Právě teď je správná doba ke koupi bytu

26.6.2018 00:00   |   Peníze
Chtěli byste si pořídit nové bydlení a váháte, nebo čekáte na příhodnější dobu? Nejspíš je ta doba shodou několika okolností právě zde.

koupe bytu

Radí to mnozí experti na realitním a bankovním trhu a stejného názoru je i ing. Rostislav Petchenko, šéf skupiny GARTAL. Podle něho po letech, kdy úroky u hypoték i úvěrů ze stavebního spoření neustále klesaly, se trend otočil.

Částečně to zavinilo zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů na bydlení ze strany České národní banky a také růst průměrné částky, kterou si na nemovitosti klienti půjčují.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Víme, jak ušetřit bez velkých investic
Jak si správně (ne)vybrat rychlou půjčku?
Deset největších finančních zlozvyků

Na konci 1. čtvrtletí letošního roku tak každý klient, který měl hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, dlužil v průměru 1,55 miliónu korun.

Jak splácíme nemovitosti

Banky si své klienty stále důkladněji prověřují, což dokazuje podíl nesplacených dluhů k celkovému objemu poskytnutých úvěrů. Ten u dlouhodobých dluhů, mezi které úvěry na bydlení patří, nedosahuje v žádném z krajů České republiky více než 1,5 %.

Snížila se i průměrná výše nesplaceného dluhu, za poslední tři roky suma poklesla z 556 tisíc na 475 tiséc korun a počet klientů s ohroženým dlouhodobým dluhem se za stejné období snížil o 40 procent.

Nová doporučení ČNB

Jak realitní experti očekávali, Česká národní banka opět zpřísnila svá doporučení ohledně hypotečních úvěrů. Reagovala tak na fakt, že ceny nemovitostí rostly u nás téměř celý rok 2017 nejrychleji v celé Evropské unii, a to v průměru o 16 %.

Banky navíc poskytly v minulém roce množství úvěrů, které ČNB považuje z hlediska schopnosti je splácet za vysoce rizikové. Svými opatřeními tak chce zabránit roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení.

S platností od 1. října 2018 tedy ČNB rozšířila svá doporučení o požadavky na výši příjmu. Nově by tak výše dluhu žadatele neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu.

Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

Správný čas je právě teď!

Pokud tedy uvažujete o koupi nemovitosti, není proč váhat. Když stihnete hypotéku vyřídit do konce září, nová doporučení se vás týkat ještě nebudou. Naštěstí, protože po 1. říjnu na hypoteční úvěry dosáhnou jen žadatelé s nadprůměrnými příjmy.

Například v Praze při koupi bytu v hodnotě pěti miliónů (což je průměrná cena bytů) získáte momentálně hypoteční úvěr na maximálně 80 % hodnoty nemovitosti.

Od října ale budete muset navíc doložit, že splátka, která je při roční úrokové sazbě cca 2,7 procent a fixaci na 5 let asi 18 000 korun, nebude znamenat víc než 45 % měsíčního příjmu žadatele. Ten by tak musel mít čistý plat kolem 40 000 Kč.

To odpovídá hrubé mzdě ve výši 56 000 Kč, ale takový plat rozhodně nemá většina lidí ani v Praze. Lze rovněž očekávat další zvýšení úrokových sazeb u hypoték.

Růst cen se nezastaví

Navíc trend růstu cen nemovitostí bude zřejmě pokračovat i nadále, a to hlavně ve velkých městech. Bytů všech velikostí je nedostatek a objem bytové výstavby je nízký.

Například za první čtyři měsíce letošního roku byla v Praze nově zahájena výstavba jen 262 bytů. Také kvalitních rekonstruovaných bytů nejsou právě tisíce.

Pokud máte šanci koupit byt v kvalitní lokalitě, rozhodněte se co nejrychleji. Na podzim byste stejný byt jednak nemuseli sehnat, nebo by vás jeho pořízení přišlo podstatně dráž.

tzo, ŽenyproŽeny.cz
Foto GARTAL Corporate Group a archiv

Přečtěte si také


Diskuse: Právě teď je správná doba ke koupi bytu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci