Půjčky budou dražší, je třeba si půjčit teď!

21.3.2018 00:00   |   Peníze
Česká národní banka v posledních týdnech zvyšuje úrokové sazby. A analytici odhadují, že postupně budou následovat ještě další zdražení, která jsou logicky následována zdražováním půjček jednotlivých bank.

půjčky

To jistě nelibě nesou zejména ti, kteří zvažovali například pořízení bytu, nebo jeho vybavení… Ale ještě není tak pozdě: Sečteno podtrženo – stále je ještě nejlepší čas vzít si půjčku.

S půjčkou neotálejte

Ke zdražování dochází postupně napříč trhem. Proto se vyplatí s rozhodnutím dlouho neotálet. ČNB totiž avizuje, že se letos chystá sazby zvýšit ještě několikrát.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Až několikaleté vězení hrozí za opomíjené dluhy
Mladí Češi si půjčují na zbytečnosti
Na svatbě omdlíte snadno. Až přinesou účet!

Půjčky se nyní o to více vyplatí vybírat s velkou pečlivostí a především porovnávat jejich výhodnost podle základních parametrů. Nacházíme se totiž v situaci, kdy některé banky již zdražily a jiným se ještě daří držet sazby relativně nízko.

U spotřebitelských půjček jsou výhodné garantované sazby, kdy banka garantuje lepší sazbu, než nabídne konkurence. U hypoték se vyplatí delší fixace úrokové sazby. 

Najděte nejlepší nabídku

„Při výběru preferujte takové banky a půjčky, které jednoduchým a pochopitelným způsobem prezentují férové a transparentní nabídky bez skrytých poplatků a podmínek. Ty by vás pak následně mohly nemile překvapit,“ doporučuje Gabriela Brůhová ze Sberbank CZ.

Pokud budete chtít do výběru zařadit banku a půjčku, která takové poplatky nebo podmínky má, dejte si práci a nechte si vyčíslit všechny náklady, které vás během splácení mohou potkat.

Zdražují všechny půjčky

Trend zdražování se týká celého trhu a vyšší úroky přijdou u všech půjček, které banky poskytují. Zdražování se tedy dotkne klasických spotřebitelských úvěrů i hypoték.

Méně dostupné tedy budou dlouhodobé a krátkodobé, účelové a neúčelové i bankovní a nebankovní půjčky.

Ekonomika chce ochladit

Hlavní důvod, proč se Česká národní banka rozhodla zvyšovat sazby, je pole analytiků jednoduchý. Česká ekonomika prosperuje, vyvíjí se v souladu s listopadovou makroekonomickou prognózou ČNB. Ale také se přehřívá, a proto si jednoznačně říká o zvýšení sazeb, které ji trochu ochladí.

Úrokové sazby centrální banky mají velký vliv na úrokové sazby komerčních bank a tím ovlivňují dostupnost půjček nejen pro občany, ale i podnikatele. Se zvyšující se sazbou pro banky – tzv. repo sazbou se zvyšují i úrokové sazby a půjčky zdražují. Kvůli zdražení úvěrů budou lidé méně utrácet a dojde ke zpomalení ekonomiky.

tzo, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Půjčky budou dražší, je třeba si půjčit teď!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci