Opalování – co musíme vědět, radí specialista
18.7.2012 00:00 | Zdraví a krásaPrvní otázka se nyní, na začátku prázdnin přímo nabízí:
• Je vůbec možné kůži pro opalování nějak v předstihu připravit?
"Jednoduchý dotaz, avšak složitá odpověď. Jakou kůži? A jaký fototyp?" říká přednosta I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, profesor MUDr. Vladimír Vašků, CSc. (na snímku vpravo).
"Některé typy kůže by se slunečnímu světlu s ultrafialovou složkou záření měly vystavovat jen minimálně – jedná se o fototyp I., tedy osoby rusovlasé, s mléčnou pletí, pihami a v podstatě neschopností opálit se a získat tak ochrannou pigmentaci.
Takoví jedinci by se tudíž neměli ani připravovat na letní slunění. V případě nutnosti pobytu na slunci by se měli krýt prostředky s vysokými ochrannými faktory v závislosti na délce expozice a denní době.
Při intenzitě slunce silné až extrémní tady doporučuji používat prostředky s ochrannými faktory většími než 50 a při střední intenzitě 30.
Pokud jde o fototyp II., tedy osoby se světlými vlasy a jistým individuálním rozmezím schopnosti pigmentovat, je ochrana rovněž nutná – lze použít prostředky, které mají nižší faktory. Při postupné zátěži u hnědnoucích jedinců stejně jako u jedinců s fototypem III., u nichž se vždy vytváří ochranná pigmentace, tato pigmentace již významně chrání před další zátěží."
Přečtěte si takéNež si lehnete na slunce... |
• Pomohou nám vitamínové doplňky při přípravě na letní opalování?
"Především vitamín E a vitamín C jako takzvané antioxidanty zmírňují nepříznivý dopad ultrafialového záření na kůži a mimo jiné pomáhají chránit systém vaziva ve škáře."
• A samoopalovací krémy či pravidelné návštěvy solária?
"Samoopalovací krémy mají jen minimální význam v ochraně, spíše se jedná o kosmetické vylepšení vzhledu. A pokud jde o návštěvu solária, tak ta pouze navyšuje zátěž."
• Chrání pokožku před UV paprsky samoopalovací krémy?
"Jejich ochranný efekt, jak již jsem uvedl, je minimální."
• Je vhodné, aby se cíleně opalovaly i malé děti?
"Systematické opalování bez ochrany u kojenců je nevhodné, k syntéze vitamínu D postačí v letních měsících přirozená expozice nechráněných oblastí kůže jako je obličej a horní končetiny.
Maximální ochrana náleží dětem do dvou let. V dalších věkových kategoriích bychom měli u dětí chránit kůži jako u nízkých fototypů."
• Může být dítě na slunci pouze v plavkách, nebo je vhodnější ho obléci tak, aby mělo více chráněnou kůži?
"Platí výše uvedené. Především v extrémních podmínkách – na letním slunci mezi 10. a 16. hodinou – by měla být citlivá dětská kůže chráněna a oděv je možnou ochranou, kromě již zmíněných prostředků s ochrannými faktory."
• Co způsobuje nedostatek vitamínu D, který se v těle vytváří díky opalování?
"Nedostatek vitamínu D způsobuje mimo jiné křivici u rostoucích organismů. Jeho nedostatek může hrát také nepříznivou roli v protinádorové imunitě u některých nádorů vnitřních orgánů."
• Jaké procesy se dějí během opalování v lidském těle?
"Během opalování se děje mnoho věcí především v kůži samé: Část světla se odráží od horní části pokožky, část proniká hlouběji a to světlo, které je pohlceno molekulami v kůži, v pokožce i v hlubších částech, vede k různým efektům. Přispívá k syntéze vitamínu D, ale rovněž tlumí buněčnou složku imunitního systému v kůži, případně vede až k zániku některých buněk a ovlivňuje také zárodečný aparát buněk, což ve svých důsledcích může vést až k rakovině kůže."
• Ochrání nás slunečník?
"Pouze částečně. Světlo na zemském povrchu nepůsobí pouze přímo, ale i jako odražené."
• Může na opalování vzniknout závislost?
"Asi ano, podívejte se na klienty solárií."
• Je možné, že bychom si opalováním poškodili nejen kůži, ale i jiné orgány?
"Samozřejmě při opalování může dojít k určitým změnám očním. Další dopad na zdraví může mít intenzivní, přehnané opalování díky svému působení na imunitní systém včetně jeho složek, které procházejí krevním oběhem v kůži a mohou být tedy hlouběji pronikajícím světlem ovlivněny."
Může vás zajímatJedete k moři? Podívejte se na svoji pláž! |
• Doporučil byste opalování člověku, který má kožní potíže?
"Existují choroby, kde se používá přirozeného slunečního světla jako možnosti doplňkové léčby, například coby součásti přímořské terapie, třeba u psoriázy. Avšak řekněme si, že zase nikoliv každé. U akutní výsevové rychle se rozvíjející psoriázy je i přirozené slunění kontraindikováno.
Slunění může mít blahodárný dopad také u některých ekzémů a podobně. Ale je nutno uvést onemocnění označovaná jako fotodermatózy, kdy je světlo vyvolávajícím faktorem v rozvoji těchto chorob."
• Je nutné chránit rty před slunečními paprsky?
"Samozřejmě. V důsledku dlouhodobých expozic záření mohou na rtech vznikat takzvané prekancerózy, například chronický zánět rtů vyvolaný slunečním zářením, takzvaná aktinická cheilitida a pak rovněž nádory. Existují ochranné tyčinky a podobně."
• Chrání pokožku antioxidanty, obsažené v opalovacích krémech?
"Pokud jsou v nich obsaženy, tak samozřejmě ano."
• Je nutné používat na různé části těla opalovací krém s jiným faktorem?
"Bylo by to dost složité. Vhodnější je řídit se podle fototypu a chránit svou kůži jako celek."
• Musí se opalovací krém aplikovat vždy, když budeme pobývat na slunci?
"Opět záleží na typu kůže a způsobu, jak na slunění reaguje, rovněž tak na míře již získané pigmentace. Avšak v počátečním období slunění při letních aktivitách a podobně toto nutné je.
Ochranné prostředky mají určitou dobu účinnosti, která trvá řekněme několik hodin, ale může být snížena například koupáním."
• Jaké množství opalovacího krému nanášet na pokožku, aby byla dobře ochráněná?
"Takové množství, jaké souvisle pokryje oblast, kterou je nutno chránit."
• Co máme udělat, když se na kůži po opalování objeví vyrážka?
"Může se jednat o projev některého onemocnění ze skupiny fotodermatóz, nebo to může být prosté spálení sluncem vedoucí například až ke vzniku puchýřků či puchýřů. V případě pochybností by měl postiženého vyšetřit dermatolog a určit způsob léčby."
ozt, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také |
---|