CHOPN? Nebezpečnější než rakovina!

29.6.2010 00:00   |   Zdraví a krása
I když na krabičkách cigaret najdete různá varování, jedno z nich (Kouření způsobuje rakovinu) by mohlo být bez nadsázky nahrazeno titulkem: Kouření způsobuje CHOPN.

kyslíková maska

Název v současné době většině lidí příliš neřekne, ale přitom text varuje před nemocí stejně závažnou jako rakovina.

Oč vlastně jde?

Pod zkratkou CHOPN se skrývá chronická obstrukční plicní nemoc. „Umírání na MUDr. Zavadilrakovinu je ve své podstatě snad i milosrdnější,“ vysvětluje MUDr. Michal Zavadil, primář brněnské kliniky Top Moravia Health (na snímku vpravo).

„CHOPN se projevuje postupným zužováním průdušek, což vede ke stále namáhavějšímu a povrchnějšímu dýchání, neboť do plic přichází stále méně kyslíku. Tento proces zároveň provází rozedma plic, kdy se zhoršuje výměna kyslíku a oxidu uhličitého a vzniká přetlak v plicních cévách.“

Pokud se člověk dostane do nejhoršího stadia, dýchání je pro něj tak únavné, že své tělo nedokáže zásobovat kyslíkem ani v klidu.

„Pacientovi je nutné dodávat kyslík pomocí přístroje, a to až dvacet hodin denně pomocí oxygenátoru. Jakákoli infekce, byť sebemenší, pak může znamenat automaticky hospitalizaci na ARO, kde jeden pobytu den znamená náklady 20-25 tisíc,“ dodává lékař.

Patří mezi NEJ v úmrtnosti

Statisticky patří CHOPN celosvětově mezi šest nejčastějších příčin úmrtí, invalidity a nemocnosti, což dává právě v kontextu s náklady na hospitalizaci jasný signál, že ekonomická náročnost na léčbu, která se k nemoci automaticky váže, je významná jak z hlediska medicínského systému, tak celé společnosti.

ŠKOLA NUMEROLOGIE

Čísla. Co umí na nás prozradit?
Datum narození – přečtětě si poselství čísel
Co znamená, když chybí číslo v datu narození
Jste praktici, nebo vášniví? Vypočítejte si!

Navíc existuje předpoklad, že se právě z této nemoci stane do roku 2020 už třetí nejčastější příčina úmrtí.

Projevy nemoci

Tím, jak se zhoršují dodávky kyslíku, musejí nemocní postupně omezovat své fyzické aktivity od sportovních až po chůzi. Nakonec se pro ně stane i obyčejné zdolání schodů nepřekonatelným problémem. Následuje neschopnost obléci se, nebo si dojít na toaletu. Odhady z roku 2002 naznačují, že CHOPN může být v České republice postiženo asi 800 tisíc lidí.

kouření

Nejtěžším stadiem trpí více než 30 000 a ti se postupně propracovávají od pravidelně podávaného kyslíku až po transplantaci plic.

„Riziko vzniku CHOPN může být podmíněno geneticky (ani člověk kouřící čtyřicítku denně ji nakonec nemusí dostat) nebo věkem. Nemoc může být vyvolána aktivním i pasivním kouřením, pobytem ve znečištěném ovzduší nebo častými infekcemi dýchacího ústrojí v dětství,“ vysvětluje MUDr. Michal Zavadil.

Kluk s dortemMŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Špeky a obezita. Jak poznat zdravý tuk?
Vitamíny z lékárny? Dětem je moc nedávejte!
Čím se mohou vaše děti otrávit?

Jak se léčí?

„Pokud k nám na kliniku přijde člověk, který si stěžuje na zhoršující se dýchání nebo dokonce na dušnost, tím prvním, čím projde, je spirometrie. Ta objektivizuje zdravotní stav a zjistí míru poškození plic,“ uvádí primář a dodává, že předpokladem úspěšné léčby je především odstranění všech rizikových faktorů vzniku CHOPN, především přestat kouřit.

„V podstatě je potřeba obnovit přirozenou dodávku vzduchu do plic tím, že se průdušky navrátí do přirozeného stavu a pacient se nedostane do nejhoršího stadia, se vším, co jej provází,“ shrnuje MUDr. Michal Zavadil.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: CHOPN? Nebezpečnější než rakovina!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci