Jak vám fungují plíce? V lékárně vám je změří!

13.3.2018 00:00   |   Zdraví a krása
Onemocnění plic jsou na celém světě druhou nejčastější příčinou úmrtí, je tedy užitečné vědět, jak jsme na tom. Jak staré mám plíce? Fungují mi dobře? Na tyto otázky odpoví lidem farmaceuti ve vybraných lékárnách.

lékárny plíce

V České republice mají onemocnění plic ročně na svědomí přibližně desetinu všech úmrtí. Včasný záchyt a léčba by mohly tato hrozivá čísla zlepšit. Jenom u chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) o své nemoci neví zhruba 450 000 Čechů, statisíce lidí netuší, že mají astma.

Přestože se jim špatně dýchá, k lékaři nejdou. Podceňování nemoci se často ukazuje jako fatální. Jenom na CHOPN u nás ročně zemře přes 3 500 lidí, tedy o 70 % více než v posledních 10 letech.

K dispozici 270 lékáren

Proto se lékárníci rozhodli nabídnout návštěvníkům svých lékáren, ať zjistí, v jaké kondici jejich plíce jsou.  tzv. Poradny pro plicní věk budou lidem k dispozici postupně až ve 270 lékárnách po celé České republice.

MOŽNÁ VÁS ZAUJME

CHOPN? Nebezpečnější než rakovina!
Proti kašli nám účinně pomáhá příroda
Mateřské mléko proti astmatu

„Farmaceuti jsou v řadě případů prvním kontaktem člověka se zdravotním systémem a jejich role při záchytu takových chorob je důležitá. Ve Španělsku spustili podobné měření a lékárníci objevili CHOPN u 20 % těch, co se přišli změřit,“ říká zástupce přednosty pro vědu a výzkum Fakultní nemocnice v Hradci Králové doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.

Podle něj bude záležet na tom, jak kvalitně vyšetření proběhne, zda bude člověk dýchat do přístroje podle instrukcí tak, jak má.

„Platí, že pokud budou výsledky spirometrie dobré, pak je člověk zdravý. Pokud dobré nebudou, pak buď trpí jistou formu obstrukce a měl by jít na další vyšetření k plicnímu lékaři nebo jej mohla přechodně oslabit nemoc, či špatně dýchal do přístroje. Pro včasnou detekci plicní choroby mohou být tyto programy velmi užitečné,“ doplňuje doc. Koblížek.

Odhalí neléčené alergiky

Podle něj je třeba počítat s faktem, že funkce plic po 30. roce věku klesají. Měření oceňuje i alergoložka MUDr. Marie Špičáková. „Měření může odhalit neléčené alergiky, kteří své občasné dýchací potíže připisují nachlazení a neléčí se. Odhadem jde o 10 % české populace.“

Akce v lékárnách začíná v březnu, kdy alergiky trápí břízy a lísky. Pokud se je dokáže podchytit, zabrání se prohloubení alergie například do astmatu a s pomocí léků je lékaři zbaví příznaků alergie.

Měření bude trvat přibližně 10 minut. Lékárníci se zájemcem vyplní krátký dotazník, kde se ho zeptají například na nedávné nachlazení nebo osobně pociťovanou dušnost, do měřicího přístroje zadají tělesné rozměry, pohlaví a věk.

Každý dostane výsledky do ruky

„Pacient pak dle instrukcí zhluboka dýchne do digitálního přístroje a hned poté mu budeme schopni říci skutečné stáří plic, jež nemusí odpovídat věku biologickému. Pokud zjistíme problém, doporučíme návštěvu praktického lékaře. Každý od nás dostane přehledný dokument s výsledky měření,“ říká Dana Benešová z pražské Alphega lékárny U Krále Jiřího.

Zkontrolovat plíce by si ideálně měli všichni lidé nad 40 let, ti, kteří dlouhodobě kašlou, pociťují dušnost, kuřáci (jak aktivní, tak pasivní) a lidé, kteří často přicházejí do styku s jemným prachem, průmyslovými a automobilovými zplodinami, nebo ti, kdo bydlí u hlavních dopravních cest a v aglomeracích.

Seznam lékáren, ve kterých měření probíhá, a data měření lze najít ZDE.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jak vám fungují plíce? V lékárně vám je změří!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci