhodnění v podobě partnerských půjček a pak se také zvyšuje vaše spolehlivost, protože ve dvou klesá riziko neschopnosti úvěr splácet.

Výdaje dělte dvěma

Společně ale ušetříte kromě samotného bydlení i na dalších nákladech, například na energiích. I když se vám zálohy na energie ve dvou zvýší, nikdy to nebude dvojnásobek toho, co platíte nyní.

Pokud si tedy váš partner neužívá dvakrát denně plnou vanu horké vody nebo se nerozhodne obden servírovat svatomartinskou husu, takže si u vás trouba neodpočine.

Naopak, ať už vaříte jen pro sebe nebo i pro partnera, energie spotřebujete podobné množství. Stejně tak ušetříte poplatky za další služby, jako jsou internet či kabelovka.

Skryté úspory

Vedle některých denních výdajů jsou ale i takové položky, které nemusí být na první pohled tolik vidět. Výrazné částky můžete ušetřit třeba úpravou některých pravidelných plateb, jako jsou paušální platby za telefon, úrazové pojištění nebo splátky půjčky.

Např. díky Partnerské konsolidaci mají páry možnost sloučit všechny půjčky obou partnerů do jedné, a získat tak nižší úrok i měsíční splátku.

„U tohoto produktu to ale skutečně platí jen tehdy, žijí-li ve společné domácnosti,“ upozorňuje Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis.

I prasátko se plní rychleji

Pokud zrovna nevyděláváte tolik, že si všechny své potřeby a vytoužená přání můžete sami jednoduše ihned koupit, život ve dvou vám k jejich naplnění poskytuje tu správnou příležitost.

Nové auto, lednice nebo nábytek do pokoje? Na to vše se ve dvou lidech střádá zkrátka snáze a rychleji.

Navíc i na nečekaných nákladech, jako jsou třeba opravy, se můžete podílet společně, takže i když jsou takové situace mnohdy nepříjemné, ve finále nejsou tak „bolestivé“, jako kdybyste na ně byli sami.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Bydlet společně, nebo každý single?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci