Časté střídání kosmetiky může pleti uškodit, varují odborníci

7.3.2018 00:00   |   Zdraví a krása
Mezi nejoblíbenější dárky pro ženy patří už tradičně kosmetika. Jako dárek pro partnera po ní sáhne téměř polovina Čechů. Ale časté střídání kosmetických přípravků obličeji a obzvlášť okolí očí může uškodit.

kosmetika a alergie

Některé složky mohou vyvolat podráždění, nepříjemné alergické reakce nebo i zánět. „Zejména v okolí očí je pleť velmi citlivá a častým střídáním kosmetiky kůže trpí,“ upozorňuje MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., přednosta sítě očních klinik Gemini.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Když vás trápí ucpané póry a černé tečky
I kosmetika musí mít datum spotřeby
Hlavně nevyschnout. Víme, jak na to!

Velmi citlivé je i samotné oko – v případě nákupu řasenek nebo očních stínů je proto dobré zjistit, jakou značku už obdarovaný používá, a držet se jí.

Alergií na kosmetiku přibývá

„Nevyzkoušené kosmetické přípravky totiž mohou nejen zatěžovat pleť, ale i obsahovat různé alergeny, které mohou vyvolat nepříjemné zdravotní komplikace v podobě zarudnutí očí, nadměrného slzení nebo otoků,“ varuje oftalmolog.

Alergie na kosmetiku, především na vonné složky, rostlinné extrakty či konzervační látky, se objevují u stále většího počtu lidí.

„Před prvním použitím nové kosmetiky je dobré pečlivě pročíst složení a nový přípravek vyzkoušet na malé a méně viditelné části těla. Zkoušení přípravků přímo na obličeji není nejvhodnější,“ radí oční lékařka MUDr. Silvie Ovesná.

„Pokud se objeví jakákoliv neobvyklá reakce, kosmetický přípravek dále nepoužívejte a v případě, že problémy přetrvávají, navštivte lékaře,“ doporučuje lékařka kliniky Gemini.

Hlídejte datum spotřeby

U kosmetiky je třeba dát pozor i na datum spotřeby. Obzvlášť přírodní krémy a přípravky na pleť mají často trvanlivost mnohem kratší než kosmetika obsahující konzervační látky. Prošlé oční stíny, řasenky i krémy mohou být nebezpečné.

Přírodní kosmetika je pro pleť šetrnější, mohou se však objevit problémy při přechodu ze syntetického přípravku.

Přírodní kosmetické přípravky obsahují ,živé‘ substance – na rozdíl od syntetické kosmetiky vyrobené uměle. Tyto umělé substance se hromadí v kůži a mohou vyvolávat citlivost při dlouhodobém používání takového přípravku nebo právě při přechodu na přírodní kosmetiku.

„Jedná se o přechodnou fázi, ve které se ustaluje nová rovnováha a stav kůže se může i zhoršit,“ vysvětluje MUDr. Silvie Ovesná s tím, že pokud problémy trvají déle, je vhodnější zvolit některý z hypoalergenních přípravků.

„I takové přípravky je třeba obzvlášť v případě citlivé kůže používat opatrně a napřed je vyzkoušet,“ opakuje oční lékařka.

Omlazení bez alergie

Mezi dárky třeba i teď na Valentýna se stále častěji objevují poukázky na nejrůznější plastické a estetické zákroky. V oblasti omlazení obličejových partií existuje velké množství různých metod, které se vzájemně doplňují a tak mohou zlepšovat výsledný efekt.

„Máme velmi dobré zkušenosti s aplikací botulotoxinu, kyseliny hyaluronové k eliminaci vrásek, s aplikací intradermálních nití a autologního séra k omlazení obličeje a lipolyzačního roztoku k eliminaci tukových partií obličeje. K alergickým reakcím při těchto zákrocích téměř nedochází,“ dodává MUDr. Silvie Ovesná.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Časté střídání kosmetiky může pleti uškodit, varují odborníci

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci