Páv do letadla? Ne, ani když má vlastní letenku!

30.1.2018 10:00   |   Společnost
VIDEO – Paví krasavec jménem Dexter vyvolal pozdvižení na letišti ve východoamerickém Newarku, poblíž New Yorku. Při své první dálkové cestě měl totiž namířeno linkou společnosti United Airlines na druhý konec Spojených států, na západní pobřeží do kalifornského Los Angeles.

páv

Letadlo United Airlines (UAL) ale nakonec zůstalo Dexterovi odepřeno přesto, že měl požadované cestovní doklady i veterinární potvrzení v pořádku. Prý, leda že by – podle "psího vzoru" – jeho panička prokázala, že jde o vodicího páva, anebo alespoň o páva pavoterapeutického, který při cestě poskytuje emocionální podporu a uklidňující terapii...

Majitelka překrásného páva korunkatého se tedy musela i s Dexterem vydat napříč Spojenými státy autem. A hned první zastávku věnovala návštěvě rodičů v Indianapolis, odkud bude pokračovat na jih do texaského Amarilla na Cadillac Ranch a do Railyard Parku v Santa Fe. Pak už je čeká Los Angeles.

Video
Neobvyklý cestující – paví krasavec Dexter na mezinárodním letišti v Newarku.

Společnost UAL nepustila Sylvu Ventiko (38), úspěšnou newyorskou uměleckou fotografku a výtvarnici, spolu s její "emocionální podporou" do letadla až po několikahodinovém rozhodování. Podle Andrey Hiller, mluvčí UAL, šlo především o bezpečnost cestujících.

Sylva Ventiko pořídila letenku nejen pro sebe, ale také pro Dextera a přestože byla údajně upozorněna, že páv do letadla nesmí, dostavila se s ním k odbavení na pravidelnou linku z Newarku do Los Angeles.

„Zákaznici jsme o všem informovali ještě před tím, než přijela na letiště," tvrdila Andrea Hiller, jak píše cestovatelský portál BoardingArea.

BoardingArea však zároveň připomíná, že za více než třicet let se cestování se zvířaty v kabině letadla stalo běžnou záležitostí, což umožňuje stále platné federální nařízení z roku 1986. Takže mladší lidé považují zvíře v letadle za jakousi samozřejmost, protože na vnitrostátních linkách nic jiného ve svém věku dosud ani nepoznali.


Po odmítnutí na newarkském letišti se Sylva Ventiko i s Dexterem vydala následující den na cestu autem napříč Spojenými státy a ze všeho nejdříve zamířila do Indianapolis k rodičům, kteří mají pro svou nonkonformní dceru vždy pochopení a jsou velmi tolerantní:)

„Naše letecká společnost plně chápe a rozumí tomu, že někteří zákazníci potřebují mít u sebe emocionální podporu – svého mazlíčka, zvíře, které jim při cestě poskytuje uklidnění,“ dodala ke svému vysvětlení Andrea Hiller, mluvčí UAL, s tím, že mnohdy cestování takových zvířecích společníků v letadlech ani nezakazují.

Ostatně, potvrdila to reportáž televizní společnosti CBS News, podle níž si na let s sebou lidé často berou domácí miláčky jako emocionální podporu. Dopravci uvádějí, že tak se svými majiteli většinou létají psi a kočky.

PEJSKŮV BLOG

Pomóóóc, sebrali mi kostičku!
Frčel jsem vlakem! Panička šílela
Moje oslava v chovatelské stanici
Málem ze mě byla troska

Ale najde se nemálo cestujících, co si pro uklidnění s sebou do letadla vezmou ochočenou myš, potkánka či jiného hlodavce, často jsou to rovněž králíčci.

Spíš výjimečně zatím "emocionální podporu" při letu poskytoval minikoník, klokan, nejedovatý had, prasátko, ježek nebo krůta, která ovšem mohla do kabiny letadla nastoupit až poté, co jí majitelka oblékla speciální kalhotky proti znečištění.


Dexter s bohatou vlečkou pavích ok... Pečlivě dohlíží na přípravy další umělecké výstavy, kterou bude mít jeho panička.

Jak k problému "zvířecích spolucestujících" sdělil John Laughter, viceprezident letecké společnosti Delta Air Lines, v poslední době se takřka všichni letečtí dopravci snaží zpřísnit pravidla.

V přepravních řádech uvádějí, že vyjma vodicích psů, je pro domácí mazlíčky požadována schrána a umístění do prostor mimo kabinu cestujících. Ani u nich by tedy páv Dexter – kvůli hmotnosti, velikosti i výraznému, pronikavému hlasu – předpisům nyní už nejspíš nevyhověl.

Pestrobarevný krasavec Dexter je přitom domestikovaný, zcela zvyklý na cestování i na přítomnost lidí a dalších zvířat.

Již čtvrtým rokem žije v podkrovním bytě u své paničky jako domácí mazlíček.

Spolu s ním tu bydlí kočky Zsa Zsa a Eva, které tady získaly domov ještě před jeho příchodem. Zejména nejstarší Zsa Zsa bere jeho přítomnost s absolutním nadhledem.

A snad nikoho nepřekvapí, když parádivého opeřence spatří (na snímku vpravo), jak suverénně zvládá cestu autem, kde má místo vedle řidiče jako spolujezdec, nebo ho potká s paničkou v parku či při jízdě metrem.

Nutno také podotknout, že Dexterovi není cizí ani svět sociálních sítí, pozorně sleduje aktuální trendy a pochopitelně, že už pár let má svůj instagramový účet... mimochodem, má i mnohonásobně vyšší počet followerů, než jeho majitelka:)


Na procházce s Dexterem poblíž bydliště v New Yorku.

„Přivezla jsem si ho od majitele, kde byl zavřený v garáži. Život mi změnil velmi pozitivním způsobem," říká Sylva Ventiko na Dexterovu adresu a dodává:

„Dexter odzbrojí každého, kdo se s ním setká." To sice, bohužel, na personál nedalekého letiště a odlet do Los Angeles s United Airlines tentokrát nestačilo, ale zato na newyorské policisty... No, posuďte sami:


Že by paví krasavec Dexter odzbrojil skutečně každého? Nebo snad newyorským strážcům zákona připomíná jejich miamského kolegu ze stejnojmenného televizního seriálu?

bri, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Páv do letadla? Ne, ani když má vlastní letenku!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci