Jaké krémy na opalování? Nevíte-li, zamiřte do lékárny!

3.5.2017 00:00   |   Děti
Až 80 procent slunečního záření vstřebáme během prvních dvaceti let života. Zejména u dětí, teenagerů a mladších dospělých tak může nedostatečná ochrana před sluncem předznamenat vznik pozdějších kožních problémů.

děti, opalování

Bez ohledu na věk by měli být na příjem slunečních paprsků opatrní také lidé s citlivou až ekzematickou pokožkou i ti, kdo mají blond či zrzavé vlasy. Kvalitní přípravky na opalování je nejjistější vybírat v lékárně.

„Před slunečním zářením se musí zvlášť pečlivě chránit malé děti, které ještě nemají před zářením žádné obranné mechanismy, a také pacienti s mnohočetnými a takzvanými atypickými pigmentovými névy,“ apeluje na veřejnost dermatoložka z Fakultní nemocnice v Motole Štěpánka Čapková.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Opalování – co musíme vědět, radí specialista
Pozor na ostré jarní sluníčko
Jen se zdravým opalováním se dá léto užít

Hlavně pozor na děti!

Rovněž světlejším typům lidí s rusými nebo blond vlasy a modrýma či modrozelenýma očima doporučuje věnovat ochraně pokožky před sluncem zvýšenou pozornost. „Pro pacienty s fototypem I a II, kteří se na slunci vždy spálí, je opalování nebezpečné,“ zdůrazňuje.

Samostatnou kapitolou je nutnost zajistit co nejkvalitnější a nejúčinnější ochranu kůže u malých dětí.

Teprve kolem 12 let je totiž dětská pokožka plně vybavena obrannými mechanismy jako jsou pigmentace, rohovatění a imunitní systém, které snižují riziko vzniku nebezpečných změn na kůži.

Dítě ve věku do jednoho roku vůbec slunečnímu záření nevystavujte! Obecně pak u starších dětí i dospělých platí doporučení odborníků vyhýbat se pobytu na slunci v době od 11 do 15 hodin.

Kůže hříchy neodpouští

Sluneční záření může mít řadu nežádoucích dopadů. K těm okamžitým patří popálení neboli solární dermatitida, která se projevuje klasickým zarudnutím a pálením kůže, v závažnějších případech i otokem a puchýři.

Naopak nenápadné, o to ale nepříjemnější či dokonce závažnější bývají nežádoucí účinky rizikového opalování z dlouhodobého pohledu.

„Dlouhodobé působení UV záření vyvolává na kůži chronické změny, které již bývají nevratné. Jednak aktinické stárnutí kůže a také narušení imunitních funkcí, které se může podílet na vzniku rakoviny kůže,“ vysvětluje Štěpánka Čapková.

A stále je potřeba připomínat, že prudká ozáření kůže se spálením přispívají ke vzniku nádoru melanomu.

Aktinické stárnutí kůže znamená, že se na kůži vystavované slunci tvoří předčasně vrásky, kůže je suchá, málo pružná, žlutavá s různými novotvary, tvoří se pigmentové skvrny, pupínky, vyrážky.

„Pokud je již kůže sluncem změněná, tedy suchá s vráskami, hojí se hůře drobné úrazy, odřeniny a podobně,“ doplňuje lékařka.

Minimalizujte rizika!

Vedle pobytu na slunci v rozumné délce a době můžete přispět k ochraně pokožky sebe i svých dětí mimo jiné i správnou volbou kvalitního opalovacího přípravku. Naopak použití nevhodného sunscreenu může vyvolat podráždění kůže nebo alergickou reakci .

„Vždy doporučujeme kupovat sunscreeny raději v lékárně,“ říká dermatoložka. Forma gelového mléka – jako je novinka Linola Sun Lotion - je podle ní ideální v tom, že není tak hutná jako krémy a oleje, takže ji pokožka v letním horkém počasí lépe snáší.

Díky své konzistenci se rychle vstřebává a tím pádem i účinkuje. Odpadá tak dlouhé čekání na to, až bude možné vyjít po namazání na slunce. Výhodou je i to, že obsahuje organické filtry a filtry s nanočásticemi, takže částečně sluneční záření vstřebává a částečně jej odráží.

Snášenlivost německé značky Linola Sun Lotion, jejíž historie se píše již od roku 1938, byla dermatologicky ověřena i u malých dětí s atopickým ekzémem. A vysoce účinné mléko na opalování je vhodné pro každý typ pokožky, dokonce i pro miminka.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jaké krémy na opalování? Nevíte-li, zamiřte do lékárny!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci